Acest subiect conține 4 răspunsuri are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de  Georgiana acum 11 ani, 10 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2449
     Georgiana 
    Participant

    Salut,

     

    Am si eu cateva intrebari referitor la cum ar trebui sa interactioneze cei doi dihori mai mari ai nostrii (Bilbo si Pierre) cu puiul mic (Spook) pe care l-am luat recent…

    “Baietii mari” Bilbo si Pierre au 2 ani si o luna respectiv 1 an si 9 luni, iar puiutul Spook are acum 6 saptamani si creste pe zi ce trece :).

    Ideea este ca Bilbo care e mai bland si linistit de fel nu are nicio treaba cu el, l-a mirosit l-a lins un pic pe crestet si si-a vazut de treaba, il cam ignora dar e normal, asa e el..lasa-ma sa te las daca e vorba de alti dihorasi :)). 

    “Problema” este cum se comporta Pierre…nu a fost agresiv si nici nu este, la inceput a fost ca Bilbo doar l-a mirosit si apoi l-a cam ignorat…dar acum vine dupa el si daca il lasam vrea sa il i-a pe micut de ceafa, il mai si linge dar vrea si sa il duca sub dulap unde isi ascund ei jucariile si mancarea :-)). Problema e ca nu il pot lasa sa faca asta pentru ca nu as vedea daca ii face ceva lui Spook acolo si imi e frica sa nu il raneasca…nu de alta dar e micut cat sa incapa in palma :). Uneori daca il dadeam pe Pierre la o parte se ambitiona si il mai prinde si aiurea de “falcute” pe ala mic…se urca pe el, nu inteleg ce vrea 🙂

    Spook in schimb nu are nicio treaba, din contra il cauta pe Pierre si se duce dupa el, mai mai ca si plange putin dupa el si se baga sub burta lui si cred ca il confunda cu mama lui si ar vrea lapte…

    Ar trebui sa ii tinem separati pana se mareste sau sa-i lasam in pace?

    Voi sigur stiti mai bine, noi pe Bilbo si Pierre i-am luat mari deja…3 luni si 1 an si ceva si cand s-au intalnit nu erau decat 2-3 luni diferenta intre ei…

    #4876
     Anonim

    Asa fac si dihorii mei cu Moomba. Am ales sa ii tin separati pana cand micutul se poate apara singurel, in cazul in care treaba devine agresiva. Este modalitatea lor de a supune si a stabili ierarhia. Cum Spook este ultimul venit, trebuie pus la punct, lucru care se va intampla mai devreme sau mai tarziu 🙂

    #4877
     Georgiana 
    Participant

    Roxana a spus:

    Asa fac si dihorii mei cu Moomba. Am ales sa ii tin separati pana cand micutul se poate apara singurel, in cazul in care treaba devine agresiva. Este modalitatea lor de a supune si a stabili ierarhia. Cum Spook este ultimul venit, trebuie pus la punct, lucru care se va intampla mai devreme sau mai tarziu 🙂

    Am inteles, dar sunt asa micuti…:) Eh, daca o discutie serioasa cu ei nu va merge, va trebui se pare sa-i tinem separati…bine pe Pierre si pe Spook, Pierre fiind dominant in casa desi e al doilea, s-a impus rapid :))). Ne gandeam si noi ca asta ar fi ideea dar nah am zis sa nu gresim daca il tinem putin izolat pe cel mic. Oricum ceva imi spune ca Spook va cam fi urmatorul Alpha :))

    Mersi frumos inca odata,

     

    O zi buna

    #4878
     Anonim

    Cu placere 😀 De obicei dihorii au respect fata de varsta. Daca Spook ajunge alpha, va fi din cauza ca celorlalti nu le pasa sau nu sunt atat de teritoriali ca el 😉

    Nu ii separa complet, lasa-i sa aiba contact zilnic; il tii pe Spook protejat in cusca si pe ceilalti afara, cat sa se miroasa printre gratii.

    #4885
     Georgiana 
    Participant

    Roxana a spus:

    Cu placere 😀 De obicei dihorii au respect fata de varsta. Daca Spook ajunge alpha, va fi din cauza ca celorlalti nu le pasa sau nu sunt atat de teritoriali ca el 😉

    Nu ii separa complet, lasa-i sa aiba contact zilnic; il tii pe Spook protejat in cusca si pe ceilalti afara, cat sa se miroasa printre gratii.

    Serios? Nu stiam asta, sunt chiar mai nobili decat presupuneam :-). Pierre inseamna ca a fost mai horatat cand a ajuns la noi sau Bilbo mai putin interesat…sau amandoua:-)). Cu Spook si Pierre va fi un show la care cred ca vom putea lua bani pe bilete :-))))

    Nu complet sa ajunga sa nu mai stie unul de altul, in cusca il mai iau pe Pierre in brate sa il las sa il miroasa pe ala mic sau cand e ala mica afara suntem cu ochii pe ei…

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account