Acest subiect conține 49 de răspunsuri are 10 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani, 10 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #4766
     Anonim

    Te-am avertizat ca o sa faca mai rau si o sa vrea sa te muste, tocmai pentru ca taratul de ceafa este cea mai eficienta metoda, dar si cea mai brutala pentru un astfel de temperament puternic cu care tu ai de-a face. Este o procedura care trebuie sa dureze cel putin 2 saptamani, nu o zi, doua si cu insistenta. Gandeste-te ca tu esti muscat cu dusmanie de 2 zile, eu am fost muscata cu dusmanie 8 luni. Nu spun asta sub forma de repros sau sa ma ridic pe mine in slavi, ci doar ca sa subliniez faptul ca poti da peste un exemplar cuminte cu care lucrezi foarte putin si totul este in regula, ori peste un exemplar cu o personalitate extrem de puternica si care nu cedeaza cu una cu doua.

    In privinta varsatului apei, ti-am zis sa cumperi un bol din ceramica greu, pe care nu are cum sa il rastoarne. Este o tulburare de comportament pe care nu numai dihori o au, ci si alte animale. Nu esti singurul care se loveste de aceasta problema.

    Inteleg insa ca ti-ai pierdut rabdarea si imi pare sincer rau. Probabil nu este cel mai bun moment sau cel mai potrivit animalut pentru tine…

    #4767
     Andrei M 
    Participant

    Stii f bine cat tin la el si vreau sa ii fie bine si are parte de tot ceea ce e mai bun, insa starea asta m-a exasperat. 

    Referitor la boluri, nimic nu ii sta in cale, nici macar bolurile ceramice de care zici tu, crede-ma ca i-am luat aseara si degeaba. Tot cocina de porci gasesc acolo. Si daca nu poate sa il rastoarne, intra cu totul in el si apoi se plimba peste tot, deci tot ud este si tot este apa peste tot. 

     

    Cred ca m-a prins pe mine intr-un moment neprielnic, stii f bine, insa nu cred ca mai pot duce mult asa. Parerea mea…

    #4768
     Lilu 
    Participant

    Buna,

    Vad ca iti este cam greu 🙂 nu te lasa, lucrurile mereu se schimba.

    In primul rand, dihorul trebuie sa ajunga sa te recunoasca ca cel mai bun prieten a lui, niciodata ca pe un stapan, pentru asta tu trebuie sa asociezi tot ce este mai bun, de ex hrait, joaca, iubareala, rasfat, mangaiat, pupat… etc, sa faca el legatura intre tine si ceva bun.  Daca imi permiti cateva sfaturi, am avut si  eu un dihor probleme, stiu ca nimeni nu recomanda picuratoarea de apa pt dihori, dar in aceasta situatie decat sa stai cu nervii prastie mai bine o aplici. Binenteles intr-o luna sau doua poti trece la vase ceramice cat mai grele. Mancare sa ii dai doar supravegheat si cu portia, din mana daca se poate. Ia o boaba/ o carnita o ceva ce ii place si da putin cate putin. Fa cativa pasi, incet se va lua dupa tine, fa sa inteleaga ca voi doi, ca ii place ca nu, va trebui sa deveniti prieteni. Din cate am citit are energie cat 100 de dihori, asa e si puiul meu, Adolf 😛 Noi nici in ziua de azi nu am rezolvat problema, tot mai are pitici pe creier, dar e mult mai ok. Buseste buleste, fura, cara, strica….etc, numai de bine despre Adolfino :)) Eu am facut asa: din iubit nu l-am scos deloc, nu i-am dat timp nici sa respire, il tineam in asa fel cat sa nu ma muste si il pupam peste tot. El are nasul roz, ei ii faceam rosu :)) ma jucam cu el mult timp ca sa il obosesc, legam un papuc cu guma de calorife sau de sertar si il lasam sa traga pana se plictisea. Dupa ce imi spalam parul luam prosopul ud si in timp ce ma uitam la tv sau stateam la o tigara ii fluturam prosopul, il oboseam dupa 15 minute. Maxim 10 zile am tinut-o asa, rasfatat la greu, fara pedepse de absolut niciun fel, dupa parerea mea absolut nimic nu rezolvi asa, ai vazut si tu cu raul nu merge, incearca cum iti spun, cu binisorul. Hranit din mana, vorbit cu el timp ce il tii imobilizat, vorbeste cu el calm, pe un ton cald… poti intre timp sa il iei la misto doar ca pe un ton bland.  

    Cat despre muscaturi, presupun ca nu ai citit topicul meu cu Adolfino, el in 10 minute l-a ciuruit pe prietenul meu care inca dormea, i-a gaurit degetele, cand m-am intors cu cainele de afara totul era plin de sange, si prietenul si dihorul  si asternutul. Asemenea scenarii sunt ft dese 🙂 prietenul meu este muscat si acum, doar ca s-a mai invatat cum sa puna mana pe el. Adolfino este un dihor foarte special cu care eu ma mandresc ca e atat de afurisit, nimeni nu scapa necapsat 😛

    All in all lucrurile s-au schimbat in bine pt noi, acum ma iubeste si simt asta, vine la mine ca asa vrea, nu pt ca il iau cu forta 🙂 Ce vreau sa zic este ca se poate face orice, doar ca trebuie sa ai rabdare si sa privesti lucrurile din mai multe unghiuri, ai de ales intre multe metode, sa le aplici pe toate si ii dai de capat. 🙂

    Eu nu pot face ingeras din el, niciodata, ne-am adaptat stilului sau unic, toate lucrurile le tinem pe sus, cat mai sus, nu il lasam nesupraveghet ca sare in acvarii, merge ud la prize, face si drege…. dar am aranjat totul in asa fel incat sa fie in siguranta , am lipit sertarele cu super glu (faceam misto de fosta proprietara care avea toate dulapurile lipite cu banda adeziva… na ui unde am ajuns noi) si acum este un dihor fericit. Pe cealalta parte il avem pe Merlin, dihor ce doresc tuturor posesorilor, un cuminte si un finut, el e ca patrunjelul, nu face mare lucru 🙂 zici ca e un catel lenes care vrea sa fie scarpinat pe gat si pe burta.. aaa da si este un mare pupacios 🙂

    Scuzele de rigoare fata de cei care propun metode de disciplina mai dure, din punctul meu de vedere, eu nu am folosit metodele alea si nici nu recomand. Nu am multa experienta, am avut doar 2 dihori mai salbatici. Cu unul am stat 12 zile intr-o camera, avea 8 luni si era adus direct de la ferma, facea ca toti dracii. Amesteca mancarea cu apa si cu caca si se mai si tavalea prin el…..nu era o imagina tocmai placuta, musca din senin, statea sub dulap si sarea la mine. Cand a trebuit sa il dau mai departe s-a facut baiat cuminte, am folosit metodele mentionate mai sus.

    Cat despre joaca cu un obiect nu contact direct cu mana nu sunt ft deacord, eu te-as incuraja sa te joci cu mana, odata ce aplici hranit din mana (dupa o sedinta de 30 min de joaca baga degetul in galbenus de ou si lasa sa linga, fara frica, te-a muscat de atatea ori ce mai conteaza 😛 incearca si asta), mangaiat, pupat…etc ajunge sa faca diferenta dintre mana ta si o jucarie, ai sa vezi ca jucaria o va rupe in bucati iar pe tine te va musca finut.

    Iti doresc mult succes si incearca te rog si varianta asta, sper sa ia surprize placute.

    #4771
     Anonim

    Multumim Lilu pentru sfaturi Laughing Tocmai ma pregateam sa propun picuratoarea, dar mi-ai luat-o tu inainte. Incearca asa, pe asta chiar nu are cum sa o mai darame, insa asigura-te ca poate sa bea apa din ea mai intai, sa nu se deshidrateze.

    Problema cu Alko e usor diferita fata de experientele tale. Alko nu musca de frica si nici nu ataca, Alko vrea atentie non stop! De asta racaie, plange si ‘ataca’ picioarele. Problema este ca Andrei nu poate fi acolo nonstop pentru el, iar Alko nu intelege treaba asta. Este pana la urma tot o treaba care tine de autoritate, exact ca la copiii rasfatati. Alko este foarte afectuos si ‘rasfatat’ si vrea ca totul sa se intample in termenii lui: ‘nu vrei sa te joci cu mine? pai stai ca te musc eu putin de picioare (in joaca), vad ca asa reactionezi si ma bagi in seama’, iar acest tip de comportament este incurajat absolut inconstient. Vine, se catara pe picior si te musca, tu te apleci si ii acorzi atentie, pentru ca nu vrei sa fii muscat, evident! El face ceva negativ sa capteze aceasta atentie, dar este absolut neimportant pentru el; tu reactionezi si asta e tot ceea ce conteaza, dar tu reactionezi la un comportament negativ si il incurajezi fara sa vrei. La fel e cu copiii care nu primesc destula atentie in sanul familiei si o iau pe cai gresite pentru ca asa se simt importanti si ‘bagati in seama’.

    De asta ti-am zis sa il pedepsesti cu taratul si apoi sa il inchizi intr-o camera (cusca, dar la tine nu e cazul), sa inteleaga ca atata timp cat se comporta asa, nu mai pupa atentie.

    Este un pic mai complicat decat atunci cand ai de-a face cu un dihor agresiv, pentru ca acolo stii sigur ca aplici o metoda (si eu sunt de parerea ca afectiunea e singura care da roade) si in cele din urma merge. Dar Alko nu ataca, Alko se joaca. Pe langa jucatul agresiv, este si destept, foarte activ si e PUI. Toate combinate rezulta un mix greu de inghitit si pentru o persoana cu experienta, dar apoi pentru cineva care nu a mai avut dihori.

    Eu sunt sigura ca problema se va rezolva, insa dupa cum ti-am spus, e nevoie de rabdare. Rabdare sa intelegi cand musca si cum poti corecta treaba asta cat mai eficient, rabdare sa mai creasca si sa ii mai vina mintea la cap, rabdare sa il castrezi etc. In timp, lucrurile se vor aseza pe un fagas normal pentru amandoi.

    Sincer, dihorul asta se tine dupa tine ca un caine. Multi ar da orice sa aiba un asemenea dihor. Ai dat peste un animal obsedat de tine, ce sa-i faci Cool

    PS: Hotaraste-te la o metoda si insista cu ea, altfel nu rezolvi nimic, din contra, il ametesti complet.

    #4772
     Andrei M 
    Participant

    Wow, am avut ceva de citit. Va multumesc pentru sfaturi. 

     

    Roxana, poti sta linistita ca am inceput tratamentul cu tarat intens si de aceea ziceam ca a inceput sa faca si mai rau, acum chiar numai asta face, pentru ca nu ii convine deloc. Chitaie si urla cand il tarasc, de zici ca il arde sau cine stie ce ii fac. Cu incuiatul in cusca stii foarte bine ca nu se poate: o darama in secunda 2. 

    Lilu, faza cu iubirea am facut-o din prima zi, asta fiind primul sfat pe care l-am primit si chiar am incercat si cred ca de aceea am ajuns aici. Am crezut ca va merge de la sine, insa el a facut ceea ce a vrut. Acum ma chinui sa il dezvat. Problema este ca a picat fix intr-un moment foarte nepotrivit, iar timpul meu este destul de limitat si atunci cand am timp liber sunt super obosit. Asta e si motivul pentru care efectiv am cedat.

     

    Pixie, multumesc pentru sfaturi si sa stii ca pe tine dau “vina” ca il am pe Alko Sealed

     

    Exact acum cand va scriu aceste randuri, a daramat un suport cu 3 rafturi, unde tineam niste carti, cd-uri si telecomenzile de la tv, etc. A inceput sa poata sa se suie peste tot. 

     

    O seara placuta tuturor.

    #4773
     Anonim

    Iubirea este abordarea corecta, insa trebuie sa fie insotita si de o forma de autoritate cand ai de-a face cu specimene de acest gen Laughing. Stiti ca nu sunt de acord cu violenta; nu am fost si nu voi fi niciodata. Nu cred ca violenta da rezultat, cel putin nu cel corect. Daca unii oameni sunt multumiti sa aiba un dihor speriat sa nu isi ia scatoalca dupa ceafa, un animal traumatizat, dar cuminte, e problema lor.

    Iubirea poate fi manifestata in mai multe feluri, nu doar prin pupaturi si alintari. Genul asta de tandrete trebuie oferit atunci cand trebuie, si NU cand e nesuferit si face numai prostii pe care tu intentionezi sa le corectezi (repet, nu trebuie violentat! taratul de ceafa este metoda dihorilor de a se supune intre ei, metoda mamelor de a-si pune puiutii la punct). O mama stricta, care isi impune autoritatea nu este o mama care nu isi iubeste copilul…

     

    Depinde insa de limita fiecaruia de toleranta. Unele persoane nu sunt deranjate de prostiile pe care le fac, ii lasa in plata lor si cu asta basta. Dar asta nu inseamna ca dihorii respectivi sunt ‘educati’. Sunt persoane care nu au nicio problema cu nevoile prin toata casa ‘sterg si cu asta basta’. Pentru altii, nici nu se poate problema sa accepte asa ceva, asa ca depinde despre ce stapan vorbim, pe de-o parte si ce dorim de la dihorul respectiv, pe de alta parte.

     

    Andrei, dupa cum ti-am spus si mai devreme, ai un dihor foarte inteligent. Aici este provocarea ta. Sper sa iti dea Doamne Doamne rabdare, ca de dus te duce capul sa lucrezi cu el. Rabdarea este singurul lucru care momentan iti lipseste si care te duce la disperare. Rabdarea si intelegerea ca nu totul depinde de tine. Trebuie sa lasi si timpul sa lucreze…

    #4775
     Sonia 
    Participant

    exact aceleasi probleme le-am avut si eu cu rash ….. faza cu daramatul lucrurilor si rontaitul … este din pura curiozitate … de cate ori il vad ca face ceva de genu asta tip tare NU si el tresare si eu il i-au si il pun intr-un loc cat mai departe de probleme … daca persista, il duc in cusca ….

    cu muscatul … stiu! e ingrozitor! cel putin asa a fost si la mn pana dupa varsta de 4 luni …. doar ca nici nu-ti vei da seama cand se va opri … pt ca va fi ceva de genu: azi 20 muscaturi, maine 19, poimaine 18… si tot asa pana la 0 … si pt a grabi procesul … cand te musca il pui imediat in cusca! indiferent ca e la joaca doar de 1 minut … trebuie sa se invete .. cred ca aceasta e pedeapsa cea ma crunta pt el … sa stea in cusca cand stie cat de multe de descoperit sunt pe afara … si poate ar trebui sa asiguri cusca mai bine … la mine a facut  in asa fel incat a largit undeva barele si de atunci pun niste carlige din acelea ca la lesa, sunt rezistente doar ca iti va lua cu cateva secunde mai mult cand le desfaci

    litiera …. vesnica problema … la mine ne-am obisnuit sa nu mergem la joaca daca nu facem la litiera …. va trebui sa persisti un pic … la mine prima oara cand a facut la litiera a durat cam 15 minute pana sa il conving ca doar acolo sau in cusca e voie sa faca … eu folosesc o lopatica rosie pe care i-o pun in fata si cu ajutorul lopaticii nu il las sa paraseasca litiera … cam asa e la noi … iar daca nu facem … inapoi in cusca …

    iar daca va face in alt loc … nepermis, atunci il iei imediat de ceafa si il pui in cusca, dar asta trebuie facuta IMEDIAT! ca sa inteleaga de ce e pedepsit

    sper ca te-am ajutat, vei vedea ca peste o luna, doua totul va fi de 1000 de ori mai bine si va veti intelege foarte bine …

    #4777
     ELEnNa 
    Participant

    Buna 

     

    Andrei, vina ca tu il ai pe Alko nu apartinei nimanui in afara de mine. Stiam ca esti dificil si mofturos, dar am cedat si ti l-am dat. Cred ca mai mult e vina lui Laur, el m-a convins. Si chiar am crezut o perioada ca am facut o alegere ok. Dar nu a tinut minunea prea mult, normal. Nu vreau sa dau detalii, nu vreau sa discut mai multe, si nu aici este spatiul ideal pentru asta. Nu am urmarit topicul de foarte mult timp. Si acum citind… ma apuca nervii. 

    Nu-mi ramane decat sa recomand tuturor care au timp de pierdut cu datul de sfaturi sa si-l foloseasca mai constructiv. Eu mi-am pierdut seri intregi povestind si incercand sa explic cum ar trebui educat dihorasul ala. Si nu imi pare rau, dar nu a meritat… pentru ca ORICE ati incerca sa ii recomandati el nu face chestia aia… si continua sa se planga. Sa se planga de fapt de un dihoras super scumpel, super dulce si chiar EDUCAT. Si aici recunosc ca iti apartine o parte din merit, dar pacat daca nu reusesti sa apreciezi animalul pentru ceea ce este. 

    Eu il am pe Sid, tatal lui Alko si stiu ce inseamna dihor energic, activ, receptiv si dracusor. Sid nu a muscat niciodata, cum voi lamuri si despre Alko in continuare,  in schimb trebuia si trebuie sa stau numai dupa fundul lui pentru ca se urca,  darama, varsa, rastoarna si face tot ce poate face o maimuta nebuna. Dar ne-am obisnuit cu temperamentul lui si il iubim foarte mult. Deci Alko si Lov au cui semana. Recunosc ca in perioada in care il aveam pe alko la noi, eram tare invidiosi ca nu este si Lov la fel de educat ca frate-su, ca doar au iesit din aceeasi mama, nu?! 🙂 Dar am realizat ca noi nu mai suntem atat de exigenti, nu le cer animalelor sa fie bibelou, asa cum ai tu nevoie in casa. Si urmeaza a fi recomandarea mea de varf: Cumpara-ti un plush! Sau inmulteste-ti serpii, vei fi mult mai fericit. Ai nevoie de animale care sa nu faca zgomot, sa nu se urce, sa nu se scape prin colturi, sa nu se joace si pe care sa le hranesti bilunar. De acord, e dragut doar daca nu ai nevoie de companie. 

     

    Dupa ce ti l-am dat, am venit ulterior cu 2 propuneri de inapoiere a animalului pt ca nu trecusera 24 ore si ai inceput cu plangeri… ti-am zis clar ca-ti dau banii inapoi si imi dai dihorasul, fara reprosuri, fara rezerve sau alte probleme. Nu se potriveste animalutul acesta oricui, asa este! Dar nu ai vrut… si eu acum nu mai pot sa fac nimic pentru tine. Si cred ca stii motivele. Chiar cu 4 dihori in casa, la situatia in care sunt acum, e prea mult…

    Sa revin, mi l-ai adus la putin timp dupa ce ti l-am dat ca sa-l vad in ce hal MUSCA (asa imi spuneai)! in conditiile in care din 5 dihori niciunul nu musca, nu am nicio plangere de la nimeni, verificati va rog si va convingeti ca ceilalti sunt f f multumimti de animalutele lor, si aproape toti au fost la primul dihoras! Am stat bot in bot cu ei de cand aveau doar cateva zile si crede-ma ca stateam printre ei ore bune, fara sa aiba de gand sa muste si multe persoane mi-au spus ca erau niste ingerasi la 5 saptamani. Chiar erau!  Asa… ai venit cu el si ce s-a intamplat? Alko a fost cel mai cuminte dihoras, nu a muscat pe nimeni, niciodata, nu a apucat nicio mana, niciun deget, si ai spus ca de fapt acasa e altfel, la mine a fost cuminte… Am zis ca poate asa este. 

    Acum 2 saptamani mi l-ai adus din nou si nu pentru 2 ore ca data trecuta, si sa spui ca nu l-am vazut de fapt la “adevarata valoare”. A stat la noi 5 zile, daca imi amintesc bine. Si nu putem pomeni despre muscaturi, despre rautati sau dusmanie din parte lui … nu se pune problema. Faci confuzii foarte mari si astfel induci lumea in eroare. Animalul ala este foarte cuminte si bland! Am dat verdictul, este un dihoras normal, asta daca nu aveti voi acasa bibelouri-dihor. eu nu am bibelouri, eu am animale care fac prostii, dar care ne iubesc, care fac la litiera mereu (e valabil si pt Lov), care si-au luat si palmute la timpul lor dar care sunt si foarte alintati, iubiti si recompensati.  ALko este perfect normal pentru varsta lui, e un pui! E dulce… si cumintel atat cat poti sa-i ceri. Era singurul care reactiona la NU cand urlam in casa, in cazul in care auzeam daramaturi pe vreo masa. El era atent si cuminte… Ai mei sunt obisnuiti cu ticnita de mami si nu le pasa asa de tare de NU-ul meu, plus ca din mine fac ce vor, ca-s foarte buna cu ei, ii iubesc la nebunie. Tati e mai dur dar el i-a educat, e meritul lui. Eu nu am avut nicio contributie, doar i-am hranit, i-am iubit si ne-am jucat… Daca vrei sa-ti amintesti o muscatura de dihor CU RAUTATE si DUSMANIE vezi muscatura pe care si-a primit-o Irina, care saraca sunt convinsa ca inca mai are ceva urme acolo. Eu sunt plina de cicatrici. Qua dupa ce a ramas gestanta, si apoi cat a avut pui si inca vreo cateva saptamani dupa, a fost o terorista. Ce-i drept, ea era foarte rea si inainte, cand am luat-o, dar s-a cumintit. A muscat tot, pe oricine, la noi in casa cand intrau oameni trebuia sa stau numai cu ochii pe ea, sau o inchideam in baie pentru ca nu scapa musafirul intreg… ori plecai fara nas, fara buza, fara deget… a facut destule “victime”, dar eram preferati noi :)) . Acum e o dulce, mai dulce cu mult decat baietii, doarme numai in brate, sta foarte frumos la alintat, se catara ca o maimuta de fiecare data cand am treaba la bucatarie si sta langa mine pe scaun, sau imi inspecteaza masa… Ea este o dulceata, e dependenta de noi. Sta numai in preajma noastra, in schimb, baietii… sunt niste nebuni. Sid este la fel de dulce si pupacios, doar ca nu ne baga niciodata in seama, decat cand il fortam sa ne iubeasca. Lov… e f energic,  mai energic decat Alko, si mai rau, mai muscacios, dar e vorba de tatonare, in niciun caz de muscaturi de dihor. Unii stiu foarte bine ce inseamna si care e diferenta. 

    Cu Alko se poate face treaba, si e pacat ca vrei sa renunti atat de usor cand deja ai reusit sa faci din el un dihoras bun. Parerea mea este ca trebuie sa mai lucrezi putin la chestia cu litiera, pentru ca si la mine mai facea aiurea, dar Laur ii acoperea colturile si frumos frumos isi misca fundul pana la litiera. si chiar in ultimele 3 zile nici nu mai era nevoie de chinuiala cu el, era la fel de educat ca ceilalti 3. Uneori mai gaseam cate un pipi exact langa litiera, de parca ii era lene sa isi ridice PUTIN fundul, dar nu mi se parea niciodata o tragedie. Asta e diferenta intre un stapan dedicat si unul ciufut. Cred ca doar faptul ca ai dat bani pe el te-a determinat sa il pastrezi pana acum. Dar dupa ce l-ai luat de la mine, cred ca acum o saptamana si ceva ai zis ca il dai pentru ca tu 20 de ore din 24 esti plecat si nu mai ai timp de el. L-ai si intrebat pe Laur daca nu stie pe cineva interesat pt ca nu il mai poti tine mult. Pusesei si un pret de bataie. Si intru aici dupa un car de ani si citesc ca… de fapt… cica inca te mai chinui sa il educi. Daca este asa, si nu ai timp pt el, eu zic ca asta e si explicatia pt care te terorizeaza: cerseste atentie! Dar nu el greseste prin ceea ce face, ci tu gresesti prin modul in care il percepi. E pacat sa renunti pentru ca poate deveni un animal minunat si ai facut deja jumatate din treaba, dar totusi cred ca nu sunteti facuti unul pentru altul… e doar o parere. S-ar putea ca tu sa poti sa-mi demonstrezi contrariul. Ramane la latitudinea ta. Faci exact ce-ti spune tie inima. Dar daca inca mai vrei sa ii cauti un stapan, cauta unul care nu e nou in ale dihorilor, ca sa nu aiba la fel de multe surprize ca tine.. 🙂

     

    Scuze daca m-am aprins, dar am gasit destule  motive. Succes cu el in continuare! 

    #4776
     Andrei M 
    Participant

    Roxana, dupa cum am vorbit si cand ne-am vazut, trag tare inainte. Multumesc pentru sfaturi si mai ales pentru sustinere, chiar m-ai ajutat si au inceput sa se vada unele rezultate.

     

    Sonia, chestia cu daramatul am cam rezolvat-o, pentru ca i-am eliminat cam tot ce putea darama. Faza cu bagatul in cusca, am incercat-o ieri si vad ca a inceput sa priceapa ce si cum. Perseveram.

     

    Elena, din pacate, tu nu stii perioada grea am, pe plan personal si profesional. Nu cred ca este cazul sa ma judeci pe mine ce fac sau cum fac, atata timp cat tu nu stii ce am de tras eu. Faptul ca Alko a fost la tine cateva zile, nu este relevant, asta am vazut pe pielea mea si iti garantez, ca eu nu DOAR ma plang, ci chiar fac ceva. Au fost 2-3 chestii care m-au deranjat in postul tau:

    1. “Asta e diferenta intre un stapan dedicat si unul ciufut.” – sa inteleg ca sunt ciufut, iar tu esti dedicata ? Nu ai dreptul sa ma judeci atata timp cat nu stii cum ma comport eu cu el si invers.

    2. “nu le cer animalelor sa fie bibelou, asa cum ai tu nevoie in casa. Si urmeaza a fi recomandarea mea de varf: Cumpara-ti un plush! Sau inmulteste-ti serpii, vei fi mult mai fericit. Ai nevoie de animale care sa nu faca zgomot, sa nu se urce, sa nu se scape prin colturi, sa nu se joace si pe care sa le hranesti bilunar” – crede-ma ca stiam la ce sa ma astept cand l-am luat,dar se pare a fost mai greu decat ma asteptam pentru ca Alko este mult schimbat de cand l-ai vazut tu, insa precum spuneam tu nu esti langa mine sa vezi ce se intampla. Daca vroiam bibelou, intr-adevar imi mai luam inca un sarpe, de preferat un Morelia Viridis. Este un exemplar superb.

    3. “Cred ca doar faptul ca ai dat bani pe el te-a determinat sa il pastrezi pana acum.” – pe cuvantul tau de cercetas? Esti sigura? Nu banii sunt problema si nu au fost niciodata. Laur m-a intrebat cat vreau, eu i-am zis cat fac toate nebuniile care i le-am luat. Punct.

    Daca tot esti asa de surescitata si ingrijorata, de ce de mai bine de 3 saptamani nu te-ai mai interesat de el? Chiar stiind ca nu fac decat sa ma plang ( doar asa zici tu ) si stiai ca eu, personal, am probleme cu el . Nu mai bine stam la panda si dam la cap ? Eu zic, parerea mea si sper sa nu te superi sau sa o iei ca pe o ofensa, vezi-ti de treburile tale. Este cam tarziu…

    Apropo, felicitari si sa va bucurati de bebe. Sa creasca mare si sanatos.

     

    Multumesc si va doresc o zi buna in continuare !

    #4778
     ELEnNa 
    Participant

    Andrei nu insist pe lucrurile care le-am spus … si daca doar alea ti s-au parut ca trebuie retinute.. e ok. 

    Nu stiu prin ce treci tu si ce perioada ai avut, asa este. Cu toate ca mi-a zis Laur acum ceva timp ca ai ceva probleme pe plan personal. Profesional… habar n-am.

    Si faptul ca Alko a stat la mine cateva zile… nu ma intelege gresit, si maine l-as mai tine inca pe atat, sau mai mult fara niciun fel de problema, crede-ma ca nu ti-am spus-o in semn de repros. Era relevant pentru ca incercam sa spun faptul ca acest dihoras la mine a fost foarte ok, are un comportament normal! Si mereu cand l-am vazut spui ca de fapt e altfel acasa la tine… aici nu stiu cat de adevarat este si a cui este vina. Dar daca nu ai timp pentru el si el s-a schimbat dupa aceea, e limpede motivul … a luat-o razna pentru ca nu mai are atentie. Cerseste atentie! Daca tu crezi ca vei avea timp de el dupa ce trece perioada asta, ar trebui sa treci peste nebuniile astea si sa lasi timpul sa decida pentru voi. Cand o sa te poti dedica dihorului, poate se schimba si el. Habar nu am, nici nu imi mai dau cu parerea…  Pentru ca dupa cum se pare esti singurul care stii ce e acolo, si poate cunosti si motivele dar totusi dai vina in continuare pe bietul animal…  

     

    Si nu cred ca trebuie sa ma interesez zilnic de animalut. Eu ti l-am dat de vreo 2 saptamani si il stiam bine, sanatos. Stii foarte bine ca eram cu sanatatea subreda chiar si cand era Alko la mine … nu am o boala, dar am o sarcina grea.  Si efectiv am foooarte multe alte griji si planuri acum si nu pot sa mai pierd timp doar de amorul artei. Si nu trebuie sa dau explicatii nimanui.  Daca Alko ar fi avut ceva, dpdv al sanatatii cred ca deja as fi aflat. Oricum sfaturile in ceea ce priveste educarea le-am epuizat pe toate, asa ca daca vrei sa reiau, sa vb in reluare ca televizorul, mai bine ai reciti mesajele mele din trecut, pentru ca alte idei nu mai am… Si oricum mi-ai recomandat sa-mi vad de treaba. Ideea este ca din punctul meu de vedere, chiar am facut tot ce am putut face din pozitia mea. 

    Totusi poate te inspira altcineva… Dar de ajutat, esti singurul care te poti ajuta. 

     

    Sanatate, succes si iti doresc energie in rezolvarea problemelor!  Merci de urari.

    #4779
     Anonim

    Copilasi, nu e cazul sa va certati, chiar daca o faceti cu eleganta…

     

    Dihorii se pot comporta diferit atunci cand le este schimbat mediul. Mi s-a intamplat cu un dihoras care si-a facut nevoile la litiera timp de aproape 2 luni la mine, fara exceptie, iar cand a fost luat, a inceput sa faca pe langa ea sau in alte locuri ale casei. Stiu ca suna SF, insa am crezut-o pe noua stapana….si asta pentru ca orice dihoras se comporta diferit in alt mediu decat cel in care este obisnuit: isi iese din rutina, schimba sau imprumuta alte obiceiuri. I-am spus lui Andrei ca plasatul lui Alko la tine nu a fost o idee buna, pentru ca atunci cand a fost adus din nou in mediul lui, s-a comportat mai rau decat inainte. 

     

    Dupa cum am spus intr-un post anterior, fiecare stapan de dihor este diferit. Adevarul e ca nu e deloc usor sa cresti un pui. Am spus-o tuturor ca este de 1000 de ori mai usor sa adopti un adult, insa toti vor pui si cand se lovesc de greu, renunta. Din pacate, nu stiu ca acest tip de comportament se modifica dupa perioada critica si dihorasii devin animale de companie foarte placute. Nu stiu, nu vor sau nu mai au rabdare sa ajunga acolo… Si cand ai un dihoras ca Alko, lucrurile sunt mai grele decat atat.

     

    Eu ii inteleg disperarea lui Andrei, insa apreciez faptul ca inca nu a renuntat si cere ajutorul, chiar daca unii dintre noi ne simtim lezati. Uneori si uitam cum a fost perioada de inceput si ne bucuram doar de starea actuala. Pana la urma forumul este facut in acest scop: sa ajutam actualii sau viitorii stapani cu sfaturi din propria experienta. 

    Om cu om nu se compara, dihor cu dihor nu se compara 🙂 

     

    Asa ca in loc sa va puneti la zid, recomand sa va ajutati, atat cat va permit timpul si cheful Cool

    #4780
     m_irina 
    Participant

    Buna ziua, de la “mamica adoptiva” a lui Alko!

     

    Total de acord cu Roxana, in loc sa ne “certam” unii pe altii, mai bine sa rezolvam situatia, ca la teorie suntem buni toti pe toate domeniile, ca doar suntem romani 🙂

     

    Nu e vorba nici de ciufutenie, nici de bani (Andrei cumparandu-i toate prostioarele indiferent de cost pentru ca il iubeste), doar ca la un moment dat ne-a adus la exasperare. In cele 4-5 ore pe care le aveam si noi ca timp liber, nu faceam decat sa fim muscati oricat il dragaleam (si ne doream si noi sa-l vedem dragastos), sa facem curatenie din 5 in 5 minute, sa se tavaleasca in lititera si pe urma sa lase toate bobitele alea prin toata casa de innebuneam dupa ce roboteam amandoi cate o zi  intreaga.

    Sau cand vii obosit acasa, totusi iti faci timp 2-3 ore sa-i acorzi atentie, sa-l obosesti, sa-l dragalesti, il bagi la somn, a doua zi trebuie sa te trezesti la 7 dimineata si el sa iti dea trezirea de 2-3 ori pe noapte. Dupa mai multe nopti nedormite, dupa atata strans dupa el, dupa ce te tot musca, dupa ce mai ai atatea alte griji “omenesti” pe cap, e normal ca uneori ajungi la exasperare.

    Nu zice nimeni sa fie bibelou, am o catelusa care acum e la ai mei de vreo 6 ani (are 8 ani), am crescut-o de la 4 saptamani, am spalat de 1 milion de ori covoarele pana a invatat sa faca afara, a ros perdeaua, mi-a ros pantofii, dar o iubesc, a fost receptiva la insistentele mele in “modelarea” comportamentului ei, drept dovada nu a avut lesa niciodata, merge numai cu noi pe jos la picior, sta si asteapta semnalul cand trebuie sa traversam strada, stie ca in camera mea nu are nevoie in pat (acest lucru a intervenit pe parcurs cand umplea patul de par), e foarte iubitoare.

    Deci rabdare, slava Domnului exista, dorinta ca totul sa fie bine, exista, totul e sa mai vrea si Alko! 🙂

    Are o personalitate foarte puternica si ne cam pune capac amandurora cateodata. Am vrut sa-l dam de 2 ori, intr-adevar pentru ca efectiv am zis ca poate nu suntem noi ceea ce ii trebuie, nu pentru bani, ci tocmai pentru binele lui si al nostru, insa e super destept, de fiecare data cand “mirosea” ca i s-a pus gand rau, parca se transforma :))) si ne mai dadea putere, ne dadea speranta ca se poate.

    Elena, nu contest ca la tine a fost cuminte, insa e cu totul alt mediu, mai avea 3 companioni si nu era la el acasa unde e stapan pe mosie si sa faca toate trasnaile de ii trec prin cap. Cand am venit amandoi la tine cu el, cu 5 minute inainte sa plecam de acasa, il filmasem cum luase castronul de mancare in gura si dadea cu el peste tot, cum efectiv distrugea si musca tot ce prindea, am ajuns la tine si nici n-a mai miscat. Acum nu stiu daca era efectul lui Qua sau ca nu era pe teritoriul lui.

    Azi de dimineata cand am venit acasa, am intrat in sufragerie, a sarit din fotoliu, de sub un prosop, pe mine. Am zis si eu ca se bucura. L-am luat in brate, l-am dragalit, il tineam pe umar, ghici ce… mi-a tras o muscatura de ureche de imi venea sa-l arunc pe geam, dar ce sa-i mai fac… l-am pupat si l-am pus la nani. Dupa 2 zile de facut numai la litiera, azi a facut fix pe parchet in alt loc. Sa nu te apuce bazdacii? Da’ perseveram, ca vorba aia, e la noi pe batatura acum, il iubim si vrem sa fie bine. Incercam cat ne tin balamalele!

    Dihori sanatosi, cuminti si dragastosi sa ne dea Dumnezeu, tuturor! 🙂

    #4781
     ELEnNa 
    Participant

    Sunt de acord cu faptul ca un dihoras se poate schimba in functie de mediu. Si ce-i drept la mine mai sunt 2 “stapani” care oricum l-ar fi pus la punct daca facea ceva gresit. Sid era foarte bland cu el, de fapt Sid e bland cu toata lumea, dar Lov imediat isi baga dintii in ceafa lui si il potolea. Alko devenea un pui cuminte si mergea cu capul plecat in fata lui Lov. In casa erau alti stapani, deci nebuniile mari le faceau ai mei, pentru ca erau obisnuiti cu teritoriul, pe cand asta micu' de cele mai multe ori privea sau isi cauta locuri de joaca mai soft. Se poate ca eu sa fi interpretat gresit comportamentul lui Alko si sa fi crezut ca el e asa cuminte de fel, dar de fapt sa fi fost pus la “zid” de ai mei. Dar oricum era cuminte, si nu era traumatizat sau agresat de ai mei. Avea o fire mult mai calma ca frate-su, spre exemplu.

    Si cu litiera poate fi aceeasi chestie… simtea mirosul tuturor acolo, asa ca si el tot in acel loc mergea. Asa cum am zis, s-a mai scapat si la mine, dar de putine ori si gaseam solutii.

    Dar totusi cu muscaturile … aici nu inteleg… el nu musca absolut deloc. Statea mult pe langa noi si oricat il smotoceam si il enervam, nu apuca de degete absolut deloc. Statea cu gura deschisa, ca orice dihoras in extaz, super fericit de joaca care se petrece langa el, dar nu musca! Se mai juca cu degetele de la picioare dar era foarte foarte bland. Si nu inteleg de ce acasa s-a apucat de muscat again…

     

    Cat despre rasturnatul castroanelor, e vina lui taica-su. Asa e Sid. Nu are nimic cu mancarea, in schimb cu apa… e teroare. O varsa si se tavaleste prin ea. E placerea lui suprema, nu se comporta ca un dihoras, ci mai mult ca o nurca pentru ca adora apa. S-ar putea sa aiba si Alko aceeasi pasiune, ca si alti frati ai sai. Lov nu-mi rastoarna nimic, dar e de ajuns ca am un terorist. Se poate remedia chestia cu apa doar cu o solutie, pe care eu nu am aplicat-o… Ii montezi o picuratoare de iepurasi sau porcusori de guineea.  

     Si Laur i-a spus lui Andrei ca nu crede ca este o idee foarte buna ca Alko sa stea la noi mult timp, pentru ca aici avea companie mereu, avea cu cine se juca si nu isi varsa energia pe noi, gasea cate o ceafa de muscat, gasea o jucarie de ros si stiind ca nu e a lui era mai interesanta decat alea de acasa… Si asta il facea fericit, impacat. Puteau sta singuri si 2 zile, ca daca aveau apa si mancare, nici nu aveau nevoie de altceva… se aveau unul pe altul. Acasa e singur, el nu mai are somn ca atunci cand era mic, ai mei nu dorm 16 ore pe zi nici daca ii bati, sa fim seriosi. Si nici Alko nu dormea, pentru ca sunt full de energie si o consuma prin nesomn si joaca multa. Si odata ajuns acasa, poate a luat-o razna de singuratate, nu mai gasea nicio ceafa de muscat, nu mai avea cu cine sa se tavaleasca, si … s-a ajuns aici. Eu doar gasesc explicatii pentru mine acum, habar n-am daca asa a fost intr-adevar… dar nu am alte idei… 

    Voi stiti cel mai bine ce e de facut cu el, si eu am spus de la inceput ca necesita o atentie deosebita si timp alocat, dar sincer nu ma asteptam sa intampini atatea probleme. S-ar putea sa fi picat la tine cel mai narod dintre pui, pentru ca ceilalti sunt cumintei. Cred ca e vorba de energie. Te pot asigura ca se domoleste energia cu timpul, dar decide de voi daca rezistati sau nu… sa treaca acest timp.

    Va doresc succes!  

    #4828
     Andrei M 
    Participant

    Salutare,

     

    Explicati-mi si mie o chestie pe care, sincer, refuz sa o inteleg: cum timp de o saptamana nu face DECAT in litiera si brusc, azi, a facut numai prin casa. Zici ca innebunit. Nu vrea la litiera deloc.

    #4829
     Simo_Pas 
    Participant

    :)) tocmai asta e farmecul la dihori, pe cand crezi ca ai prins toate obiceiurile, apar unele noi 🙂

     Pai daca un dihor face la litiera de maxim 2 ori (in caz ca e litiera pe colt) daca nu cureti, schimba locul. daca e litiera mare (4 colturi) Va face in 2 colturi de maxim 2 ori, daca nu cureti , face altundeva.

    Cel putin asa am observat eu la ai mei , poate nu e o regula generala 🙂

Vizualizare 15 articole - 31 la 45 (din 50 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account