Acest subiect conține 19 răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de  Bandit acum 11 ani, 6 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2471
     DEXTER 
    Participant

    Astazi am adoptat primul meu dihor:D 

    Are 3 luni si 2 saptamani si are primul vaccin facut, urmeaza al doilea sambata.

    Cei care mi l-au donat sunt foarte draguti, mai au unul si din motive personale nu il mai pot tine.

    Mi-au lasat si un kg de mancare pentru dihori.. foarte draguti.

    Numele lui a fost Barbarosa… Iar acum se numeste Cedric

    Prima impresie despre miros… Este naspa:)) dar nu e chiar insuportabil. Fecalele miros naspa rau:))

    Sper sa nu mai fie asa rau dupa extirparea glandelor si castrare.

    Am 2 pisici care sunt disperate si il urmaresc peste tot… el nici nu le baga in seama:))

    Cum a ajuns in noua lui casa si-a facut nevoile in coltul usii de la intrare.

    Daca e liber fuge de tine.. nu prea poti sa pui mana pe el.

    L-am lasat sa insepcteze casa a mancat mult si a baut si apa.

    Musca tare… foarte tare… dar asta nu ar fi o problema.. doar ca apuca si nu mai da drumul…

    Am incercat in timp ce era inclestat in mana prietenei mele sa ii dau bobarnace peste nas… fara efect..

    Parca era un pitbull care vrea batul:))

    Sper sa fie bine si sa se acomodeze. 

    Am si cateva poze dar nu sunt foarte bune… o sa revin cu altele maine

    http://s13.postimage.org/cv98gkzpj/IMG_0815.jpg
    photo upload

    http://s7.postimage.org/tl5wy0od7/IMG_0816.jpg
    photo hosting

    http://s11.postimage.org/c1sec9eyb/IMG_0820.jpg
    upload photo

     

     

    #5027
     DEXTER 
    Participant

    Update!

    Face in litiera, mai face si pe langa, mananca de parca nu a fost hranit de 2 ani si bea multa apa, ingrozeste pisicile si nu in ultimul rand PUTE!! :)))))

    #5028
     ana-simona 
    Participant

    Bun venit in comunitate pupam nasucul lui strengar ….Iar in ceea ce priveste muscatu o mai face si din cauza k e in mediu nou probabil.Ai sa vezi cu cat se acomodeaza cu voi cu atat mai putin va musca.Iar in ceea ce priveste mirosul ce fel de croncatele ii dai sa manance?

    #5030
     DEXTER 
    Participant

    monika7 a spus:

    Bun venit in comunitate pupam nasucul lui strengar ….Iar in ceea ce priveste muscatu o mai face si din cauza k e in mediu nou probabil.Ai sa vezi cu cat se acomodeaza cu voi cu atat mai putin va musca.Iar in ceea ce priveste mirosul ce fel de croncatele ii dai sa manance?

     

    Mi-au adus un kg de mancare de dihor cei care mi l-au donat. Au spus ca o cumpara varsata de la falconvet. Oricum sambata ma duc acolo pentru a 2-a vaccinare. Pisicile sunt disperate dupa mancarea lui. L-am lasat liber de cand m-am trezit s-a jucat pana acum cu pisicile(doar el cu ele:)) ) si acum s-a culcat sub canapea. Am observat ca stranuta uneori… nu cred ca e racit ca m-am uitat la el.. nu ii curg ochii sau nasul. Pisicile sunt terorizate:)). Apropo de muscat.. ii musca si pe fostii stapani… il manipulau cu manusi cand si-au dat seama ca vor ramane fara degete:)) Mi-au lasat mie manusile… dar nu prea le-am folosit… pana acum a muscat-o doar pe prietena mea.. dar musca foarte rau:)) adica te prinde.. si nu iti mai da drumul si te trage. Este normal ca fecalele sa nu aibe o consistenta foarte solida?

    #5031
     danieladdo 
    Participant

    Salut Dexter!

    Bijou al meu inainte sa fie castrat facea pipi si kk de mirosea tare urat, chiar si el mirosea urit, trebuie a ii spal paturica des, dar dupa ce l-am castrat kk si pipi nu au mai mirosit si nici el, a ramas numai cu un miros slab de mosc si cind mai trage pufuri din cind in cand (glandele nu i le-am scos) iar atunci aerisesc, si se duce mirosul imediat.

    Iar cu muscatul…toti musca la inceput…eu mai am o dihorita, Arrielle o cheama, si la inceput umblam in preajma ei cu ciorapi grosi si manusi de iarna captusite ca musca rau de tot, dar s-a acomodat si acuma nu mai musca…da-i bobite din palma sa vada ca esti prietenul lui, asa am facut eu cu muscaciuasa mea.

     

    E foarte dragut muscaciosul Cedric, sa iti traiasca! 🙂

    #5032
     ana-simona 
    Participant

    Ma gandeam k poate ii dai cine stie ce marca de bobite pt ca si de alea poate mirosi urat fecalele lor.Dar e in regula la capitolul asta.Cat despre fecale da e ok atata timp cat el este inca micut .Dar cel mai bine te poate sfatui radu in privinta asta,si cu atat mai bine e ca sambata te duci pe acolo. 

    #5033
     ana-simona 
    Participant

    Si asculta sfatului danielei ….o idee super buna inceaca sa ii dai din mana mancare sa vada ca vrei sa fiti prieteni .Ai sa vezi cu timpul ca usor usor se va lasa de  muscat.

    #5034
     ana-simona 
    Participant

    Si asculta sfatului danielei ….o idee super buna inceaca sa ii dai din mana mancare sa vada ca vrei sa fiti prieteni .Ai sa vezi cu timpul ca usor usor se va lasa de  muscat.

    #5035
     DEXTER 
    Participant

    Am incercat sa ii dau azi din mana sa manance si a fost o greseala:)) m-am ales cu o muscatura urata de deget cu sange durere bla bla… a stat acum cateva ore liber prin casa si s-a cacat in toate colturile:)) abia am terminat de curatat. Acum doarme im cusca:)

    #5036
     Simo_Pas 
    Participant

    Sa`ti traiasca Cedric! Incearca sa`i dai pace cateva zile sa se obisnuiasca. Nu te astepta ca din primele zile  sa fi`ti cei mai buni prieteni  pt. ca nu  este asa la toata lumea. Un dihor nu este o pisica sau un caine! Trebuie sa stai foarte bine cu rabdarea si in primul rand sa`l iubest!!!

    #5037
     DEXTER 
    Participant

    Ce parere aveti?

    feature=plcp

    feature=plcp

    #5038
     Simo_Pas 
    Participant

    Ai cerut o parere: nu stii sa te comporti cu un dihor.

    Si te miri ca te capseaza? Eu ti-as lua degetul!Cool

    #5039
     DEXTER 
    Participant

    Simo_Pas a spus:

    Ai cerut o parere: nu stii sa te comporti cu un dihor.

    Si te miri ca te capseaza? Eu ti-as lua degetul!Cool

    In filmuletul cu dihor nervos, manusa se afla pe mana prietenei mele dar nu am apucat sa filmez decat dupa ce o capsase si a dat-o jos ca sa scape(sa nu credeti ca a bagat cineva manusa sa il intarate). In filmuletul cu dihor nebun.. gasise acea jucarie din burete si a furat-o. eu doar am ridicat un capat de jos si am observat ca o ataca dupa care m-am jucat cu el asa. Nu imi dau seama daca e bine sa ma joc in acest fel cu el.. sa nu il fac mai rau…

    Bineinteles ca nu stiu sa ma comport cu un dihor… este primul pe care il am si il am de o zi. Am citit 3 sapt inainte sa il iau despre dihori si continui sa citesc.  Din acest motiv am facut acest topic si astept sfaturile voastre.

    #5040
     Bandit 
    Participant

    Mai rau il intarati…. Trebuie lasat cateva zile in pace,iti dai seama ca e stresant si pentru el ca a schimbat familia si tu acuma il enervezi… si fostii proprietari au cam gresit ca purtau manusi,e mai greu de obisnuit daca porti manusi.Am 3 dihori si niciunul nu m-a muscat cat sa imi dea sangele (decat o singura data Princess,dar a fost ceva minor). Ca mai muscau la inceput,e normal,mai ales cat e pui,dar nu musca foarte rau. Lasa-l in pace cateva zile si apoi incepe cu el de la 0,daca te vei descurca veti fi cei mai buni prieteni,daca nu…nu stiu

    #5041
     Mihaela 
    Participant

    Buna. Dupa cum ti-am spus cand l-am adus, la prima sa vaccinare cand a si muscat-o pe Roxana ea ne-a spus ca este al treilea dihor asa de muscacios pe care l-a vazut, si din cate am inteles de la ea unul dintre dihori a devenit mai docil, iar celalalt fiindca nu a fost corectat la timp nu si-a mai schimbat atitudinea. Cu alte cuvinte, cu rabdare si grija se poate cuminti. La noi dupa o saptamana si-a mai schimbat din atitudine, dar atatea mutari de la crescator la maxi pet, de la maxi pet  la noi, de la noi la veterinar, si intr-un final de la noi la voi a fost prea mult pentru el si totul in decurs de 3 saptamani. Este destul de stresat.  In legatura cu mancarea, era un fomist si la noi. Oricum daca mai ai nelamuriri suna-ne.

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 20 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account