Acest subiect conține 14 răspunsuri are 8 voci și a fost actualizat ultima dată de  sumisumatra acum 12 ani, 7 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2383
     suzana 
    Participant

    Salut

    Mi-am luat si eu un dihor de 2 zile de la crescatoria de la Tg. Mures. Are o juna si jumatate. L-am numit Ivan (cand e dragut) cel Groaznic (cand musca) – ca pe tarul Rusiei. 🙂

    Doarme aproape tot timpul si in rest mananca, bea apa si musca.

    Am citit o gramada de lucruri de pe forumul asta si sper sa ma ajute sa-l dezvat de muscat si sa-l invat sa faca la litiera. In litiera i-am pus niste nisip pentru pisici sub forma de cristale (care cica absorb mai tare mirosul). Ivan, primul lucru pe care l-a facut, a lins cristalele astea. Nu stiu daca-i bine dar pare ok.

     

    Vreau sa va mai intreb un lucru. La varsta lui, daca nu are nici un fel de vaccinuri facute sau deparazitare, exista riscul, muscand pe mine sau pe altcineva, sa patim ceva?

     

    In Piatra Neamt, am descoperit acum, ca toti de la pet shop-uri si veterinar, se uita foarte urat si nu stiu nimic despre dihori. Nici nu vor sa-mi faca nimic la el…. Nu-i intereseaza decat caini si pisici…

     

    Multumesc.

    #4040
     Anonim

    Buna Suzana! Ne bucuram ca te-ai alaturat clubului cu Ivan…cel Groaznic :D. 

    Ivan va trebui vaccinat impotriva rabiei si jigodiei (canine), insa e cam micut acum pentru asa ceva (pentru detalii, vezi articolul legat de schema de vaccinare corecta a dihorilor). Momentan nu se gaseste pe piata in Romania vaccinul antijigodios, asa ca va trebui sa il tii in siguranta, departe de alte animale care ar putea fi bolnave. Iti recomand o igiena cat mai stricta pana il vaccinezi, respectiv sa nu lasi alte persoane sa il manipuleze fara sa se spele pe maini (inclusiv tu) sau sa intre incaltate in casa. Evident, nu il scoti din casa. Jigodia este o boala groaznica si fatala in majoritatea cazurilor.

    Deparazitarea se face cu Ivermectina, 0.2-0.5 mg/kg injectabil. Ai grija ca doctorul tau sa calculeze doza corecta in functie de greutatea lui Ivan. 

    Nu stiu ce sa iti spun in privinta doctorilor…Ce faci daca se imbolnaveste? Ar fi fost bine sa te interesezi de acest aspect inainte de a-l lua, insa oricum nu cred ca ti-ar fi influentat decizia intr-un mod negativ. Eu zic sa iti faci un cont si sa pui bani deoparte pentru zile negre, pentru ca mai mult ca sigur va trebui sa te deplasezi cu el in alt oras pentru tratamente…

    Dar sa nu devenim pesimisti: asteptam si poze cu micutul! }{

    #4041
     moko_laura 
    Participant

    Buna Suzana! Sa-ti traiasca dihorasul!!! Smile Bine ai venit si bine te-am gasit! Stai linistita, se va dezvata de muscat. Important este sa ai rabdare cu el si sa nu il lovesti…Este intr-un loc nou, intr-o casa noua si alaturi de oameni pe care nu-i cunoaste. Poate este un pic speriat. dar ii va trece si se va obisnui repede si cu locurile si mai ales cu oamenii. ma gandesc ca, daca l-ai luat direct de la ferma, el saracul nu e obisnuit cu prezenta oamenilor…si se sperie…mi se pare si normal…

    Pe al meu l-am dezvatat de muscat in felul urmator: l-am intins pe spate si l-am imobilizat asa…l-am tinut strans de labute cat sa nu-l doara dar cat sa nu-mi scape din maini..pana cand nu s-a mai zbatut deloc. Apoi am mai lasat putin din stransoare. Tazul a inceput iar sa se zvarcoleasca. iar l-am imobilizat..pana cand lasat liber de tot..a stat nemiscat. A invatat cine este seful. Nu a dat roade din prima dar, dupa cate exercitii..la numai cateva zile tazucu a devenit cel mai bun prieten al nostru 🙂 Succes! 

    #4043
     Sonia 
    Participant

    bine ai venit!!!

    partea cu muscatul are nevoie de rabdare si trebuie sa il pedepsesti de cate ori musca. nu fi violenta … punel in cusca sau imobilizeazal pt cateva secunde, cum a zis laura

    cea mai grava muscatura pe care mi-a facut-o rash a fost in prima lui zi acasa si pana acum 2 sapt, nu am crezut k va inceta vreodata sa ma muste, dar pe zi ce trecea, tot mai slab ma musca si tot mai rar, pana cand a incetat complet. nici macar nu imi dadea atentie. cand il harjonesc ma musca si atunci il imobilizez.

    #4046
     moko_laura 
    Participant

    pe mine taz m-a muscat in primele lui zile acasa, cand era mai mititel. de trei ori..de doua ori de degete si o data de ureche. m-a durut rau si mi-a dat sangele. m-am speriat cam tare si m/am suparat. nu pe el..pe situatie…ca nu stiam cum sa rezolv problema. pana la urma am incercat faza cu imobilizatul..am auzit-o aici pe forum si mi-au spus si medicii…acum, cand ne jucam, ma prinde de mana cu coltii dar nu musca absolut deloc…ii bag eu mana in gura si nu stie cum sa scape de mine :)) este atat de bland incat il alinatm “pisica mica” desi e mai bland decat o pisica..e ca o jucarie de plus 🙂

    #4048
     suzana 
    Participant

    sunt deja 4 zile de cand il am si tot ma musca tot timpul tare de tot. Cum imi vede degetele in apropiere cum inhata… L-am luat de ceafa si l-am tinut asa si i-am zis Nu! tare. Rabdare am, mi-e din ce in ce mai drag de el, chiar daca face de-astea. Evindent ca nu putem sta desculti prin casa. Ce ma nelamureste este faptul ca am tot vazut pe forum cum unii zic ca ii linge..pe mine nu m-a lins nici macar o data (numai muscat), chiar si daca ii dau ceva de mancat din mana sau premiu parca vrea sa manance toata mana… am sa continui sa il imobilizez cum spuneti voi si poate iese 🙂 Oricum, n-am ajuns sa-mi fie frica de el chiar daca face de-astea.

    Pe de alta parte, nici cu invatatul la litiera n-am reusit inca. I-am pus nisip acolo si o bucatica de servetel acolo cu ce-a facut el pe langa (ca sa-i miroasa) si el face langa litiera :)) Eh, asta nu ma deranjeaza foarte tare.

    In privinta vaccinelor, daca nu reusesc sa gasesc pe-aici, ma interesez la Iasi (ca e aproape), iar sterilizarea am sa i-o fac in Bucuresti. Eu oricum sunt din bucuresti, m-am mutat la Piatra Neamt de aproape un an, asa ca merg in Buc. des ca am acolo familia si o buna parte din prieteni.

     

    A, si ca dovada ca incepe sa invete: culcusul lui este in cusca si ieri s-a jucat prin casa cu noi sau cu un burete si cand a obosit s-a intors singur in cusca si s-a culcat la locul lui 😀 Poate voua vi se pare nesemnificativ dar pe mine m-a umplut de incantare ca a stiut singur sa se duca sa doarma acolo.

    Am sa pun si poze, da. Si cred ca am uitat sa va spun ca Ivan este albinos si are ochii rosii 😀 Prietenii imi zic ca e ca un vampir :))

    Mersi mult pentru sfaturi :*

    #4053
     ingerasuoana 
    Participant

    Bine ai venit!

    in ceea ce priveste cu pufoseniile astea dulci, trebuie sa ai muuuuuuulta, chiar foarte muuuuuulta rabdare. (de aceea noi, stapani, suntem cei mai speciali Tongue out)

    la toate trebuie sa insisti: si cu muscatul si cu litiera. dupa mai multe luni bune vei vedea rezultate. asa ca succese!!!

    in ceea ce priveste pupici care ii primesti de la ei, ii vei primi dupa ceva timp – depinde de fiecare. ai mei ma pupa pe fata. acum depinde si de tine cum il inveti. dar fiind destul de mic, el acum vrea sa muste, nu sa pupe….mai ai rabdare sa mai creasca.

    orice lucru mic pe care il face, noi il consideram maret!!! stim cum e sa pretuiesti ceea ce fac ei!

    va pupam si asteptam pozici!

    #4054
     Anonim

    Mai sunt 3 persoane cu dihori nevaccinati in Iasi care asteapta antijigodiosul, deci ma indoiesc ca vei gasi. Nu se mai produce de ceva vreme; asteptam si noi cu nerabdare, pentru ca avem multi dihori nevaccinati. Cu siguranta insa vei gasi antirabicul si Ivermectina pentru deparazitare 🙂

    Dihorii sunt foarte atasati de locul lor de dormit. Vei vedea ca in timp va descoperi alte ascunzatori unde se va simti comfortabil sa doarma, asa ca nu te entuziasma prea mult :))

    Asteptam sa il vedem pe domnul albinos cel mic si rau!

    #4058
     iulia 
    Participant

    Bine ati venit Suzana si Ivan (cel dulce) !

    am citit ca micutul tau capseaza cam tare si face pe langa , m-am gandit sa-ti dau si eu 2-3 sfaturi care poate te vor ajuta .. la mine, toate au mers pe baza de dragoste , cand ne musca i pupam nasucu , asa il astupam pt 2 secunde si lasa din stransoare , in cet s-a prins de ce o tratam asa si nu mai musca asta de tare , de prins tot prinde dar macar nu strange … apoi ca sa ne apropiem ii dadeam multivitamina de pe deget sa linga asa se invata ca trebuie sa linga mana nu sa prinda cu dintii , cu foarte multa dragoste o sa reusesti iar cu litiera poti sa incerci sa-i pui litiera fix langa patuc , fiind bebel mic si rau trebuie sa aiba toaleta aproape ca se scapa pana ajunge la ea , asa ca , atunci cand se trezeste si esti in preajma … pune-l in litiera si nu- l lasa sa iasa pana nu face si dupa ce face zici : “bravoooooo Ivan ” asa invata ca face bine ce face si ca il chiama Ivan :X foarte frumos numele apropo 🙂

    Asteptam pozele cu mare nerabdare si … legat de vaccin poti sa mai astepti pana pe la 3 luni aproximativ … 

    Pupa cu mare drag Iulia Joy si dan Kiss

    #4059
     suzana 
    Participant

    Mersi mult inca o data pentru sfaturi 🙂

    am rabdare cu el, asta nu-i o problema, ca mi-e tare drag

    in ceea ce priveste linsul de pe mana, am mai spus ca nu stie sa faca asta :)) daca ii dau ceva din mana sau sa-mi linga degetul, el musca direct.

     

    cu litiera..cred ca nu-i place nisipul de acolo pentru ca ieri, dupa ce a mancat tot din castronelul cu mancare, si-a facut nevoile acolo, in castronul pentru mancare, de vreo 3 ori !! :))

    #4060
     Simo_Pas 
    Participant

    Bine ai venit Suzana, cam naravas si  smecheros Ivan al tau :)) Inca nu sa prins el ce si cum…. Incearca cu multivitamina la tub sau calo-pet sa`l faci sa vina la tine, pui pe deget un pik si ii oferi (asa probabil l`ai putea invata sa pupe si el  si sa fie mai docil cu tine. De muscat musca tot timpul sau cand are chef de joaca cauta degetelele?

    #4190
     suzana 
    Participant

    in general musca cand are chef de joaca sau cand nu-i convine ceva, cred.. Adica mai tot timpul :))

    am sa-i iau multivitamina la tub, cum spui, da. Imi poti spune exact ce sa-i cer la magazin, te rog? Mersi mult

    si poza cu Ivan  🙂

    #4191
     Anonim

    Vai, e un frumos!!! Ghemotoc alb de blana 😀

    #4194
     iulia 
    Participant

    La magazin pt multivitamina intrebi de “calo-pet” sau “gim-pet” pasta … asa scrie pe una din cele doua vitamine … calopet e un tub alb iar celalalt e galben… eu ti l recomand pe “Calo-pet” ca ala e bun pt blanita … daca e bebe i pica din puf si-o sa-ti stranute … aia i mai calmeaza stranutu si l ajuta sa digere parul ce il ighite.

    P.S. : E extraordinar de frumusel printul Ivan … sa-ti traiasca!

    #4195
     sumisumatra 
    Participant

    sa-ti traiasca!

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 15 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account