Acest subiect conține 11 răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de  Luglia acum 11 ani, 7 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2464
     Luglia 
    Participant

    musca!!! f tare… ne e frica sa punem mana pe el; are 4 luni si suntem proprietarii nr 2, primii proprietari din motive stric personale (va rog sa nu va legati de ei, sunt super oameni) l-au dat… a trecut 1 ora de knd l-am instalat in cusca si abia abia s-a mai linistit…intai a varsat toata mancarea, patul tot…parca au trecut turcii… ce sa fac sa il linistesc? si cum sa il fac sa nu mai muste?…. :(( il chema Mushu THE DRAGON :)) pentru ca musca 🙂 cand nu va mai musca se va numi doar Mushu 😛 s-a linistit 🙂 isi face nevoile in litiera si pe langa :)), mananca, bea apa tot mai vrea sa ne prinda de degete printre gratii…astazi il scot din cusca prin camera….wish me luck 😀

    el este Mushu 😀

    #4986
     ana-simona 
    Participant

    Buna iulia….deci ..cu ce sa incepem prima oara?cred ca vrei cu partea in care Mushu nu se mai satura sa va capseze,hmm da cunosc foarte bine ce inseamna sa fii capsat crede-ma ,el face asa petru ca e speriat lume noua ,mediu nou,nu stie cum sa reactioneze si clar cea mai buna aparare e atacul.1: cand il iei in mana incearca sa ii tii botul daca vrei sa il pupi,prin pupat ii arati ca il iubesti si ca vreti sa fiti prieteni chiar dak el nu va intelege prea bine lucrul asta primele dati pana il urma isi va da seama sa nu ii subestimam sunt animale foarte inteligente. 2: lasai usita de la cusca in primele zile cat mai mult timp deschisa in asa fel el sa iasa si sa intre cand vrea din cusca .Atentie insa sa nu faca traznai si sa il gasesti pe unde nu ai vrea si nu te duce mintea k ar putea intra .(eu l-am gasit pe millo de vrei 4 ori in Wc si totusi era capacu dat in jos, 1 data in cosu cu rufe dormea,1 data a plonjat cu capul in jos in galeata cu detergent pt spalat p jos ) Cu cat ti-e frik de el cu atat mai mult el simte asta si te va capsa .Aratai ca tu esti “Sefa” si nu el ial de dupa gat imediat dupa ce te-a capsat si ii dai peste nas spunandu-i k nu e voie .Ps: eu il mai luam pe Tedy(noul membru care il am de aproape 1 luna ) cand ma capsa la picioare si ii tineam boticu si il pupam pana se satura.Sper sa iti fi fost de ajutor cu cate cv.

    #4987
     Simo_Pas 
    Participant

    Doamne cat de dragut este!!! Kiss Lasa`i putin timp sa exploreze, sa va acomodati uni cu ceilalti, musca pentru ca el asa ,,gusta” . Crede`ma ca nu ai vrea sa te muste un dihor cu rautate! Este in faza de exploatare. Cred ca daca  nu te bagi pe el prea tare, nu te va musca. Cand te musca, in joaca, poti sa`i spui un NU hotarat cu vocea ridicata, lovitul peste nas nu este o solutie, il indracesti mai tare (valabil la uni doar) Multa rabdare!!! Sa fie sanatos , e tare scumpic 🙂

    #4988
     Luglia 
    Participant

    multumesc pt sfaturi

    inca nu pun mana pe el competent 😀

    il mangai knd nu e atent si mai intoarce capul sa muste…in rest ne-am jucat azi o gramada, sare la picioare :)) ma musca de blugi si de papuci cu ura pot spune…sau asa mi se pare.. de 4 ori l-am scos (de fapt iese singur ca ink nu pun mana pe el :D) din cusca la joaca si knd intra inapoi sa bea apa, dupa vreo jumatate de ora, ii inchid si cusca si il las sa doarma. am observat ca ii place dezordinea; i-am facut curat in cusca si in 2 min era totul la fel :))

    in rest, are toate caracteristicile jucatului, topaie, sare, ma pandeste ca o pisica pe jos…dar da sa muste…

    l-am luat de ceafa si l-am imobilizat si i-am zis “NU” hotarat…pe moment era ok, dar parca uita si iar da sa muste tare 😛

    nu o sa ii dau peste bot…sper sa inteleaga si fara “bataitza”..nu sunt de acord

    va pup si multumesc :*

    #4989
     Anonim

    Nu as recomanda faza cu pupatul, monka7. Daca ii scapa o secunda, poate sa ii sfasie buza…

    #4990
     Luglia 
    Participant

    sigur nu il voi pupa..

    eu l-am luat de ceafa sa il cert si pr meu a vrut sa il mangaie pe bot si l-a muscat de deget si i-a dat sangele…

    deci in nici un caz nu l-as pupa 😛 nu acum…

    abia a trecut 1 zi de cand il avem si mi se pare ca face progrese mari… nu mai e agitat, decat la joaca…si accepta usor usor sa pui mana pe el… ar

    are o energie…doamne!!!! si se zice ca dorm pana la 18 ore pe zi…nu si mushu :))

    #4991
     raluka 
    Participant

    faza cu pupatul poate sa fie amanata! pufoasa mea musca si acum si o am de aproape 2 luni! in casa stau cu sosete pt ca altfel sare si musca de glezne! e ff incapatanata si atunci cand o cert sau o pedepsesc mai tare musca! nici la mine faza cu dormitul mult nu este valabila! ziua doarme mai mult insa se trezeste la 4 noaptea si numai la 8 se duce la somn inapoi! sunt rupta de oboseala si nu reusesc nici cum sa ii schimb programul! sper ca dupa ce mai creste sa isi regleze programul dupa al meu, deocamdata eu mi l-am reglat dupa al ei! pupici pt pufoasa ta!

    #4993
     ana-simona 
    Participant

    Cred k am si precizat ca daca se incearca metoda asta sa se faca cu mare atentie!!!!  nu asa k si cum va cunosteti de cv timp

    si deja ii anticipezi reactiile .Am zis Atentie mare!!! sunt animale foarte inteligente si sa  nu le subestimam. 

    #4995
     Luglia 
    Participant

    🙂 abia astept sa il pup :X

    e mai bine, pe zice ce trece e mai bine…a inceput sa ma accepte si mai mult, musca evident 🙂 nu se poate abtine, dar ne jucam frumos si sta sa il mangai usor doar pe spate..
    :*:*:*:*:*

    #4996
     Bandit 
    Participant

    Cu rabdare reusiti 🙂 eu am 3,am avut noroc intradevar de dihori foarte blanzi,doar Princess a mai muscat la inceput in rest Bandit foarte putin iar Angie deloc 🙂

    #4997
     ana-simona 
    Participant

    vei vedea k peste putin timp veti fi cei mai buni prieteni intradevar totul consta in rabdare si mult calm.:*pupam nasucul lui strengar. Millo si Tedy.

    #4999
     Luglia 
    Participant

    🙂 va multumim pt sfaturi si ganduri bune :*

    sunt doar 2 zile de cand ne cunoastem si cred ca merge bine :X:X:X:X

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 12 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account