Acest subiect conține 19 răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de  Simo_Pas acum 12 ani, 9 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2364
     Anonim

    Ieri, in dreptul Parcului Ci?migiu (str. ?tirbei Vod?)  pe la orele 16.00, a fost gasit in iarba un mascul de dihor. Acesta a fost luat de un domn si acum este in siguranta: bine hranit si iubit. Daca stapanul vede acest mesaj sau auziti ceva prin vecini, rog sa ma contactati la nr. de tel 0723 505 715. Poate reusesc sa postez si o poza in curand.

    Multumesc. 

    #3805
     Anonim

    Poze cu micutul gasit:

     



    #3810
     iulia 
    Participant

    Eu zic ca ar trebui sa puneti ceva postere in zona respectiva si imprejurul ei … cineva trebuie sa fie disperat 🙁 saracutul

    #3811
     margot1 
    Participant

    Sau cineva l-a abandonat. Se intimpla des ca stapinii de dihor sa se sature de ei si ii abandoneaza din pacate.

    #3813
     iulia 
    Participant

    Refuz sa cred, Margot , ca printre stapanii mai altfel de dihorasi cineva ar avea atata suflet incat sa-l lase pe micutz in ceva parc .. in cel mai prost caz il donezi , da poate ca totusi cineva il cauta disperat , eu ma gandesc cat de disperata as fi daca a mea s-ar pierde vrodata , numa gandul asta ma sperie :*

    #3815
     margot1 
    Participant

    Julia, din pacate exista astfel de oameni. Chiar nu de mult in Germania au fost vazuti 8 dihori intr-o gradina la o femeie.

     6 au fost prinsi, 2 sunt inca liberi. Dintre cei prinsi, o femela a fatat un pui care a si fost mincat de ea.

     Toti sunt  slabi, au probleme cu urechile. 

    In rest sunt dulci, se joaca cu oamenii, nu musca.

    Aici sunt multe centre de ajutor ptr. dihorii abandonati. Oamenii care se ocupa de ei sunt suprasolicitati, nu mai stiu unde sa-i tina.

    Unii au cite 8-10 dihori abandonati acasa si incearca sa le gaseasca un camin. Sa nu mai vorbim de aspectul financiar.

    Bine ca exista donatiii.

    Eu personal nu am posibilitatea sa iau dihori abandonati acasa, dar incerc in limita posibilitailor sa donez cite ceva.

    #3817
     iulia 
    Participant

    Imi pare rau sa aud asta , stiu ca in tari straine sunt mult mai raspanditi decat la noi dar e pacat ca exista oameni care au sufletul de a lua un animal care mai tarziu sa-l abandoneze :(.

    pupam labutele la pufosii tai :X:X:X

    #3822
     Anonim

    Nici eu nu vreau sa cred ca este un animal abandonat, tinand cont ca oricand ar fi putut sa lase un anunt pe net, la o clinica sau pur si simplu sa il doneze intr-un petshop spre vanzare, insa dupa cum spune si Margot, exista si posibilitatea asta. Nimic nu este exclus. 

    Dupa cum il vad eu in poze (si daca este intradevar un mascul), pare a fi pui. Momentan nu am primit niciun telefon pentru revendicarea lui, asa ca incerc sa il plasez in adoptie. Am vorbit aseara cu cineva, insa nu stiu inca nimic precis. Va tin la curent.

    #3827
     ingerasuoana 
    Participant

    ar fi o idee sa puneti niste afise in parc.

    poate totusi l-a pierdut.

    #3828
     Anonim

    Si eu cred ca e pierdut. L-am rugat domnul care l-a gasit sa puna afise in zona, insa mai departe nu stiu. Am gasit pe cineva care vrea sa il adopte, pentru ca persoana respectiva nu il mai poate tine, si il ia in seara asta :)). Deja s-a dus sa cumpere cusca si tot ce mai trebuie.

    #3838
     Anonim

    Puiutul a fost adoptat! M-a sunat aseara domnul care l-a luat si e foarte incantat de dihoras. Ne va tine la curent pe forum in curand, sper:D

    #3843
     Sonia Ugro 
    Participant

    Ce noroc!Speram sa se acomodeze repede in noua lui casaLaughing

    #3847
     Simo_Pas 
    Participant

    Super fain! Daca e incantat domnul, inseamna ca si dihorasul e iubit  si asta e foarte bine Smile

    #3848
     sumisumatra 
    Participant

    Sunt incantat, desi azi dimineata nu mai eram siguri daca sa-l pastram pe blanos (sotia e nehotarata), din cauza mirosului extrem de puternic si neplacut.

    Asa ca azi, blanosul a avut o “mica” vizita la Radu Boncea de unde a plecat mai “usor”.

    Momentan doarme, a luat o mica masa cu carnita de curcan, a baut putina apica si doarme intre niste carpe langa masina de spalat.

    Este extrem de cuminte, ieri noapte a dormit langa patul nostru pe jos, pe la 3 noaptea a mancat ceva si s-a culcat in cusca de pe hol.

    La ora 5 ne-a dat desteptarea, ne-au trezit zgomotele lui.

    Azi dimineata am plecat la servici cu inima stransa pentru ca l-am lasat pe blanos singur in casa, stapan pe hol si bucatarie.

    Surpriza placuta a fost ca l-am gasit dormind cuminte langa masina de spalat si nici o paguba.

    Nevoile  le face pe ziar momentan ( o sa trecem la litiera in curand), cateodata mai rateaza tinta cu 2-3 centimetri.

    Inca nu stim ce sa facem, sincer faza cu mirosul a fost destul de dura pentru noi, dar speram sa ne adaptam……

    Cam in cat timp incepe sa mai scada in intensitate mirosul?

    Si cea mai grea intrebare la care nu am gasit un raspuns si poate ne ajutati si voi cu sugestii este: cum sa-l cheme ??

    #3849
     Simo_Pas 
    Participant

    In general sunt foarte cuminti (nu rod, doar strica cutii, pungi …), mirosul o sa dispara in aproximativ o saptamana.  Nume poti sa`i pui Sumi. Sper sa se indragosteasca si sotia ta de el! Multa bafta!

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 20 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account