Acest subiect conține 4 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 13 ani, 3 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2260
     Simo_Pas 
    Participant

    Puteti sa-i mai dati dihorasului dumneavoastra ca si supliment alimentar, multivitamine in tub de la  gimpet.

    Preventiv la achizitionarea dihorasului  sau chiar si daca il aveti deja, ati  putea sa-i faceti o cura de propolis in stare pura adica nu tinctura de propolis, propolisul ajuta la foarte multe afectiuni, stiute si nestiute de dumneavoastra, cum ar fi infectiile cu anaerobi cu care poate veni din petsopuri sau le poate contacta din diferite locuri, paraziti intestinali, etc

     Propolisul se poate da  in fiecare zi  timp de 20 zile un varf de cutit de propolis se pune pe putina pasta de multivitamina .

     Sa fie mai usor pentru dumneavoastra, cumparati un gram de propolis si il impartiti la 20, adica a-20-a parte dintr-un gram in fiecare zi timp de 20 zile.

    #3102
     constalx 
    Participant

    Referitor la multivitamine, cam cat de des pot sa ii dau? Sa trebuie sa-i dau neaparat? Nu de alta dar oricum sare / topaie / musca si alearga ca apucatul. Daca ii mai dam si vitamine ore ce face Smile ?

    #3105
     Anonim

    Daca dihorul este pui (adica pana in 7 luni), poti sa ii dai lunar 7 zile cam jumatate de cm de pasta/zi. Este si o metoda buna sa il dresezi, sa ii tai unghiile, sa il cureti in urechi etc, folosind pasta sub forma de recompensa. Nu exagera insa, excesul de vitamine poate fi daunator.

    #3107
     constalx 
    Participant

    Multumesc Roxana. Nu mananca decat bobite uscate (vre-o 3, 4 feluri de pisica, cele mai bune pe care le gasim si doua feluri de dihor – singurele pe care le-am gasit deocamdata, nu stiu cat de bune sunt toate dar ma uit pe compozitie la fiecare in parte macar sa respecte strictul esential) si din cand in cand cate un galbenus crud (cam la o saptamana). In rest, carne cruda / fiarta de pui nu prea ii place si nici altceva. Ma gandeam ca vitaminele vor fi un supliment binevenit in cazul lui. Normal, nu o sa exageram, sa vedem mai intai daca ii plac macar Smile

    #3109
     Anonim

    Alimentatia lui pare ok. Nu te dezarma cu carnea cruda, ii va placea in cele din urma. Incearca iepure, nu cred ca o sa zica pas:D. Ai mei innebunesc numai cand scot punguta din frigider, se strang toti pe langa mine :). Margot isi hraneste dihorii foarte responsabil cu pui de gaina de o zi. Intr-adevar, este alimentatia perfecta, insa eu nu am inima sa le dau asa ceva…

    Galbenusul o data pe saptamana este perfect. Eu nu ii las sa il linga tot, cam jumatate pe cap de mustelida, dar nu cred ca e problema.  Bobitele trebuie sa fie de buna calitate, premium/super premium pentru pui de pisica. Eu am renuntat la mancarea pentru dihori…firmele respective nu prea imi inspira incredere.

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account