Acest subiect conține 10 răspunsuri are 10 voci și a fost actualizat ultima dată de  iulia acum 12 ani, 8 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2297
     Anonim

    Cineva a lasat mesajul acesta pe site:

    Am auzit de la cineva dintr-un pet-shop, o chestie despre dihori. Ei ma indruma dupa ce cumpar dihorul la medicul lor veterinar (care are deschisa o clinica in oras) si ca acolo pot sa le scoata coltii. Mi se pare foarte crud…ce parere aveti?

     

    ???? Stiati ca se practica asa ceva?

    #2744
     Simo_Pas 
    Participant

    Foarte crud este! Cum sa-i scoti bietului animal coltii???Cry Decat sa faci asa ceva, mai bine isi cumpara persoanele respective jucarii de plush.

    #2746
     ingerasuoana 
    Participant

    mi se pare o aberatie…daca asa are blanosu caninii lui, inseamna ca ii trebuie….

    acu daca ii are mai lungi trebuie sa ii tai?

    cum ar fi sa le tai la toate animalele canini???Yell

    sa isi o jucarie 🙂

    #2748
     margot1 
    Participant

    Mai bine le-as scoate la idiotii aia dintii din gura!!!YellYellYell

    Dar cu pumnul!!!!!YellYellYellYellYell

    #2759
     Elisza 
    Participant

    Gooosh! Hai ca mai auzi un dobitoc ca i-ar scoate coltii, dar ca medic veterinar sa fi si de acord… In ultimul timp medicii eutanasieaza si animale sanatoase pentru bani. Sa le scoata dintii e o nimica toata…

    #2791
     danieladdo 
    Participant

    Multi vanzatori de la pet-shpuri habar nu au despre animalele ce le vand…recent am fost si am vazut un dihor tinut intr-un terariu, in rumegus (nu e bun pentru ochi si blanita) si cu lumina puternica indreptata asupra lui, nu avea mancare (habar nu au ca ei au un metabolism rapid si trebuie sa manance des), am mai auzit pe un forum ca o alta vanzatoare hranea dihorul cu dulciuri pina a facut diabet saracul…iar acuma sa o aud si pe asta cu scosul de dinti…. Nu exista o lege care sa interzica vanzatorului sa tina un animal in pet-shop in conditii neprielnice lui sau sa dea informatii eronate cumparatorului ??? Mai e si riscul ca cineva sa isi cumpere un dihor din pet-shop si din cauza ca nu a fost ingrijit sau hranit  cum trebuie sa il cumpere bolnav!

    #2832
     brim 
    Participant

    Mie un vanzator mi-a spus ca e bine sa ii dau o hrana variata, nu bazata pe proteine, pt ca asa este sanatos. Cand am incercat sa ii explic cum sta de fapt treaba, am vazut ca a pus o privire tampa si nu cred ca a inteles nimica. Din pacate multi oameni (majoritatea) nu se intereseaza inainte sa isi cumpere un “pet”, si asculta sfaturile unor ***** .

    Si faza cu dintii scosi imi aduce aminte de un caz vazut de mine la TV acu ceva timp, un leu caruia i-au scos caninii si ghiarel; si saracului leu i-au “paralizat” picioarele datorita unor complicatii din timpul operatiei.

    #2836
     Anonim

    Tsss…no comment.

    #3053
     Miruna 
    Participant

    O idiotenie,

     

    Stateam sa ma gandesc zilele astea cat de mult m am atasat de Pici ca si daca ar trebui sa nu pun mana pe el niciodata si tot nu i as scoate dintisorii.E un dihoras fff dificil dar asta e…..

    Daca baitaul nu se vrea maingait, cum pot eu sa l oblig? Si de ce sa l pedepsesc in felul asta pentru ca are chef sa ma muste nonstop

    Asta e, daca asa e el, il accept …Daca ai fi avut un copil cu probleme…agresiv si cine mai stie cum, ce ai fi facut? l ai fi tinut inchis, sau legat?nu cred

    Nu ai tu dreptul sa faci regulile pe lume, nu ti place poti cel mult sa l dai altcuiva care sa si poata asuma responsabilitatea si care accepta si dezavantajele convietuirii cu un dihoras

    Niste idioti

    #3968
     Sonia 
    Participant

    daca stiam ca se parctica asa ceva?

    NU, si nici nu as fi vrut sa stiu

    ce parere avem?

    ca pentru fiecare ora cat tin deschisa clinica aia sa li se scoata LOR UN DINTE!!!

    rash, prima oara cand am incercat sa il mangai, m-a muscat atat de tare incat imi era frica de cum va musca cand va avea 2 luni. am tipat, pentru ca m-a duraut rau, dar de atunci, m-a mai capsat el, dar in joaca, ma durea dar nu cum m-a durut atunci. de la 2 luni, de cate ori ma musca, il puneam in cusca si ma jucam cu el peste 10-15 minute. deja nu ma mai musca, decat daca il atat eu, mai are el o atractie pentru picioare si tot ce a fost pe ele, dar asta cred ca au avut si au toti dihorii …

    #3969
     iulia 
    Participant

    Acu sa vin si eu cu intrebarea : Cat de idiot si mai ales impocrit poate sa fie un om care se pretinde a fi iubitor de animale sau chiar mai rau un medic veterinar care sa scoata coltii oricari animalutz nu doar dihorului .. doar pentru ca musca? 

    Prost , nemarginit de prost trebuie sa fi fost omul care a fost de acord cu aceasta idee tampita de a scoate dintisorii puiutzului care atata nevoie are de ei … ce-ar fi sa le scoatem si copiilor dintii ca musca din sanul mamei atunci cand le cresc si ii dor ?

    Parerea mea e ca acest gen de “animal” adica omul … care a fost cu ideea si care a mai si pus-o in aplicare e de neiertat .

    Joy ne musca mereu dimineatza de fapt , nu exista dimineatza in care unu din noi 2 sa nu se trezeasca cu “vestitul” AU! dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i scoatem dintii Doamne fereste , cum sa fim de acord cu un astfel de comportament in randul medicilor veterinari?… ca de stapani nu mai vorbim , eu recomand cu caldura idiotului care face asta ca sa nu fie muscat sa-si ia naibii o jucarie de plus, aia nici nu musca nici nu face pe langa litiera si nu mai vb de faptul ca nici nu trebuie hranit … asa toata lumea e fericita si noi suntem fara grija ca , chiar exista astfel de oameni ca stapani nu se pot numi !

     

    cu drag va pupa Joy & family si sa speram ca nu mai auzim astfel de atrocitati :*

Vizualizare 11 articole - 1 la 11 (din 11 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account