Acest subiect conține 6 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de  Simo_Pas acum 11 ani, 3 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2508
     DavidH 
    Participant
    Am avut o discutie cu doamna Ana-Simona in legatura cu imperecherea dihorilor. Nu vreau sa imi sterilizez/castrez dihorii, sunt frati, dar am citit pe mai multe forumuri ca nu exista nici un fel de problema in caz de imperechere.

    Vreau sa precizez faptul ca NU INTENTIONEZ SA FAC BANI DIN DIHORI, puii ii voi dona.

    Apoi, am pus problema dificultatii intretinerii unei femele in timpul saricii si dupa sarcina. La mine in oras este un doctor veterinar, Nasseri Ali, care a crescut dihori, 10 ani si ma poate ajuta in orice problema, inclusiv monitorizarea femelei in fiecare zi , de cand ramane gestanta.

     

    As mai vrea sa aud pareri, pot exista probleme de crestere, anomalii, etc…?

     

    P.S parintii sunt tot frati, am copiile dupa carnetele lor de sanatate si au aceeasi data de nastere.

    #5279
     Simo_Pas 
    Participant

    Da, pot exista probleme, anomalii,etc… Nu se face asa ceva! Nici nu se recomanda inmultirea dihorilor de catre oricine.

    Puii ii vei dona, dar daca apar malformatii sau alte probleme cu ei? Tie ti`ar place sa ai un dihor pe care sa`l vezi zilnic ca se chinuieste sa supravietuiasca?

     Pe ce forumuri ai citit tu asa ceva? Da`ne si noua sa ne informam si noi, poate ca suntem mai redusi si ne`ar prinde bine ceva lectura suplimentara 🙂

    #5287
     Anonim

    'Pe ce forumuri ai citit tu asa ceva? Da`ne si noua sa ne informam si noi, poate ca suntem mai redusi si ne`ar prinde bine ceva lectura suplimentara :)'

     

    Te referi la imperecherea intre frati, la consangvinizare, nu? Evident ca nu este ok! Nu avem ce sfaturi sa iti oferim pentru o asemenea aberatie.

    #5288
     Pixie 
    Participant

    http://holisticferret60.proboa…..eederboard

    nu merge linkul, dar forumul se numeste Holistic Ferret ( http://holisticferret60.proboards.com )

     

    v-am lasat un link unde se discuta exact despre inmultit

     

     puii  in primul rand sunt rezultatul unui incest, daca ii mai imperecheati dublati sansele sa iasa ceva groaznic. nu e de jucat cu genetica, si mai ales asa la prima experienta in ale dihorilor. sunt atatea de luat in considerare cand cineva vrea sa inmulteasca( caracter, linia din care se trag exemplarele, sa le cunoasteti stramosii macar 3- 4 generatii in spate, sa aveti tinute evidentele problemelor medicale din generatiile trecute, sa fie doua exemplare docile si cu o varsta adecvata, sa nu mai vorbim de costuri, accesul la un medic care stie si sa aiba cu ce sa faca inclusiv o cezariana dihoritei, sau sa salveze puii daca se nasc cu probleme, de existenta unei liste cu stapani seriosi care asteapta acei pui etc)

    Mai pe sleau, lasati inmultitul pe seama crescatorilor( care sa fie si ei  seriosi), nu faceti experimente. Ce am scris aici nu vreau sa fie un atac la vre-o persoana ci e ceva de bun simt de luat in seama cand luam o decizie legata de  animalutul nostru. 

    #5291
     DavidH 
    Participant

    Este destul de greu pentru o persoana care vrea sa se apuce de inmultit dihori, sa supravegheze liniile.Nu am vazut sa existe nici un fel de act similar “pedigree-ului”…Asa ca oricine isi cumpara dihori si vrea sa inmulteasca, practic nu stie din ce linii provin si daca parintii sau bunicii au avut probleme.

    Pe Tedy si pe Sara ii voi castra si steriliza la varsta de 8 luni.

     

    P.S nu erau aberatii,ci pur si simplu o curiozitate de a mea  si am gasit acele site-uri unde spuneau ca este inregula sa inmultesti pana la f3, chiar daca sunt frati. Probabilitatea ca la prima generatie sa apara malformatii este foarte mica, aproape de probabilitatea ca malformatiile sa apara la o pereche normala.

    Repet, au fost doar curiozitati!

    #5292
     Anonim

    Supravegherea liniilor se face in crescatoriile de animale pentru blana sau de catre crescatorii privati. In crescatoria de la Tg Mures, spre exemplu, se tine o evidenta stricta si se face o selectie foarte atenta a indivizilor care vor fi imperecheati. Macar cumparand din astfel de locuri stim ca s-a facut tot ce s-a putut. Probleme pot aparea la orice dihor…

     

    Ma bucur ca este doar o curiozitate, insa nu ai exprimat-o in acest fel. Mi se pare normal ca unei persoane care spune ca o intereseaza imperecherea a 2 frati, care vin parinti frati, sa i se raspunda cu o asemenea mirare si revolta. Iar cei care spun acest lucru pe alte forumuri, ca or fi ele despre caini, pisici sau dihori, nu cred ca le pasa foarte mult despre partea sentimentala a situatiei, ci mai degraba de cea financiara. 

    Daca o luam asa, as putea si eu sa fac un copil cu fratele meu. Nu m-ar blama lumea si exista ceva sanse sa iasa un copil fara probleme, genetic vorbind, pe care parca mi le-as asuma. Vreau sa vad unde scrie asta pe forumuri! Pacat ca oamenii nu isi dau seama despre ce scot pe gura si ce consecinte reale ar putea avea afirmatiile lor aberante.

    #5302
     Simo_Pas 
    Participant

    Roxana Neagu a spus:

    'Pe ce forumuri ai citit tu asa ceva? Da`ne si noua sa ne informam si noi, poate ca suntem mai redusi si ne`ar prinde bine ceva lectura suplimentara :)'

     

    Te referi la imperecherea intre frati, la consangvinizare, nu? Evident ca nu este ok! Nu avem ce sfaturi sa iti oferim pentru o asemenea aberatie.

     

    Normal ca ma refer la consangvinizare, cand aud asemenea aberatii, ma intreb cine poate scrie ca asa ceva ar fi ok, mai mult, alte persoane le iau de bune cu toate  ca nu este NORMAL asa ceva! Si uite asa se ajunge la a avea unii dintre noi dihorasi cu probleme si nu stim din ce cauza…

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 7 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account