Acest subiect conține 65 de răspunsuri are 12 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 10 ani, 7 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2351
     Anonim

    Desi este un lucru banal, am intalnit tot felul de scheme de vaccinare cel putin dubioase. Putem discuta aici cum trebuie vaccinat si deparazitat corect un dihor. 

    #3596
     iulia 
    Participant

    Multumesc din suflet pt topic, am fost la veterinar pt ca Zoli crescatorul a zis ca la 7 saptamani sa mergem la deparazitare interna , si doamna de acolo nu avea invermectina asa ca a gasit ceva pt varsta ei … care nu prea a vrut sa o inghita, mi-a dat pastila acasa , cum a zis Oana , dar nu i-am dat-o 😛

    o sa mergem sambata la un vet in Manastur , aproape de casa … care e ste foarte laudat la caini si pisici , poate aia stiu mai multe daca nu , NU.

    Schema de vaccinare am gasit-o pe site si parca din cate-mi amintesc era schema recomandata de domnul doctor Radu 😀

    de asta am zis ca trebuie sa o urmam cu sfintenie , vreau ce e mai bun pentru ea.

    Problema noastra , Roxana , la astia din CLuj e ca nu prea avem recomandari de medici veterinari pe aici , singurul recomandat pt Cluj e o doamna , din turda … e cam departe Turda sincera sa fiu si daca e o urgenta fac 30-40 de minute pana acolo noaptea ca ziua e dublu … ce ne facem … asa ca am gasit o clinica vet in zona noastra si sambata mergem sa vedem daca ei stiu cate ceva sau nu despre dihori .

    #3599
     Anonim

    Stiu ca e o mare problema cu medicii veterinari, pentru ca nu au cunostinte legate de aceasta specie. Ideea este sa gasesti unul deschis la minte si flexibil. Din pacate, chiar daca mergi cu o schema bine invatata si le spui ce anume iti doresti, multi doctori care habar nu au, in loc sa asculte sau macar sa zica:”mergi acasa acum, lasa-ma o zi sa ma interesez, sa citesc, si maine vin cu lectia invatata' sau 'nu ma bag, pentru ca nu cunosc', reactia lor este:'cine e doctor, eu sau tu?”.

    Pe langa faptul ca sunt ignoranti si nu isi asuma faptul ca nu cunosc acest animal si il trateaza ca pe o pisica, abordare complet gresita, se simt si lezati daca le atragi atentia sau le spui macar: uite, asa se face la dihori. Eu sunt stapanul acestui animal si cu siguranta nu i-as vrea raul! 

    E o discutie lunga pe tema asta. Nu am facut referire la doctorita ta, e frumos ca s-a interesat in manual. Pana la urma nu se naste nimeni invatat si e drept ca abia acum incep sa aiba de a face cu acest animalut de companie. Insa pe mine intotdeauna m-a uimit lipsa de interes si etica profesionala. 

    Trecand peste asta, e in regula sa mergi la ea mai departe, insa abia la varsta de 3 luni (dupa cum scrie si in articolul de unde ai luat schema de vaccinare). Ai grija la reactiile adverse. Eventual stai cu ea 30 de minute in clinica dupa ce ii este administrata doza, pentru a controla situatia.

    In ceea ce priveste operatia de sterilizare, iti recomand sa mergi la doamna din Turda. A mai operat si alti dihori, iar Simo e multumita de serviciile ei. 

    #3600
     Sonia Ugro 
    Participant

    Si eu trebuie sa ii dai vaccinul lui Sunny si ma voi duce azi sau maine la aceeasi clinica la care se duce Iulia cu Joy.Probabil voi suna sa ma interesez daca au mai lucrat cu dihori pt. ca nu vrea sa pateasca ceva Sunny.

     

    P.S.:Oare pot sa duc vaccinul pe care mi l-a dat Zoli?

    #3601
     iulia 
    Participant

    Joy e bine si jucausa ca intotdeauna , nu vreau sa intelegeti ca a patit ceva , doar ca mie personal nu mi-a placut cum se uita veterinara aceea la Joy de zici ca era ozn … asta am zis nu a inghitit pastila ce i a dat o de mai multe ori si mi-a dat o acasa sa i o dau eu dar eu NU I-AM DAT-O!

    deci e ok am zis doar sa nu mai mearga si altii , eu am avut nococul ca nu m am dus singura si … asa ne am dat seama ca medicul ala habar n-avea

    #3602
     Anonim

    hehe, uitatul nu e problema, ci facutul sau…nefacutul. bine ca nu i-ai dat pastiluta. Poate gasesti o clinica unde au ivermectina, dar asta mai tarziu. Se face subcutanat, deci elimini problema inghititului, care e o mare provocare la dihori.

     

    @sonia, ce vaccin ti-a dat? ce scrie pe el? repet, vaccinarea se face la varsta de 3 luni.

     

    PS: Dihorii nu se vaccineaza pentru parvoviroza. Tulpina de parvo la caine nu este aceeasi cu cea la dihor. Parvoviroza la mustelidae se mai numeste ADV sau boala aleutina, pentru care nu exista vaccin nicaieri in lume. Este o boala foarte rar intalnita, prin urmare sansele sa o ia sunt infime. 

    Deci, nu lasati veterinarii sa va vaccineze dihorii cu vaccinuri polivalente (gen jigodie si parvo, sau jigodie, parvo, leptospiroza), ci doar antijigodios (Maladia lui Carre). 

    #3603
     iulia 
    Participant

    Am gasit clinica super ok Biovet se numeste e pe Primaverii langa petrom, o vezi de la o posta , e aproape petru noi si Sunny, o sa merg sambata sa o vada sa-i faca carnetel si sa-i arat vaccinul acela sa vedem ce zice si daca e ok 

    vaccinul se numeste : 

    Eukarin L      A.U.V   merial unguresc , a zis Zoli ca le a adus special din ungaria 

    #3604
     Sonia Ugro 
    Participant

    Eu am o alta schema ce mi-a fost confirmata de mai multi oameni care spune ca vaccinul de deparazitare se face la 7 sapt.Cred ca o voi urma pe aceea.Provine din mai multe articole englezesti.Maine mergem sa facem vaccinul la aceeasi clinica.Sunt priceputi la dihorasi.

    #3608
     Anonim

    @iulia: vaccinul mentionat este cel mai probabil Eurican dhppi de la Merial si este vaccin de caine. Nu se face la dihori. Contine tulpini de jigodie, parainfluenza, hepatita si parvoviroza. Vezi detaliile aici: http://ph.merial.com/pet_owner…..urican.asp

    Cei de la Merial produc un vaccin special pentru dihori (Purevax Ferret Distemper Vaccine), dar nu se gaseste la noi. 

     

    Dihorii fac numai vaccin pentru jigodie (distemper) si antirabic (rabies). 

    Imagineaza-ti ca ai vaccina un om impotriva…pestei porcine. Adica introduci virusi pe care organismul respectiv nu ii recunoaste…nici macar nu cred ca se stie ce efecte poate produce inocularea unor astfel de tulpini la o specie care nu face bolile astea. In niciun caz nu e de bine.

     

    @sonia: deparazitarea nu este vaccin. Se face ivermectina injectabil 0.3 mg/kg.

     

    Eu v-am spus ce si cum, alegerea va apartine.

    #3609
     iulia 
    Participant

    O sa  fac o poza diseara si o pun aici sa vezi cu ochii tai ca e ce am scris eu ni le a adus creascatorul din Ungaria, ar fi zis sa il dam daca nu ar fi bun pentru puii lui ?

    io o sa pun poza si apoi vezi si tu, si ne zici daca e ok ?

    n as vrea sa i dau ceva sa i faca rau , doamne feeste 

    #3610
     Sonia Ugro 
    Participant

    Bun,azi am mers la cabinet.A spus ca nu ii poate face deparazitarea chiar acum deoarece nu a mai luat absolut nici un medicament pana acum.I-a dat o cerma roz prin cale orala care se numeste ,,Drontal Puppy”.A spus sa mergem luni sau marti la deparazitare interna.Medicul parea foarte bun si o femeie de acolo avea 5 dihori acasa.Mi se pare OK.

    #3611
     Anonim

    Sonia, chiar nu exista ivermectina in tot Clujul? Este cea mai banala metoda de deparazitare, este imposibil sa nu existe in orice cabinet, chiar si ala de la coltul strazii. 

    Drontal Puppy e deparazitare pentru caini! Este acelasi lucru cu pastila ptr Joy, doar ca este intr-o versiune mai light, fiind pentru pui de caine.  De ce sa facem experiment pe dihor si sa vedem daca merge sau nu, atata timp cat produsul respectiv nu a fost testat si nu se stie ce efecte are ulterior? Cand stim ca ivermectina este folosita oriunde in lumea asta pe dihor si e safe, plus ca este la indemana noastra, de ce sa nu o folosim? 

    Este dincolo de puterea mea de a intelege. 

     

    'A spus ca nu ii poate face deparazitarea chiar acum deoarece nu a mai luat absolut nici un medicament pana acum' –  Uh? Drontal Puppy e deparazitare! ….

    'A spus sa mergem luni sau marti la deparazitare interna.' – alta deparazitare interna? A doua? Lasa dihorul in pace, please.

    #3612
     Sonia Ugro 
    Participant

    Ba da,exista ivermectina la cabinet,dar deoarece Sunny nu a mai luat absolut nici un medicament de orice fel pana acum,i-a dat Drontal Puppy si m-a chemat iar luni pt. vaccinul cu ivermectina.Cred ca stie veterinarul mai bine decat mine,doar de aceea e veterinar.Cea care toaleta animalele in cabinet spunea ca are 5 dihori acasa,deci cred ca au ceva experienta.

    #3613
     Anonim

    Poate sa aiba si 1000 de dihori acasa, ca tot pe langa e. Ce i-a facut e o aberatie. Insa faci cum vrei. Multa bafta!

    #3614
     Sonia Ugro 
    Participant

    De asemenea,crescatorul m-a informat ca vaccinul pe care ni l-a dat el este adus special din Ungaria pt. dihorii nostri,iar medicul vet din Ungaria i-a confirmat.Mama puilor a luat vaccinul respectiv si este perfect sanatoasa.

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 66 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account