Acest subiect conține 4 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de  ana-simona acum 10 ani.

  • Autor
    Mesaje
  • #2559
     axelll1221 
    Participant

    Salut ,  de 3 zile sunt noul stapan al unui dihor 🙂 un baietel de 1 an pe nume Cookie.

    Am cautata mult ultimele luni un dihor iar cand am vazut ocazia nici nu am stat pe ganduri.Stapanu de la care l-am luat nu mai avea timp sa se ocupe de el si deasemenea nu se intelegea cu cainele.M-am documentat foarte bine inatine sa il cumpar si m-a asteptam acasa la ceva “normal” pentru dihori adica o perioada de acomodare in care sa nu fie asa de sociabil sau poate sa muste putin sa fie prea fricos sa iasa de sub pat ma gandeam ca daca a zis ca nu a avut timp de el sa nu prea fie invatat sa nu muste tare etc dar nu a fost asa , pot sa zic ca am ramas masca cand in 30 de min dupa ce lam adus acasa ( in masina era foarte agitat 🙂 ) deja venea la mana nu fugea cand il mangaiam chiar am inceput sa il iau de jos sa il tin in brate si nu avea nici o problema cu asta.Dupa ~3+ de inspectat camera a mancat putin si am vazut ca devine somnoros si am zis sa il bag in cusa sa doarma acolo cateva nopti sa nu faca ceva noaptea pana se obisnueste , dar de unde facea prea urat in cusca nu a stat 5 min in ia , in final a adormit in cusca de transport unde i-am  bagat o patura.In rest ce sa mai zic in astea 3 zile sa obisnuit asa de  mult de zici ca care 3 ani.Acu este liber dar numai in dormitor deoarece este ferret proff camera 🙂 A si in astea 3 zile deja sa invatat sa faca la litiera.

    Am sunat si la falcon vet sa ii fac o programare pentru un contorl intrucat stapanu precedent la primit cadou si nu stia daca a fost vacinat sau alte detali, din cate observ este si castrat.

    Acu vine si partea mai putin fericita am observat ca mananca putin cam ciudat si la o inspectie am observat ca are un canin rupt si gingia umflata putin, nu are infectie sau ceva din cate vad.Cand il vad ca se duce la mancare iau niste boabe si le pun putina apa peste ele si vad ca le manaca bine , i-am fiert si o bucatica de piept de pui foarte bine si a mancat putin.O sa vedem cum rezolvam problema la falcovet.

    O singura problema as avea cu el nu pot sa il faca sa stea sa ii curat urechile deoarce sunt foarte jegoase 🙁

    Niste poze cu el:

    #5515
     Roxana 
    Keymaster

    Felicitari! Ma bucur ca te-ai acomodat rapid cu micutul :))

    Ii vor face un control complet la Falconvet si cel mai probabil dintele afectat va fi indepartat, daca nu mai este functional. Nu trebuie sa ii fierbi carnea, cruda e cea mai buna. Diversifica si cu alte tipuri de carne: inimi, pipote, curcan, iepure, putin vita…dar fa-o treptat, cel mai probabil fostul stapan nu i-a dat asa ceva. Mancare uscata gasesti tot la Falcon, special pentru ei…daca optezi pentru ea, fa trecerea treptat la boabele noi. 

    Solicita un test pentru raie auriculara la FalconVet. Probabil de asta urechile sunt atat de ''murdare''…'

    Este superb, sa-ti traiasca!

    #5516
     axelll1221 
    Participant

    I-am firet carnea in idea s-a fie cat mai moale  sa nu il deranjeze la dinte iar mancare mai dat stapanu ce ia mai ramas niste boabe de la “Ferret Nature” dar am fost in maxi pet si i-am cumparat niste mancare de la Vitacraft deoarce am vazut ca are 42% carne fata de cat are aia de la “ferret Nature” 20%. In schimb nu am gasit ceva vitamine sau ceva de genul ala la tub sau ulei ceva poate gasesc la falconvet.I-am mai luat niste  http://www.pet.co.nz/product/cat/premio-rolls-cat-treats/9222 deoarece am vazut ca are 65% carne si 18% peste si este fara adaosuri  dar asta ii dau cateva bucatele “intre” mese sa zic asa.

    Si in legatura cu urechile nu stiu ce sa zic eu sper sa nu fie ceva 🙁 intrucat vad doar galben nu e neagra sau alceva mizeria si deasemenea nu prea cred ca a fost curatat in urechi daca a fost curatat in urechi macar odata dar mia zis ca il scotea in lesa in fata blocului deci o fi posibil sa fi luat ceva si in urechi. O sa mai incerc sa il curat.

    Mersi de sfaturi

    #5517
     ana-simona 
    Participant

    Buna, si bun venit in comunitate, felicitari pentru achizitie este un blanos superb,asa cum a precizat si Roxana mai jos, in ceea ce priveste mancarea pt el vei gasi la Falconvet(mancarica si vitaminele sunt importate din SUA dupa o reteta creata special pt dihori domestici) si vitaminele cea de la Vitacraft si alte marci pot spune ca nu sunt prea “safe” deoarece daca te uiti mai atent la continut vei gasi tot felul de “chestii” din cereale si altele ceea ce nu e prea sanatos pt blanosii nostri . Iar in cazul in care ramai fara mancare uscata poti apela cu incredere la Royal Canin Kitten ca varianta de rezerva. Cat despre carne dai cu incredere cruda , la fel si galbenusul de ou (gainax1 ,prepelitax2,3)pe saptamana.Si pentru orice intrebari si nelamuriri posteaza aici si in scurt timp iti va raspunde cineva.Sper ca ti-am fost de ajutor .

    #5518
     ana-simona 
    Participant

    a… si in nici un caz nu ii mai da asa ceva http://www.pet.co.nz/product/cat/premio-rolls-cat-treats/9222 ,daca vrei sa il recompensezi cu ceva ii poti da vitamina cate putin , (este o pasta dulce,dihorii o adora).

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account