Acest subiect conține 3 răspunsuri are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani.

  • Autor
    Mesaje
  • #2523
     Luglia 
    Participant

    Dihorasii vostri cum fac cand ii scoateti la plimbare?

    De exemplu dihorul prietenei mele cand aude zornaitul cheilor se duce fuga la usa sa il scoata afara 🙂 si il duce in ghiozdan pana in parc…unde se dezlantuie 🙂

    Al meu sta linistit in ghiozdan pana aude nebunia de afara, cand incepe sa se agite rau, il las sa iasa jumate sa vada afara si sta nemiscat si incepe sa saliveze de imi uda degetele si face ochii maaaari 🙂 il las putin dupa care il bag oarecum cu forta inapoi in ghiozdan si dupa un timp se linisteste, sta cu burta in sus in general (mai arunc cate un ochi la el :P)

    sunt constienta ca e stresat, numai ca nu stiu ce sa fac ca sa fie mai placut si mai putin stresant pt el… cand ajungem in parc, dupa ce “parfumeaza” putin locul si trage in toti boschetii, e chiar foarte jucaus, ma alearga, fuge peste tot, chiar il vad ca nu mai e stresat… si cand ii e frig sau vrea in brate/ghiozdan, vine si se catara pe piciorul meu :X

    Aveti vreo idee cum as putea sa ii fac scosul din casa pana in parc o experienta mai placuta si mai putin stresanta??… Astept experientele voastre cu micii blanosi 🙂

    #5362
     Anonim

    Dihorii sunt foarte stresabili. Unii dintre ei insa adora plimbarile si nu ii intereseaza stimulii externi. Daca dihorasul tau nu face parte din aceasta categorie, ai putea incerca sa il scoti seara, intr-un loc mai ferit de zgomote. Si ai mei se streseaza si am optat sa ii scot in lume numai seara/noaptea. Fara lume, masini, caini etc…:)

    #5365
     Luglia 
    Participant

    Da..numai ca am tot asteptat cu nerabdare sa se incalzeasca pt el…ca sa nu ii fie frig…ar trebui sa astept pana la vara ca sa il pot scoate seara 🙁 sau cand se mai incalzeste si noaptea cat de cat…

    probabil ca daca tot voi insista sa il scot ziua, candva se va obisnui si nu va mai fi asa stresat, dar nu vreau sa il fortez si nici sa il terorizez….k s-ar putea sa nu ii mai placa deloc…

    :*:*

    #5367
     Anonim

    Nu are cum sa ii fie frig, e adaptat perfect pentru orice tip de temperatura, fiind animal de blana 🙂

Vizualizare 4 articole - 1 la 4 (din 4 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account