Acest subiect conține 14 răspunsuri are 8 voci și a fost actualizat ultima dată de  Florin acum 8 ani, 9 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2472
     buzadezin 
    Participant

    Donez dihor bandit, mascul in varsta de 3 luni jumate, carnet de sanatate, vaccinat, jucaus si foarte muscacios! Caut sa il donez cuiva care are experienta si preferabil sa aiba sau sa mai fi avut dihori. Astept mesaj privat pe forum.

    http://s9.postimage.org/b2n1rq5mn/photo_3.jpg
    free picture hosting

    http://s9.postimage.org/bedovz0u7/IMG_0820.jpg
    photo storage
    #5045
     Bandit 
    Participant

    DEXTERE,nu inteleg de ce ai ales sa iti faci un cont nou ca sa pui anunt cu el….ma intreb eu,cum de aici il donezi si pe alt forum (cine vrea ii dau in privat link-ul ) il vinzi …

    #5046
     raluka 
    Participant

    imi pare rau ca dupa doar cateva zile il dai! si pufoasa mea musca cand am adus-o acasa! musca si acum insa nu ca la inceput! si acum am sosete lungi in picioare dar la mana nu musca deloc! au nevoie de timp sa se obisnuiasca cu tine, sa se acomodeze cu casa si tot ce o inconjoara, apoi se lasa de muscat! dupa parerea mea un factor este si stresul dar si modul in care a fost educat de stapanii anteriori!

    #5047
     DEXTER 
    Participant

    Este contul prietenei mele. Dihorul este pentru donat chiar si acolo unde scrie de vanzare, este trecut astfel pentru ca vreau sa selectez pesoanele care il vor vrea. Nu caut pomanagii, care sa il ia si sa il vanda mai departe. Daca treceam dihor gratis toata lumea il vroia, fara sa stie in ce se baga. Nu cer nimic pentru el. Caut doar un stapan cu experienta care are timp si rabdare. 

    #5048
     Bandit 
    Participant

    Sper sa ajunga la stapani care sa nu il mai dea in alte parti …

     

    Si s-a dovedit iar o vorba (nu mai stiu a cui) dar care are mare dreptate,dihorii nu sunt pentru oricine.

    #5049
     DEXTER 
    Participant

    Trebuie sa iti explic ca acesta este un dihor cu probleme comportamentale… si nu era destinat unui incepator. Probabil din aceleasi motive l-au dat si fostii stapani… si a ajuns la noi…  Am mainile pline de muscaturi si de sange… musca foarte tare si isi face nevoile in toate colturile casei, in cusca face peste tot numai in litiera nu… deci cine il ia trebuie sa cunoasca toate aceste lucruri si sa stie clar in ce se baga. 

    #5050
     Bandit 
    Participant

    Deci sa inteleg ca iti vei lua alt dihor…

     

    Orice dihor se poate educa,si tu voiai sa iei de la Tg Mures,sa stii ca si aceea musca,nu stiu unde vei gasi tu un dihor pui care sa nu te muste deloc,sa faca din prima zi kk in litiera ( multi au dihori de 1-2 ani si tot nu fac kk in litiera) si optional,de ce nu,sa stranga si dupa el….Tu percepi dihorul ca pe un caine/pisica,multi fac greseala asta,si dupa ce descopera ca nu e chiar asa ii dau.

    #5053
     buzadezin 
    Participant

    Nu isi mai ia niciun dihor, stati linistiti. Faptul ca dihorul musca este ceva minor pe langa faptul ca eu trebuie sa ma cert non stop cu ai mei si ca nu avem rabdare, timp si nici experienta sa ne ocupam de el. Cei care zic ca dihorul nu este ptr oricine au dreptate, doar ca nimeni nu e mama omida ca sa stie dinainte. Daca nu si-ar fi luat dihor nu ar fi stiut niciodata ce inseamna cu adevarat. Daca nu aveti altceva mai bun de facut decat sa va luati de noi ca vrem sa il dam, mai bine ajutati-ne sa il dam cuiva responsabil care nu il va da mai departe. Nu ii vrem raul dihorului, pentru ca iubim animalele. Si ca sa stiti si voi, poate daca stiam de dinainte ca trebuie sa strang intruna dupa el si ca musca de mi-e frica sa merg prin casa, poate ca nu il luam. Dar ghiciti ce: stapanii anteriori au zis ca face in litiera si nu au mentionat niciun muscat pana nu au ajuns cu el la noi in casa. Nu am mai avut dihor pana acum! Incercati si voi sa intelegeti. Nu ne-am ales momentul potrivit sa ne luam. Cand om sta in ceva mai mare decat o garsoniera, poate altfel se va pune problema. Pana atunci, a ne lua dihor este o idee cat se poate de proasta. Sper sa nu mai vad comentarii rautacioase, ci constructive, pentru ca numai asa puteti sa ajutati dihorul, iubitorilor de dihori, nu luandu-va de noi.

    Credeti-ma ca mi-e mila de el de nu mai pot si stiu ca este un dihor amarat. Nu imi place ca trebuie sa il dau. De aia cautam pe cineva care sa educe dihorul aproape din placere, nu din obligatie si cu nervi si scandal, cum se intampla la noi. Nu suntem noi norocul acestui dihor, ci cineva caruia ii va placea sa se ocupe de el ( nu cred ca ii place cuiva sa stranga fecale dar sper ca intelegeti la ce ma refer)….

    #5055
     ana-simona 
    Participant

    buna sunt eu interesata de dihoras mai am 2 baietei sunt singura ca ii va fi bine aici la mine.UIte nr meu de telefon astept mesaj de la tine sa il iau chiar azi dak se poate .0761615505 Ana ma numesc.

    #5056
     ana-simona 
    Participant

    dihorasul a ajuns la mine…e pe maini bune!

    #5057
     raluka 
    Participant

    ma bucur ca este pe maini bune! sa iti traiasca si sper sa fie ok cat mai repede!

    #5054
     Anonim

    Am fost 100% sigura ca acesta va fi destinul dihorasului…

    Este intradevar, foarte agresiv. Probabil cea mai trista combinatie posibila: teritorialitate, frica si incapatanare de lider. Si, mai suspectez eu si ceva abuzuri prin pet-shopul de unde a fost luat sau din partea persoanelor care l-au manipulat anterior.

    Din pacate, un stapan neexperimentat nu are cum sa castige batalia decat daca are rabdare si stoicism. Experienta mea cu Bijou a fost asemanatoare, ma alerga prin casa iar eu eram un mic mostru incaltat in cizme si cu manusi pana la cot. A durat 8 luni procesul! Si recunosc ca am avut si eu momente de panica si de indoiala: cum voi tine eu dihorita asta toata viata ei? Pe vremea respectiva nu se stia de dihori si nimeni nu ar fi luat-o…Insa a fost o provocare si am luat-o ca atare. Daca as avea-o pe Bijou acum, as dezvata-o de muscat undeva in jur de 2-3 saptamani, datorita experientei de-a lungul timpului.

    Eu am fost muscata de dihorul in discutie si stiu ce vorbesc :)) Era sa il bag sub jet de apa pentru ca nu iesea din degetul meu Laughing

    Ideea este urmatoarea: daca ciclul de dat-luat nu se incheie si se va perinda dintr-o mana in alta, dihorul nu va putea fi recuperat. In putinul timp in care se obisnuieste cu noul teritoriu, noul stapan si e un pas mai departe sa NU mai muste, este dat. Si o ia de la capat, cu aceeasi agresivitate si inversunare ca prima oara, poate chiar din ce in ce mai rau cu fiecare stapan care urmeaza.

     

    Eu nu invinovatesc pe nimeni, chiar inteleg ca sunt oameni care nu pot suporta o asemenea 'ferocitate'. Este un dihoras aparte, cum nu se intalneste prea des. 

    La partea cu litiera, atata timp cat nu poti manipula animalul, nu te poti apropia de el, nu prea ai cum sa il inveti la ladita. Dezastrul pe care il face in cusca este un semn de revolta: ca este tinut acolo. 

     

    Ca incheiere, dihorasul a fost luat de monika7 pentru a fi reabilitat (si iti multumim pentru asta). Va primi si al doilea vaccin in zilele urmatoare si tot ce mai trebuie pe partea medicala. Este clar ca nu poate fi pet pana cand nu stopeaza comportamentul foarte agresiv.

    #5067
     Bandit 
    Participant

    Merg foarte des in Maxi pet,dihorii au cusca mare,mancare si jucarii,sunt curati si mi se par foarte bine ingrijiti,nu mi se par deloc agresivi,si mereu ma joc cu ei printre gratile custii 😀 (stiu ca nu e bine sa pun mana in cusca,ma pot musca,asta scrie si pe cusca,sa nu punem mana ca musca,pana acum eu n-am fost muscata de niciunul,toti m-au lins pe deget,sunt super dulcici) deci,agresivitatea eu sunt 80 % convinsa ca nu o are din maxi pet,dar nu invinovatesc pe nimeni,poate fostii stapani n-au avut destul timp si atunci da,s-a salbaticit…

    #5092
     Lilu 
    Participant

    Off topic:

    @bandit- si eu merg des la maxi pet, am o parere buna despre cei de acolo. Angajatii sunt fara frica, baga mana pe la animalute. I-am vazut jucandu-se cu dihorii de acolo. E curat, miroase frumos, au mancare, apa… din cate magazine am vazut, ei se coporta cel mai frumos.

     

    Intr-o zi am fost chiar de doua ori, la ora 12, am vazut o fata facand curat. Am intrat in complexul de magazine, am pierdut vremea pe acolo, shopping, restaurant. dupa ora 17 am fost din nou iar un alt tip facea curatenie la ei. Iar daca mergi la ei si le dai sfaturi te asculta cu mare atentie, par foarte receptivi. Din pacate hrana si talajul este impus de sefi… nu pot schimba portia. Eu am sfatuit o fata cum sa taie unghiile dihorului, impreuna am facut-o prima oara. Le-am rugat sa nu le dea apa doar din picuratoare… fata mi-a promis ca va baga zilnic un bol mare cu apa pentru 15 minute, cat sa isi faca de cap. Uda talajul iar angajatii intra in belele.:) 

    Cat despre dihorel, ii urez succes si multa rabdare in procesul lui de recuperare. Adolf ii trimite salutari }{

    #8802
     Florin 
    Participant

    Salut.mai ai dihorasul? Daca da te rog sa imi lasi un nr de tel sau sa imi dai un mesaj 0732944033.ms mult

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 15 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account