Acest subiect conține 8 răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de  ELEnNa acum 12 ani, 6 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2310
     Anonim

    Am si eu o intrebare. o pun aici caci nu stiam unde sa o pun 

    voua va raspund blanosii cand ii strigati pe nume?

    eu incerc, dar nu prea imi reuseste.

    cateodata il strig si ii spun sa vina cand el deja vine

    dar cand ii strig numele nu se uita la mine

     

    *ingeroasa oana

    #2885
     Anonim

    Cu siguranta inteleg ca le zicem pe nume, dar sa invete sa si vina cand sunt strigati pe nume dureaza pana invata.

    Pixie stie ca ii strigam numele ca se intoarce si se uita asa mirata. Dar asta numai la persoanele cu care se acomodeaza cel mai mult. Cred ca din cauza legaturii care se leaga, si simte intonatia vocii.

    Oricum sunt foarte receptivi blanosii. Pupici!

    *Pixie's dream

    #2886
     Anonim

    Din pacate nu am optiune in admin sa mut posturile in alt topic, nu as fi putut decat sa le sterg, asa ca le-am copiat si le-am postat eu aici. Sper sa nu va deranjeze 🙂

    Dihorii isi stiu numele foarte bine. De fiecare data cand am avut un dihor nou (nurca si-a stiut numele din a doua zi), mi-am pus aceeasi intrebare. Ideea este, asa cum spunea si Pixie's dream, ca animalul trebuie sa stabileasca o legatura cu stapanul lui, inainte de a-i arata ca 'exista' si ca raspunde. De asemenea, trebuie folosita o intonatie anume numai pentru el :), altfel nu te baga in seama.

    Pe langa asta, nu uita faptul ca sunt foarte incapatanati si libertini. Daca nu vor, nu raspund, dar asta nu inseamna ca nu stiu faptul ca sunt chemati. Pur si simplu ii doare la basca de tine, asta e realitatea :))

    #2888
     ingerasuoana 
    Participant

    ms roxana

    Voi incerca sa folosesc o intonatie anume. eu mai faceam si graseala ca atunci cand facea prostii sa il strig pe nume. nu mai fac asta acum

    incapatanati am vazut ca sunt Frown. ma enerveaza cand il doare la bascheti de mine Cry

    #2890
     Simo_Pas 
    Participant

    Daca o sa-l strigi si de fiecare data ai ceva delicatese pentru ei …. culmea este ca ei stiu si atunci vin foarte repede Laugh.

    Fa o proba Wink Sunt cele mai perverse animalute Laugh

    #2892
     ingerasuoana 
    Participant

    da, am vazut ca atunci cand am ceva bun in mana – carnita sau vitamine – imediat sunt cu nasu pe sus si vine dupa mine in orice colt al camerei….chiar daca il strig, chiar daca nu…..

    #3974
     codrin 
    Participant

    Nici mie nu-mi raspunde dar il am abia de 2 saptamanai. Am mai citit pe net si am vazut ca paote fi obisnuit daca-i dai ceva bun de fiecare data cand il strigi si se uita… Deocamdata abia l-am invatat sa nu mai muste de picioare.

    #3984
     ingerasuoana 
    Participant

    eu am asteptat un an la Dex :))

    incearca ca adaugi un sunet atunci cand il chemi (la masa – cu o carnita cruda sau ou sau cu orice delicatesa pentru ei). de ex pocnitul degetelor sau insiratul lor (atunci cand astepti ceva si nu ti se da Laughing)

    dupa ce vezi ca vine la combinatia asta, scoate treptat zgomotul si vei ramane cu numele.

    la Dex l-am adaugat mult prea tarziu si evident ca a raspuns tarziu 🙂

    dar la Bubu am actionat repede, si acum la aproape 4 luni raspunde Laughing

    succese 😀

    #4171
     ELEnNa 
    Participant

    Hello 🙂

     

    La intrebarea topicului pot raspunde cu un DA foarte hotarat.

    Sid raspunde la nume, si nici macar nu prea tin minte sa il fi pacalit in vreun fel cu bunatati cand il chemam. Efectiv, indiferent in ce colt al casei suntem si nu-l vedem , l-am strigat si e prezent. Il strigam pe nume si cand vrem sa-i dam ceva, si cand vrem sa ne jucam, si cand intram pe usa si el nu e prezent pe hol sa ne intampine.. chiar si cand face prostioare il strig pe nume si ii dau o palmuta la fund. El stie cum il cheama indiferent de motivul pt care-l strig.. si vine!  Doar cand doarme prea adanc vine mai greu sau tre sa-l cauta noi si sa tipam in urechea lui ca sa se trezeasca :))

    Cred ca la noi a tinut mult si de perseverenta ca foloseam numele lui foarte mult in preajma sa, insa a tinut si de noroc. E un dihoras foarte destept si perceptiv. Incapatanat, insa cu palmute la fund a stiut sa faca diferenta intre bine si rau. Acum suntem educati! 🙂 In mai putin de o luna s-a dezvatat de tot de muscat. Nici mort nu mai accepta degetul in gura, efectiv strange din dinti si nu-l vrea nici cu forta. El niciodata n-a  muscat foarte rau, nu mi-a dat sangele sau ceva de genul asta. Dar era enervant ca umbla dupa picioare si dupa degetele de la maini ca nebunu`. Si nu-mi placea.

    Acum cred ca avem  cel mai scumpel dihor de pe pamant!

    Adorabil 😀

     

    PS. N-am mai postat de mult… avea probleme siteul intr-un timp… dar v-am mai citit din cand in cand in ultima perioada.  Sper sa-mi intru in mana si sa fiu mai des cu voi 🙂

Vizualizare 9 articole - 1 la 9 (din 9 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account