Acest subiect conține 30 de răspunsuri are 13 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani, 2 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2419
     bitu 
    Participant

    Cu parere de rau si cu lacrimi in ochi sunt nevoita sa pun acest anunt.

    Caut un stapan pentru dihorasii mei (baiatul 9 luni si fetita 8 luni); RESPONSABIL, sa fie integru, cat de cat potent financiar pentru a-i putea intretine. Imi doresc sa gasesc o persoana iubitoare de animale si in special iubitoare de dihorasi. Acea persoana sa aiba o viziune deschisa si ma refer la faptul ca un dihorasi nu trebuie tinut inchis in cusca.

    Dihorasii ii voi dona, tocmai de aceea doresc sa gasesc stapanul potrivit.

    Pentru mai multe informatii lasati un reply.

    #4553
     ovideo 
    Participant

    Buna, numele meu este Ovidiu si caut de mult timp un dihoras. Eu am 17 nai, aproape 18 si imi doresc foarte mult acesti dihorasi. Parintii mei nu vor sa imi cumpere un dihoras, dar m-ar lasa sa imi iau unul, daca mi-ar da cineva. Ei ma lasa sa tin un dihoras, atata timp cat ma tin de scoala. Va rog frumos sa ma ajutati. Eu sunt din Botosani. Multumesc si astept un raspuns.

    #4554
     Anonim

    Ovidiu, cred ca doamna vrea sa ii dea pe amandoi odata unui stapan, sa nu ii desparta. Dar sa asteptam raspunsul dansei…:)

    #4555
     bitu 
    Participant

    Da, imi doresc sa-i dau impreuna si asa cum am spus unei persoane responsabile. Nu vreau sa te simti jignit Ovidiu, dar am si eu un baiat de 20 ani si stiu cum sta treaba cu responsabilitatea la varsta asta. Animalutele nu sunt numai pentru privit si joaca, trebuie ingrijite.

    Nu vreau sa se supere nimeni dar caut un stapan potrivit pentru doi dihorasi nazdravani.

    Multumesc pentru intelegere.

    #4556
     ovideo 
    Participant

    bitu a spus:

    Da, imi doresc sa-i dau impreuna si asa cum am spus unei persoane responsabile. Nu vreau sa te simti jignit Ovidiu, dar am si eu un baiat de 20 ani si stiu cum sta treaba cu responsabilitatea la varsta asta. Animalutele nu sunt numai pentru privit si joaca, trebuie ingrijite.

    Nu vreau sa se supere nimeni dar caut un stapan potrivit pentru doi dihorasi nazdravani.

    Multumesc pentru intelegere.

    Da, eu imi caut de foarte mult timp un animalut. Am vorbit si cu parintii mei si nu ar fi problema daca i-as lua pe amandoi…iar despre responsabilitatea aceasta, ce sa spun, eu am fost invatat de mic cu responsabilitatile si pot avea grija de amandoi. Atata timp cat eu o sa continui sa fiu premiant si olimpic, parintii nu au nimic in potriva. Eu nu prea am asa de multi prieteni si acesti dihorasi ar fi prietenii ideali. Eu va promit sa voi avea grija de ei ca ochii din cap si asta o sa va convingeti si dumneavoastra, deoarece daca o sa mii dati mie, nu o sa rupem orice legatura. O sa va trimit poze, daca eu va astept si la mine acasa sa stati un weekend si sa vedeti, sa va convingeti ca sunt un baiat in toata firea cu simntul responsabilitati. Eu va multumesc si chiar daca nu o sa vreti sa mii dati, nu am fost convingator, nuii nici-o problema. Smile 

    #4557
     Elisza 
    Participant

    Ovidiu.. sunt doi dihori care se vor imperechea daca nu sterilizezi unul din ei. Esti pregatit sa ai acei pui? Masculii miros mult mai intens decat femelele. Dihorii isi fac nevoile mai mult pe langa litiera si cu timpul miroase in casa. Crezi ca ai tai ar rezista mult daca pana acum nu ti-au luat? Oricum..Bitu ar trebui sa vorbeasca cu ai tai ca doar stai si tu la ei in casa.

    #4558
     bitu 
    Participant

    Baiatul este castrat si pe 10 martie urmeaza fetita la sterilizat.

    Intradevar dihorasii mai fac si pe langa litiera si obligatoriu trebuie curatenie zilnica. O alta problema este ca nu sunt animale care sa fie tinute in cusca, le trebuie libertate si nu cred ca parintii tai ar accepta dihorasi liberi prin casa.

    Repet, sunt animale superbe, dar cresterea unui dihoras inseamna multa, multa munca.

    #4559
     Anonim

    Ovidiu, vad ca esti din Dorohoi: ai gasit acolo un veterinar care sa stie cu ce se mananca un dihor? Nu stiu daca vei lua acesti puiuti sau nu, insa e clar ca iti doresti foarte mult si vei avea un dihor mai devreme sau mai tarziu. Din pacate, sunt foarte putini doctori in Romania care studiaza patologia dihorului si stiu sa ofere asistenta medicala potrivita. Eu iti recomand sa mergi la tine in oras sa te interesezi, pentru ca daca nu ai un doctor care sa il trateze, ar fi pacat sa iei un dihor si sa iti moara dintr-o…raceala, pentru ca nu stie nimeni sa il trateze cum trebuie.

    #4560
     bitu 
    Participant

    Roxana daca auzi o persoana interesata pentu dihorasi te rog sa ma anunti.

    Multumesc.

    #4561
     Anonim

    Dap, absolut 🙂

    #4562
     alex 
    Participant

    o sa incep scurt si dintr-odata cu ce am de spus la acest topic. sincera sa fiu, nu stiu cum se poate evalua responsabilitatea si capacitatea cuiva de a avea grija de 2 dihorasi, prin prisma varstei si cam atat. ceea ce ma dezarmeaza de fapt este incapatanarea cu care se ignora de fapt esenta mesajului, si faptul ca ovidiu nu a fost descurajat de mesajele gen “f–k off”, care nu cred ca isi au locul de la un iubitor de animale la altul, ca sa nu zic mai multe, si ca a incercat sa va convinga in continuare de bunele intentii. 

    in cel de-al doilea rand, nu vad care e problema ca in dorohoi nu sunt medici care sa cunoasca patologia dihorilor. din cate tin minte cabinetele veterinare nu au reglementata problema jurisdictiei, iar la valcon vet vin oameni cu dihori in brate de te miri unde. dar, in fine, probabil, ca evaluarea potentialilor stapani de dihori se face in functie de un checklist care scapa logicii mele.

     

    bafta si succes in gasirea unor stapani potenti financiar, responsabili, peste 35 de ani, cu un job bine platit “9 to 5”, fara inceput de chelie si cu un nivel corect al colesterolului.

    #4563
     ELEnNa 
    Participant

    Doar pt ca Ovidiu a fost sincer cu faptul ca parintii lui nu vor sa-i cumpere unul, nu inseamna ca ei sunt total impotriva si nu vor sa il si intretina. Dar poate nu isi permit sa dea pe un dihor 300-400, ca sa nu zic ca se gasesc si la 650 ron in unele PetShopuri.

     Cum nu toti oamenii “mari” sunt responsabili, asa nici toti adolescentii nu sunt iresponsabili. 

    Copilul ala si-i doreste, si nu inteleg de ce il descurajati. Eu am doi dihori si absolut niciunul nu face pe langa litiera, pot fi educati chiar si la o varsta nu tocmai frageda . Sunt nazdravani cateodata dar nu de necontrolat – nu stiu cum sunt ai doamnei dar cu siguranta dihorasii pot fi dati dupa noul stapan daca simt afectiune, ei se adapteaza. O duc foarte bine daca pe timpul zilei stau intr-o singura camera (in camera ta) si apoi cand ai timp, 30 min – o ora pe zi sa stea prin toata casa sa se distreze si ii poti supraveghea daca asta le da liniste parintilor tai. 

     

    Daca are norocul sa fie deja sterilizati nici nu prea ar avea treaba la doctor, decat anual la vaccin sau daca pateste ceva grav. Si atunci intr-adevar ar fi in incurcatura. Perfect este sa mergi in cautarea unui doctor care sa aiba cunostintele necesare (sau cel putin disponibilitatea de a invata) despre dihori.  

    Continua sa iti doresti un dihoras, si il vei avea la timpul potrivit. Pune-te la curent  cu tot ce implica un dihoras.Gasesti pe forum informatii destule.

    Cauta solutii la cum ai putea sa aduci un dihoras la Botosani.  Asta este cu adevarat o problema… Implica niste costuri.

     Gandeste-te unde il lasi cand plecati in vacanta, sau iti permiti sa il iei dupa tine?… Gandeste-te la costurile financiare care implica hrana, din cand in cand o jucarioara, carnita (nu mananca kilograme de carne, ajunge un piept de pui pe saptamana), poate o cusca de transport, intereseaza-te de un veterinar, gandeste-te daca ti-ai permite costurile achitarii unui veterinar daca dihorasul tau are nevoie de o interventie, de un control, de un vaccin… chiar si la reactia prietenilor de familie ar trebui sa te gandesti… 🙂

    Lucrurilea acestea  sunt valabile pentru orice animalut. Nu te gandi ca noi care aveam dihori, si nu catei (spre exemplu) suntem mai cu mot sau cei mai responsabili posesori de animalute… Suntem oameni si basta. Cu o responsabilitate si un membru de familie in plus: un dihor! sau mai multi :))

     Cauta solutii si daca si dupa toate astea iti vei mai dori un dihoras, atunci cu siguranta il meriti.

    Succes!! 

    #4564
     ingerasuoana 
    Participant

    eu nu inteleg un lucru: de ce cel care e dispus sa adopte 2 dihorasi este atat de judecat si cel care ii da nu este.

     

    ps: eu tin partea dihorasilor!

    #4565
     bitu 
    Participant

    alex a spus:

    o sa incep scurt si dintr-odata cu ce am de spus la acest topic. sincera sa fiu, nu stiu cum se poate evalua responsabilitatea si capacitatea cuiva de a avea grija de 2 dihorasi, prin prisma varstei si cam atat. ceea ce ma dezarmeaza de fapt este incapatanarea cu care se ignora de fapt esenta mesajului, si faptul ca ovidiu nu a fost descurajat de mesajele gen “f–k off”, care nu cred ca isi au locul de la un iubitor de animale la altul, ca sa nu zic mai multe, si ca a incercat sa va convinga in continuare de bunele intentii. 

    in cel de-al doilea rand, nu vad care e problema ca in dorohoi nu sunt medici care sa cunoasca patologia dihorilor. din cate tin minte cabinetele veterinare nu au reglementata problema jurisdictiei, iar la valcon vet vin oameni cu dihori in brate de te miri unde. dar, in fine, probabil, ca evaluarea potentialilor stapani de dihori se face in functie de un checklist care scapa logicii mele.

     

    bafta si succes in gasirea unor stapani potenti financiar, responsabili, peste 35 de ani, cu un job bine platit “9 to 5”, fara inceput de chelie si cu un nivel corect al colesterolului.

     

    Punctual :

    1. Nu am evaluat responsabilitatea nimanui. Crestera unui animal de casa (dihorul de putin timp este ”de cas?”) presupune anumite responsabilitati. Un elev, in prag de bac, examene de admitere, etc, nu cred ca are timpul necesar s? se ocupe de el. Este adevarat ca la inceput toata lumea este entuziasmata. Pe parcurs acest entuziasm se diminueaz?, sarcina ingrijirii cazand pe umerii parintilor (asta presupunand ca acestia accepta situatia).

    2. Nu am ignorat in niciun caz esenta mesajului transmis de copil. Singurul meu demers a fost acela de a informa cat mai corect despre realitatea cresterii unui astfel de animal. Este normal ca cel ce adopta un animal sa fie informat cat mai corect. Oare acest copil a mai crescut vreun alt animal de casa ? Daca da poate face anumite analogii. Chiat mi-as dori sa il ia el. Nu am nimic impotriva. Ma intereseaza ca aceste animale sa nu fie abandonate dupa 1-2 saptamani sau prost tratate. Ele nu au nicio vina daca detinatorii sunt ignoranti ori incapatanati sa accepte anumite realitati.

    3. Pentru …. argument privind termenul ”potent financiar”:

    – hrana pe luna, umeda si uscata pentru doi dihori cost? circa 250lei;

    – deparazitare externa pentru 2 dihori / 100 lei la 2 luni

    – deparazitare interna pentru 2 dihori / 30 lei de 2 ori pe an

    – castrare 200lei femela si 150 lei mascul

    – vitamine 25 lei pe luna 1 tub

    – cusca transport 50lei

    – alte probleme de sanatate daca intervin / numai o consultatie poate sa coste de la 20 lei in sus functie de gravitate

    + tratamentul

    – alte accesorii (ham, lesa, jucarii, etc)

    Consideri ca o persoana cu un salariu minim pe economie isi poate permite s? ii creasca, oricat de mult i-ar iubi ?!

    Crezi ca p?rintii lui vor fi de acord cu aceste investitii?

    #4566
     bitu 
    Participant

    ELEnNa a spus:

    Doar pt ca Ovidiu a fost sincer cu faptul ca parintii lui nu vor sa-i cumpere unul, nu inseamna ca ei sunt total impotriva si nu vor sa il si intretina. Dar poate nu isi permit sa dea pe un dihor 300-400, ca sa nu zic ca se gasesc si la 650 ron in unele PetShopuri.

     Cum nu toti oamenii “mari” sunt responsabili, asa nici toti adolescentii nu sunt iresponsabili. 

    Copilul ala si-i doreste, si nu inteleg de ce il descurajati. Eu am doi dihori si absolut niciunul nu face pe langa litiera, pot fi educati chiar si la o varsta nu tocmai frageda . Sunt nazdravani cateodata dar nu de necontrolat – nu stiu cum sunt ai doamnei dar cu siguranta dihorasii pot fi dati dupa noul stapan daca simt afectiune, ei se adapteaza. O duc foarte bine daca pe timpul zilei stau intr-o singura camera (in camera ta) si apoi cand ai timp, 30 min – o ora pe zi sa stea prin toata casa sa se distreze si ii poti supraveghea daca asta le da liniste parintilor tai. 

     

    Daca are norocul sa fie deja sterilizati nici nu prea ar avea treaba la doctor, decat anual la vaccin sau daca pateste ceva grav. Si atunci intr-adevar ar fi in incurcatura. Perfect este sa mergi in cautarea unui doctor care sa aiba cunostintele necesare (sau cel putin disponibilitatea de a invata) despre dihori.  

    Continua sa iti doresti un dihoras, si il vei avea la timpul potrivit. Pune-te la curent  cu tot ce implica un dihoras.Gasesti pe forum informatii destule.

    Cauta solutii la cum ai putea sa aduci un dihoras la Botosani.  Asta este cu adevarat o problema… Implica niste costuri.

     Gandeste-te unde il lasi cand plecati in vacanta, sau iti permiti sa il iei dupa tine?… Gandeste-te la costurile financiare care implica hrana, din cand in cand o jucarioara, carnita (nu mananca kilograme de carne, ajunge un piept de pui pe saptamana), poate o cusca de transport, intereseaza-te de un veterinar, gandeste-te daca ti-ai permite costurile achitarii unui veterinar daca dihorasul tau are nevoie de o interventie, de un control, de un vaccin… chiar si la reactia prietenilor de familie ar trebui sa te gandesti… 🙂

    Lucrurilea acestea  sunt valabile pentru orice animalut. Nu te gandi ca noi care aveam dihori, si nu catei (spre exemplu) suntem mai cu mot sau cei mai responsabili posesori de animalute… Suntem oameni si basta. Cu o responsabilitate si un membru de familie in plus: un dihor! sau mai multi :))

     Cauta solutii si daca si dupa toate astea iti vei mai dori un dihoras, atunci cu siguranta il meriti.

    Succes!! 

     

    Nu m-am opus sa ii dau dar este bine sa actioneze in cunostinta de cauza

    Nu crezi ca este normal sa ma intereseze unde ajung acesti dihori ?

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 31 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account