Acest subiect conține 9 răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de  iulia acum 11 ani, 7 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2456
     Pigi 
    Participant

    Fluffy este numele micutei diavoilte pe care o am de trei zile si are 2 luni, sau cel putin asa mi-au zis de la petshop. Primele 2 zile a fost teroare, acum cred ca m-am obisnuit de nu imi mai pare asa terorista. Musca degete, cum vede degetele parca inebuneste, in loc sa se joace cu mingiutele pe care le arunc, imi vede degetele si direct la ele vine sa le ciupeasca. Acum zburda prin casa, parca are sindromul ADHD, se joaca non stop, s-a culcat aseara pe la ora 23 si acum de la 8 dimineata zburda pe aici ca o apucata.  Peste o luna ma duc cu ea la veterinar la falconvet pentru vaccin si in functie de ce spune doctorul apoi la castrare. Momentan ii caut o cusca mai mare si  o cusca de transport. Sper sa ma descurcWink

    #4929
     ana-simona 
    Participant

    buna si bine ati venit in comunitatea noastra ……si tie si blanoasei tale …cat despre muscaturi si atacuri incearca sa ii dai peste nas nu prea tare logic si sa ii spui”nu” sau “nu e voie” chestii de genu k sa se poata invata k nu are voie sa atace ….dihorasii sunt niste animale foarte ambitioase si cu caracter destul de tare o sa ai munca de lamurire cu ea dar sper cu ajutorul nostru si a sfaturilor noastre atat tu cat si fluffy sa deveniti cele mai bune prietene .Iar dak nici cu degetu peste nasuc nu da doare incearca sa o iei de dupa cap si tot la fel sa ii arati ca nu are voie sa “capseze” si ca tu esti sefa.cred k e putin salbatica daca spui k ai luat-o dintr-un petshop.si te rog pune cateva poze cu ea si mai tine-ne la curent cu evolutia daca doresti .sper sa-ti fi fost de ajutor in vreun fel .Cu drag Mara si Millo si un pup mare pe nasucul blanoasei .

    #4930
     Anonim

    Bine ai venit! E normal ca un animal care a stat in cusca si nu a socializat deloc sa fie asa. A acumulat multa energie si se exprima 🙂 O sa se mai linisteasca in urmatoarea perioada, cand isi va da seama ca nu se va mai intoarce in cusca si ca totul este in regula. 

    Multa afectiune, joaca, atentie si corectie de comportament, atunci cand este cazul. Iti recomand o pasta cu multivitamine pentru dihori, mancare uscata Totally Ferret pentru bebelusi si o deparazitare interna inainte cu o saptamana de vaccinare.

    Si..asteptam poze cu micuta Laughing

    #4931
     Pigi 
    Participant

    Multumim pentru urari! Pun poze cat mai curand posibil. Nu pot sa zic ca nu este cumintica, de muscat asa tare nu musca, de doua ori m-a apucat mai tare, dar am corectat-o, in privinta nevoilor si la capitolul asta sta bine, aveam pe aici prin casa, de la catel, ramase niste paduri, le-am taiat mai mici si i-am pus prin casa si in cusca, de obicei nimereste, au mai fost si exceptii, dar “mama nu se supara”. Acum i s-a pus pata sa intre intr-un  dulap, l-am golit de ce am crezut ca ii poate face rau si o las in voia ei. Pasta aceea de vitamine de unde o pot lua? Mi-a zis si dnul doctor de ea, dar vad ca petshopurile sunt cam limitate in materie de dihori si deparazitarea interna la fel, cu ce? si de unde? Deparazitare externa nu i-am facut, am controlat-o si am vazut ca este curatica, are rost sa o dau cu advocate?

    Multumim frumos!

    #4932
     ana-simona 
    Participant

    Callopet se gaseste in farmaciile veterinare daca doresti sa ii iei sau vitamine speciale pt dihori de la falconvet cand ai zis k te duci acolo cu ea.Pt deparazitare interna invermectina se face subcutat tot de catre d-nul dr Radu iar pt externa eu am dat la dihorasii mei advocate picaturi sau mai e pudra pt purici  bolfo care tot la falconvet se gaseste.Sper ca am rezolvat toate dilemele .Ca si roxana sunt si eu nerabdatoare sa vad pitica .Pupam nasucu ei cu drag mara si millo:*

    #4933
     Anonim

    Dupa cum a zis si monika7, exista pasta de vitamine speciala pentru dihori la Falconvet. Deparazitarea externa nu se face la varsta aceasta. In afara de pudra Bolfo, care nu se gaseste momentan (din cate stiu eu) si care este ok pentru puiuti, niciun alt produs deparazitar de pe piata nu este recomandat pentru aceasta varsta. Oricum, nu cred ca are nevoie de asa ceva momentan.

    Deparazitarea externa se face cu o saptamana inainte de prima vaccinare. 

    #4934
     Pigi 
    Participant

    #4935
     Pigi 
    Participant

    Multumesc pentru sfaturi! Am atasat si cateva poze cu Fluffy

    #4936
     ingerasuoana 
    Participant

    papam pufoasa si nasu ei de bandita!

    bine ati venit!

    #4961
     iulia 
    Participant

    Frumoasa pitica , sa-ti traiasca si sa creasca mare si poznasa :* , pupam nasucul ei dulce de bebel si : Bine ati venit!
     

Vizualizare 10 articole - 1 la 10 (din 10 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account