Acest subiect conține 14 răspunsuri are 9 voci și a fost actualizat ultima dată de  Lilu acum 12 ani, 9 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2317
     Anonim

    Desi am postat un nou articol pe aceasta tema, as vrea sa stiu si parerile voastre. Cu siguranta am ratat aspecte, asa ca va las pe voi sa completati Kiss

    #3022
     ingerasuoana 
    Participant

    daca as fi citit toate dezavantajele si le-as fi analizat “la sange” nu stiu daca as mai fi luat un blanos.

    prima oara m-am indragostit de dihori de la filmulete, am citit diverse articole de pe dihori.ro (nu sunt neaparat toate pozitive) si am spus hai ca totusi ma bag, TREBUIE sa reusesc.

    daca ai tarie in tine si rabdare, reusesti. si noi (eu si sotul) am avut multe momente in care am zis: gata, il dam!!!! dar am gasit taria in noi de a merge mai departe si de a incerca sa intelegem blanosul.

    primele luni sunt “critice” pt ca sunt incapatanati si sunt ca niste copii. daca ai avea un copil (pui de om) sunt sigura ca nu il vei da, vei trage aer in piept si o vei lua de la inceput. asa e si la ei: trebuie sa tragi aer in piept si sa o iei de la capat.

    dragostea care ti-o vor da “cand se vor maturiza” va sterge toate supararile si toti nervii.

    asa cum spunea si Roxana, relatia dintre stapan-dihor e diferita de la un caz la altul.

    doar atat consider ca dezavantaj: ca trebuie sa ai tarie si rabdare, multa rabdare.

    nu iti spunem sa iei un dihor, nu iti spunem sa nu iei.

    decizia este a ta si relatia dintre voi depinde de tine.

    #3026
     Simo_Pas 
    Participant

    Pai treaba sta cam asa: la orice animal iti iei sunt avantaje si dezavantaje nu? Daca te gandesti inainte vreau sa iau aia, stai si tot cantaresti avantajele si dezavantajele….  ajungi sa nu-ti mai iei, nu? Ma refer in limita bunului simt :)) Daca eu acum vreau un tigru …. clar ca nu pot oricat as incerca Wink

    #3028
     Miruna 
    Participant

    MMM….avantaje si dezavantaje…este un subiect sensibil.

    Pentru orice lucru pe lumea asta exista avantaje si poate in egala masura si dezavantaje.

    Ideea e cat de hotarat esti sa ti doresti sa te poti bucura de avantaje, caci pana la urma nici cel mai mic moment de fericire nu poate fi obtinut decat platind un pret pe masura.

    Eu am un Pici de 3 saptamani, mi a mancat sufletul, este ff dificil si nu ma accepta ca stapan, dar asta e doar problema lui.

    Chiar daca trebuie sa stau cu manusi pana la coate si cu cizme in loc de papuci, si sa i fac domnului menajul mult timp de aici inainte,

    nimeni nu mi poate rapi incantarea de a l privi cand doarmne, sau de a ma bucura cand se joaca, asa cum stie el deocamdata. Pana la urma stiu ca ma va iubi.

    In urma intalnirii de Craciun, am avut mai multe pareri care mi au certificat faptul ca Piciu e o problema, dar asta nu ma dezarmeaza.

    Am invatat sa i dau bobarnace serioase, caci eu cred ca doar ii starneam o teribila pofta de joaca cu bobarnacele pe care stiam sa i le aplic.

    Am incercat si metoda cu vorba, si cea cu lasatul sa muste pt a realiza ca nu obtine nik cu aceasta atitudine, dar pana la urma am ajuns tot la miraculoasele bobarnace.

    Ieri si a luat reprize serioase si la finalul zilei, am primit primul meu pupic, ca multumire a zilei minunate pe care i am oferit o alaturi de multi alti dihorasi.

    Deci dragii mei, daca pana la urma si Piciu a realizat ca orice avantaj are si dezavantaje…

    #3076
     danieladdo 
    Participant

    In prima saptamana si Bijoux m-a muscat de degete, ii dadeam mancare din mana si ma musca, se repezea la mine, credea ca vreau sa o mananc eu…dar dupa o saptamana a inceput sa se joace cu mine si sa ma linga…cu Arrielle a fost mai dificil…nu puteam pune mana pe ea decit cu manusi groase de iarna. A fost foarte salbatica, la inceput am tinut-o in cusca si cind ii dadeam drumul prin camera il fugarea pe Bijoux si ramanea cu blanita lui in gura iar el scotea sunete, cred ca de frica :)) si vroia la mine in brate 🙂

    Sunt amandoi niste scumpi si nu pot fi suparata pe ei nici macar 2 secunde Tongue out

    #3621
     G. 
    Participant

    Buna!Acum ceva timp am descoperit dihorii domestici.Asa ca am inceput sa caut informatii despre ei.As vrea sa imi iau unul:x.Ma puteti ajuta cu cateva informatii,va rog?.Am inteles ca daca sunt sterilizati nu mai miros deloc..asa e?chiar nu mai miros?Am luat legatura cu anne_mari care vinde pui de dihor.Ii aduce de undeva…habar n`am de unde (inca nu stiu toate detaliile)..stiti ceva despre ea?E ok sa il iau de acolo?Si-a mai luat cineva de la ea?Erau vaccinati/deparazitati/sterilizati?

      P.S.:Va ador dihorii…sunt asa de scumpi!!;)):d

                                                                                   

    #3622
     G. 
    Participant

    Le place sa faca baie sau nu?Ma gandesc ca tine de fiecare 😕

    Daca imi voi lua in iulie asa cum planuiesc..de abia astept sa va povestesc ce nebunii face:))(Daca stiti vreun crescator de dihori sau vreun medic care stie sa sterilizeze dihori -din Cta sa fie-va rog sa ma anuntati)

    Pe aici (Medgidia) nu stie nimeni de asa ceva..se uita ca la masini straine:)).Un medic a zis:“Nu am sterilizat niciodata unul.dar il poti aduce si invat in timp ce il operez“:))=))…Cine si-ar duce animalutul la o astfel de operatie???!

    #3625
     G. 
    Participant

    Multumesc mult pentru raspuns:*.Am vazut anuntul Roxanei..dar din pacate saptamana viitoare e prea devreme pentru mine.Am examene pe 20 si 22..si dupa trebuie sa ma ocup de cusca…Imi poti da mai multe detalii despre crescatorul din Galati si un id ceva..pentru Isabela?Acum ca am si alte variante cred ca voi opta pentru ultima..cea cu Isabela.Asa il pot lua de micut..si se va invata mai usor cu mine.Inca o data multumesc pentru informatii!Kiss

    #3626
     iulia 
    Participant

    Eu sunt mamica de dihoras de 2 saptamani , o am pe Joy de la un crescator din Baia Mare care s-a ocupat destul de bine de ea. din prima zi si pana acum a facut intodeauna in litiera , doarme noaptea si nu mi face surprize prin casa , e libera si foarte iubita de noi, are rolul de bebelush si cred ca il merita 

    Nu musca defel , se joaca mereu si in rest doarme ca trebuie sa creasca , cand vrea sa se joace se uita-n sus la mine, ca e chiar langa patul meu si inca nu pot sa zic ca sunt dezavantaje , daca te ocupi de el din rima zi , vei fi un stapan la fel de mandru si fericit ca si mine.

    De mirosit , nu miroase foarte tare .. are un miros al lui dar in cel mult 2 zile te obisnuiesti cu mirosul si e ok , e bland si jucaus si foarte inteligent, dar iti recomand sa-ti iei unul doar daca ai timp sa te joci cu el si sa te ocupi de el atata timp cat e treaz.

    Pitica mea zburda in toata casa , nu musca , face la litiera , deja isi stie numele  si eu zic ca daca te ocupi de el (ca de un copil) nu o sa ai batai de cap cu el , iar daca te musca eu zic sa-l pupi si sa o iei de la capat asa invata a nu e voie , in cazul in care se intampla si asta .

    tipa cu blogul mai jos mentionata nu v-o recomand la niciunul pentru ca, ea aduce puii din ungaria si-i vinde aici la supra-pret. eu recomand sa iei dihorasul de la un crescator, pentru ca aceia sunt mai blanzi si obisnuiti cu omul .Le place sa se balaceasca dar nu foarte mult, adia nu o poti tine in apa juma de ora ca oboseste repede.  

    Spor la hotarari si sa ne tii la curent daca te hotarasti sa ti iei un blanos iubitor de somnic :*

    #3627
     G. 
    Participant

    Multumesc mult pentru sfaturi Iulia.Cu siguranta voi mai posta dupa ce imi voi lua un dihoras.

    #3630
     Anonim

    Desi nu o cunosc pe Ana Maria, mi-e greu sa cred ca da un pui la varsta de 3 saptamani. Probabil a scris asta pe blog ca sa fie viitorii stapani mai linistiti (ca sunt cat se poate de mici, pentru ca multi sunt obsedati de varsta, din pacate). Dihorii sunt intarcati de mama la 4 saptamani, deci e imposibil sa il la 3…si sa manance si sa bea apa singur.

    Nu stiu cum isi creste dihorii, deci nu pot sa ma pronunt si nici nu stiu la ce pret ii vinde.

    G., cred ca ar trebui sa iei in seama partea cu asistenta medicala. Daca pateste ceva dihorul, ce faci? Ai timp si bani sa reactionezi? Eventual sa vii cu el in Bucuresti? Noi nu stim niciun doctor in C-ta pe care sa il recomandam…Eu zic sa te gandesti serios la treaba asta inainte de a-l lua, este cel mai important lucru pentru cel mic. 

    #3633
     G. 
    Participant

    Multumesc pentru raspuns Roxana..Da..voi avea timp pentru el.Sora mea va sta in Bucuresti (cu facultatea)deci pot sa ajung acolo cand va fi cazul..si pentru sterilizare la fel.Si am rezolvat cu crescatorul..nu voi mai lua de la Ana..mai bine incerc sa iau un puiut de la Isabela din Buc.Va trebui sa astept ceva..dar merita;)

    #3635
     Anonim

    Perfect, ma bucur ca ai unde campa in Bucuresti in caz de ceva. Ma simt mult mai linistita Kiss Asteptam cu nerabdare poze cu pufoshenia :D:D

    #3638
     Sonia Ugro 
    Participant

    Pt mine SINGURUL dezavantaz este mirosul.Ma cam deranjeaza dar am auzit ca dupa sterilizare nu va mai mirosi aproape deloc.In rest dihorasii sunt niste scumpici pe patru labute.Kiss

    #3642
     Lilu 
    Participant

    Eu nu pot spune ca un catel miroase mai tare decat un dihor. Fiecare animal ramane cu mirosul sau specific chiar si dupa steilizare. Iar inainte de sterilizare masculii miros foarte tare. Cei care  intra in calduri sunt foarte foarte “puturosi”, dar asa este, dupa ce sunt castrati si spalati miros foarte bine. Asa ca Sonia, te inteleg perfect, noi am suportat mirosul o sapamana si a fost destul de greu… aveam momente in care ma piscau ochii :)) Acum Merlin este doar castrat, glandele le are. Adolf are si glandele scoase dar nu este nicio diferenta intre ei. Amandoi miros la fel.

     

    Referitor la un dihor de 3 saptamani… nu stiu ce sa spun. Din propria experienta va zic ca unul de 5 saptamani (Dexter) nu vedea bine, nu auzea bine, nu umbla bine, pe gresie cat ca se taraia pe jos, pe burta 😛 nu putea sa stea drept, ii alunecau picioarele. Eu pe Dex l-am luat de langa mama lui … mi s-a spus ca ar fi bine sa il mai las 2 saptamani, fiind pui de la fera am tinut neaparat sa il iau de acolo. In concluzie…. se poate da si la 3 saptamani dar cred ca face domnisoara o mare greseala, cei mici au nevoie de mama lor. Plus ca ar fi bine ca acel dihor sa poate sa stea in picioare inainte sa ajunga la cineva acasa. Eu personal nu as lua un dihor de trei saptamani de langa mama lui.

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 15 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account