Acest subiect conține 3 răspunsuri are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de  Roxana acum 10 ani.

  • Autor
    Mesaje
  • #2551
     B737 
    Participant

    Salutari!

    Am o femela in varsta de 2 ani : Poosha
    Ne-am inteles foarte bine de la bun inceput si mereu a fost extrem de pusa pe prostii si energetica. De aproximativ o luna… Am inceput sa ii acord foarte multa atentie si sa o obisnuiesc sa stea in brate (inainte nu statea cuminte deloc daca era ridicata). Dupa cateva zile si lingurite de Ferretone, a devenit foarte calma si prietenoasa.

    Are foarte multe jucarii, casute, cutii, tuburi si nu sta in cusca decat noaptea ( se duce singura ). Pana acum o luna avea obsesii legate de intratul sub canapea… Era un razboi intre metodele mele de a bloca intrarile si ambitia ei de a invinge orice obstacol. Mereu facea ” the weasel war dance” si se vedea ca e fericita.

    In ultima vreme insa… S-au schimbat lucrurile. Doarme mai tot timpul, nu se mai joaca cu nimic (am incercat si lucruri noi) si mereu sta si se uita la mine, semi dormind. Fizic, nu are nimic… Am fost la veterinar de multe ori. Singura diferenta intre ea acum citeva luni si astazi, e nivelul ridicat de atentie din partea mea si o burtica de la prea multa mancare.

    Sunt disperat pentru ca nu stiu daca e nefericita sau totul e o schimbare normala de comportament. Sau poate e prea grasa si a devenit o putoare 🙂 ?

    Orice sfat e binevenit. O ador si vreau sa ma asigur ca duce o viata foarte fericita.
    Poosha are 2 ani si approx 1kg. E vizibil grasuta. Cata mancare sa primeasca zilnic pentru a slabi?

    Va multumesc anticipat tuturor pentru ajutor si sfaturi.

    #5495
     Roxana 
    Keymaster

    Bine ai venit! 

    Dihorii nu trebuie tinuti la dieta sau cel putin nu e cazul dihoritei tale, care nu este restrictionata in cusca si are libertate de miscare atunci cand vrea. E posibil ca vremea sa fie o 'problema'; iarna, dihorii (carnivorele, in general) isi fac stocuri pentru iarna si mananca mai mult decat organismul are nevoie, tocmai pentru a capata stratul acela de grasime 😀 In caz de restriste pe piata, nu mor de foame :))) Nurca mea mananca de 2 ori mai mult decat in mod normal si reactioneaza foarte incisiv cand vede mancare. 

    Deoarece coincide si cu schimbarea parului (naparlire), corpul lor are nevoie de mai multa energie pentru a efectua acest proces, prin urmare, mai multa mancare si mai multa somnolenta. Si dihorii mei sunt somnorosi, abia le mai vad fetele prin casa :)))

     

    Daca dihorita a fost vazuta de medicul veterinar (efectuarea unor analize de sange ar putea sa iti ofere mai multa liniste, daca ai suspiciuni) si nu exista niciun motiv medical pentru starea ei, nu cred ca are rost sa te impacientezi. E bine totusi sa fii cu ochii pe ea pentru ca dihorii nu se manifesta foarte evident cand sunt bolnavi. Orice schimbare de comportament poate avea ca substrat cauze medicale. Asculta-ti instinctul daca ceva nu ti se pare in ordine! Stapanii isi cunosc animalul mai bine decat oricine!

    Ai grija cu Ferretone-ul, mai ales ca dihorul nu este intr-o perioada activa. E foarte usor sa faci supradoza de vitamina A si nu vrem asta. Desi pe produs doza indicata este de o lingurita pe zi, in urma unor studii mai aprofundate asupra subiectului, am ajuns la concluzia ca un sfert de lingurita este mai mult decat ok pentru dihorii domestici (mai putin activi). Sfatul meu este sa opresti vitaminoterapia, daca dihorita este 'plinuta'.

    Cu ce o hranesti? 

    #5527
     B737 
    Participant

    Buna Roxana

    Multumesc pentru raspuns. Inca fac experimente cu diferite branduri. Acum primeste Vitakraft Menu. Inainte a avut LOLO ferret dar mancarea favorita si cea care o ingrasase a fost BEAPHAR Care +. Recomanzi ceva anume? Eu acum folosesc logica ” ce e mai scump poate e mai bun” pentru urmatoarea comanda.

    De 2-3 ori pe saptamana primeste piept de pui

    Acum Poosha e mult mai activa si jucausa. Zilnic avem doua sesiuni de joaca: minim 30 de minute in care alearga dupa mine non stop. A slabit si pare foarte in forma iar toata casa e plina de tuburi lungi de plastic, casute si papuci ( dusmanii favoriti ).

    #5529
     Roxana 
    Keymaster

    Din punctul meu de vedere (cu rezultate vazute) este Totally Ferret, cea comercializata la Falcon Vet. Este pe categorii de varsta: baby, adult si senior. Eu nu am fost multumita de alte branduri de pe piata pentru dihori, am preferat kitten-ul de la Royal Canine. Iti recomand sa ii dai cat mai multa carne (vita, curcan, iepure, prepelite), nu doar piept de pui. Un galbenus de ou pe saptamana si vitamine Ferretvite pentru dihori. Exista un articole pe site cu alimentatia naturala a dihorilor, iti recomand sa le citesti si sa adaptezi cum e mai bine pentru tine si pentru micuta.

Vizualizare 4 articole - 1 la 4 (din 4 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account