Acest subiect conține 37 de răspunsuri are 9 voci și a fost actualizat ultima dată de  ingerasuoana acum 11 ani, 6 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #3975
     tomi 
    Participant

    Am fost la medic si a zis ca are infectie la stomac. A primit o injectie de atunci nu mai vomita doar doarme si nu mananca, a baut de 2 ori. Daca o misc, repede se duce si se culca. Cu vomitatul am rezolvat acum ar trebui sa manance un pic.

    #3976
     Simo_Pas 
    Participant

    Incearca sa`i faci putina supa ( piept de pui, taiat bucatele mici, si apa) este foarte usoara la stomac si le place. Ai mei o prefera rece. Multa sanatate micutei Kiss Sa auzim de bine!

    #4018
     tomi 
    Participant

    Multumim. Saracuta nu prea e bine… nu a mancat o zi intreaga azi iar am fost la doctor si i-a dat injectie cu vitamina si ne-a dat o sticla Vaio mancare pentru recuperare i-a dat 2 ml din ea cu seringa . Cand am ajuns acasa a baut apa a mancat bobite arata bine si acum a vomitat de doua ori. Frown

    #3354
     Anonim

    I s-a administrat un antivomitiv? Voma trebuie oprita, pentru ca altfel se deshidrateaza. Verifica te rog asta apucand-o de pielea de pe ceafa: daca ramane in sus si nu se aseaza la loc in 2, 3 secunde, inseamna ca incepe sa se deshidrateze. 

    Cum are scaunul? I s-a luat temperatura? Daca nu, o poti face si tu cu un termometru introdus usor in rect. E foarte important sa stim daca are febra, pentru ca de obicei se poate asocia cu corp strain gastric.

    Infectie in stomac nu prea exista, asta asa, ca diagnostic. Eu suspectez o indigestie (posibil sa fi mancat ceva toxic in casa?) sau corp strain. Prima varianta poate fi periculoasa daca se deshidrateaza rapid. Dihorii sunt animale mici si se topesc de pe picioare imediat. A doua varianta…well, daca nu se elimina singur, trebuie intervenit chirurgical. Si asta rapid. 

    Ti s-a recomandat o radiografie sau o ecografie? Eu zic ca daca pana maine nu se simte bine, trebuie sa fie tinuta sub observatie. Si eu una as fi recomandat un antibiotic la toata schema asta. 

    Urmareste simptomatologia si mai ales scaunul. Daca e schimbat si tinde spre diaree, nu e de bine. 

    #3430
     tomi 
    Participant

    Scaunul este maro inchis spre negru si mai moale, temperatura nu are, doctorul a pipait-o si a zis ca e doar unflata un pic. Ieri nu a vomitat deloc dupa injectie, doar azi dimineata dupa ce am venit de la doctor.

    #3517
     Simo_Pas 
    Participant

    Scaunul inchis la culoare nu`i a buna, nu vreau sa te sperii, dar asa il avea tina cand  a fost f f bolnava…  Respecta ce zice Roxana si nu lasa ca poate poate….. Daca are gaze nici la radiografie nu se vede nimica, sfatul meu e sa`i duci scaun la analiza ( culturii)

    Multa sananate! Kiss

    #3516
     Anonim

    Ce mananca in mod normal dihorita? Avea scaunul la fel si inainte de debutul simptomelor?

    #3431
     tomi 
    Participant

    Ea mananca bobite pentru dihori, carne de pui cu inima si pipota, si odata pe saptamana un sfert de galbenus. Aseara s-a simtit foarte rau, abea misca, era deshidratata m-am sculat in fiecare ora si i-am dat apa fiarta cu carne cu seringa. Carnea fiarta nu-i place, intoarce capul, acum am fost iar la medic am facut radiografie, nu are corp strain. Doctorul a zis ca are o infectie grava la stomac, a primit injectie cu vitamine, amino si cred antibiotic. De la suplimentul alimentar Viyo, ce ne-a dat doctorul avea greata si vomita, cand incercam sa-i dau. Acum doarme.

    #3298
     Anonim

    Trebuie neaparat sa i se faca hidratare subcutanata. Nu este de ajuns ce ii dai tu pe gurita…

    Este clar ca sanatatea ei este din ce in ce mai subreda. Nu ai nicio sansa sa vii cu ea la Bucuresti? Frown Sper sa nu o pierzi…

    #3300
     tomi 
    Participant

    Am fost doua zile si la brasov cu ea si ieri a inceput sa aiba gaze si a facut scaun mai moale de 3 ori in 3 ore si imediat s-a schimbat se juca mananca tot, i-am dat cu grija cate putin, bea apa dintr-o data parca nu avea nimic. Nu stiu de la ce se simte mai bine, de la ce i-a dat medicul din brasov sau mancarea pe care i-am dat-o in fiecare ora nu stiu ma bucur ca se simte mai bine Smile

    Cateva poze cu ea inainte sa se imbolnaveasca acum e foarte slaba…

    Si cate va dintr-o tabara unde am dus-o sa vada copii un animal interesant si jucaus Smile nu prea se vad copii nu eu am facut pozele.

    #3320
     Anonim

    Ma bucur ca se simte mai bine. Faptul ca face mai moale poate fi un semn bun sau nu. Trebuie urmarit scaunul, sa nu devina diareic. Tine-ne la curent cu starea micutei Smile

    #3491
     tomi 
    Participant

    Multumim pentru ajutor Smile  Minnie se simte foarte bine, acum mananca foarte bine doar ca e slabuta… nu stiu ce sa-i dau ca sa revina la greutatea initiala.

    #3374
     Anonim

    Ma bucur sa aud asemenea vesti! Laughing

    Minnie a fost vreodata deparazitata intern (daca da, cu ce produs si cand)? 

    #3377
     tomi 
    Participant

    A fost deparazitata intern cand am cumparat-o cu flubenol kh, stiu ca nu e bun pt dihori dar nu am avut ce sa fac, si inca la 3 luni cu ivermectina spot-on care cred ca este externa.

    As dori sa intreb daca produsele, care se pot comanda se gasesc doar in Bucuresti, sau le trimiteti si in alte orase.

    #3378
     ana-simona 
    Participant

    la dihori se face invermectina k deparazitare interna si deparazitare externa cu advocate picaturi sau bolfo praf care il gasesti la clinica Falconvet.

Vizualizare 15 articole - 16 la 30 (din 38 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account