Acest subiect conține 19 răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de  Simo_Pas acum 12 ani, 9 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #3850
     sumisumatra 
    Participant

    Multumesc  pentru sugestiile pentru nume! Azi o sa ma gandesc la asta, insa un cuvant de spus vor avea si fetitele mele care momentan sunt la bunici. Inca nu le-am spus ca am luat dihor.

    Da, l-am castrat si i s-au scos glandele, ieri a stat mereu cracanat…. era super haios

    Intrebare:

    Din cand in cand ma linge pe maini destul de intens apoi are tendinta sa muste, mereu m-am retras la timp si l-am atentionat….

    Si inca ceva: ce jucarii prefera dihorii? Eu i-am pus la dispozitie cateva mingii din plastic, ajutati-ma cu idei, nu vreau sa se plictiseasca cat sta singur acasa.

    Voi iesiti cu dihorii la plimbare in ham, afara?

    Ma gandeam sa incep sa-l scot si eu eventual dimineata pana sa plec la munca (daca am timp) si seara ca sa poata dormi tun.

    #3852
     Anonim

    Mirosul dispare, dupa cum a spus si Simo, in aproximativ o saptamana. Ideea este ca nu puteti sa il spalati imediat dupa interventie, iar mirosul mai ramane impregnat in zona genitala/anala. Iti garantez ca nu va mai avea pic de miros (ma refer la izul acela puternic si intepator), ci va ramane cu unul specific, pe care il au toate mustelidele si care nu deranjeaza absolut deloc. Daca te face sa te simti mai bine, te invit sa vezi dihorasii mei care sunt sterilizati….sa ii adulmeci 😀 Hehehe!

    Eu zic momentan sa il lasi in pace, pana se acomodeaza cu noua casa si se recupereaza dupa operatie. Interventia este destul de brutala, tinand cont ca a fost 2 in 1; are dureri si e trist ca si-a pierdut stapanul. Deja tu esti a doua persoana la care sta in nicio saptamana. Este foarte important sa ii lasi perioada de acomodare cu voi, cu alt teritoriu, alte reguli ale casei. Iti recomand sa nu il manipulezi in perioada de recuperare si sa ii asiguri un loc ferit unde sa se poata odihni. Vezi http://www.dihori.ro/sanatate/…..e-1880.htm in acest sens. 

    Cat despre jucarii, trebuie sa descoperi ce ii place mai mult. Fiecare dihor are jucaria preferata. Idei poti citi la http://www.dihori.ro/ingrijire…..ri-805.htm sau la categoria Jocuri/Jucarii/Accesorii pe forum. 

    In perioada de recuperare, e bine sa il hranesti cu o mancare putin mai….lunga, sa nu aiba probleme de digestie si dureri la defecare. Un mix de carnita sau supa pentru dihori http://www.dihori.ro/alimentat…..ri-133.htm.

    Ma bucur foarte mult ca l-ati luat pe micut. Sper sa nu renuntati la el, deja a trecut prin destule. Majoritatea dihorilor ling dupa care musca; acest tip de comportament trebuie inlaturat, insa sunt absolut sigura ca face asa din cauza stresului la care a fost supus in ultima vreme.  

    #3857
     ingerasuoana 
    Participant

    Si mie imi place Sumi Embarassed

    Dexu meu facea asa cand ma invita la joaca: lingea si capsa. dar acum e importanta recuperarea si obisnuinta cu voi.

    va dorim dihoreala placuta si cu fetele!

    #3860
     iulia 
    Participant

    Legat de jucarii poti sa i iei ceva ce nu suna pentru inceput cum ar fi o mascota micuta care sa o poata cara dupa el .. si pungi de hartie , le plac la nebunie … ca is usoare si le pot maevra … dupa cum zicea si Pixie puiutul tau va mirosi cam ca si paturicile in care doarme asa ca va recomand sa le spalati o data la cateva zile cu ceva balsam care sa miroase puternic

     asa micutul va mirosi a parfum pt ca i se impregneaza in blanita .

     

    va doresc bafta si recuperare rapida piticului si ca nume … iti sugerez sa pui un cuvant care l defineste intr-o limba straina .. asa il tineti minte si el va fi atras de tonalitatea pe care il strigati … invata destul de repede daca l mituiesti cu multivitamina (adica sa-l strigi pe nume + hai sa-ti dea taty ceva bun … si lasi jos un picur de vitamina .. apoi il lasi sa linga din tub sau de pe mana ) asa invata ca daca aude numele ala stie ca primeste ceva bun … si va prinde ideea rapid.

    pupa dulce boticul lui iulia & joy 

    #3863
     Simo_Pas 
    Participant

     La mine Tina, de 3 x linge dupa care musca (usor) Cum zice fiul meu,, exact ca si la injectie ” Laughing

     Jucarii …. cred ca va fura jucariile fetitelor, adora cutiile de carton, pungile si orice le pica lor la nasuc 🙂 Le plac mascotele (cel putin la ai mei ) le purica, curata si le cara sub pat sau sub vana. Ai grija la mingiutele sau jucariile  care se pot rupe , bucatelele sunt foarte periculoase. Poti sa`i pui paturici deale fetitelor de cand erau mici (paturicilea alea de bebe) si spalate des, elimina mizeria din blanita si mirosul. Il poti scoate la plimbare cu si fara ham , asta depinde de la dihor la dihor, ce viteza are si in ce loc il duci la plimbare. Recomandat  cu ham!  Eu ies cu ei si cu ham si fara ham . Ai grija la gaurile de la canalizare, sau alte ,,pericole” garduri etc. unde se pot strecura

Vizualizare 5 articole - 16 la 20 (din 20 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account