Acest subiect conține 5 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de  Lilu acum 12 ani, 10 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2308
     Anonim

    Am observat ca foarte multi stapani dau dihorilor lor dulciuri: ciocolata, fructe, prajituri, miere etc. Desi am incercat sa discut cu unii dintre ei, nu am reusit sa ii conving de faptul ca ciocolata este toxica si potential fatala dihorilor (si nu numai).

    Deschid topicul pentru a discuta acest subiect important pentru sanatatea animalutelor noastre. Poate citesc si alti stapani care nu sunt activi pe acest forum si iau in considerare parerile noastre.

    #2881
     ingerasuoana 
    Participant

    Dulciuri…..never ever pentru blanosu nostru Dexter….noi consideram ca dulciurile sunt pentru copii, pentru oameni….exista si “dulciuri” speciale pentru dihori, dulciuri care nu au ajuns la noi pe piata…

    Curiozitatea dihorilor si a animalelor in general pentru tot ce mancam noi este foarte mare, lucru pe care il inteleg perfect. Dar nu inteleg de ce oamenii au placerea de a da blanosilor ceva ce nu le face bine, de a isi bate joc de nestiinta lor si de sanatatea lor. Noi avem discernamant sa impartim lucrurile si mancarurile in doua parti. Oare de ce nu facem asta si pt dihori?

    Stiu ca vrem cu totii sa ii rasfatam sau sa ii recompensam, dar nu asta e solutia – sa ii imbolnavim sau sa le facem rau…

    #2984
     Anonim

    Exact asta e problema, recompensa nu trebuie sa fie ceva dulce care sa ii faca rau, ci ceva bun – de exemplu, o bucatica de carnita? 😀

    #2997
     margot1 
    Participant

    Dihorii au tractul intestinal f. scurt, organismul lor nu are timp sa digere dulciurile, se poate imbolnavi.

    Eu una nu am vazut in magazine dulciuri ptr. animale (nici nu am cautat).

    Daca tot vreti sa le dati ceva dulce, mai bine citeva boabe de struguri (fara simburi),  lubenita citeva bucatele, castraveti, stafide dar atentie sa fie bio (ungeschwefelt. poate traduce cineva?Laughing)

    Chestiile acestea vor fi scoase pe curut asa cum le papa, dar de stricat nu le strica.

    Dar nu exagerati cu ele!!!!!!

    #3659
     Anonim

    Hmmm…este foarte interesant de ce unii oameni persista in a le da tot felul de alimente care nu au nicio treaba cu ceea ce mananca dihorul in mediul natural. Si nu numai la dihori! La caini si pisici la fel…

    E adevarat ca sunt foarte cersetori si ti se inmoaie inima cand se uita la tine si vor si ei. Pif al meu detecteaza ciocolata de la 3 camere distanta si vine alergand spre mine, disperat! In trecut le mai cocotam pe biblioteca, dar am descoperit ca Maya, care NU mananca dulciuri (animalul asta e fantastic, nu mananca nimic din ce nu are voie si asta fara sa intervin), face echipa cu astia mici. Stie ca le plac dulciurile prietenilor ei si se urca, le impinge cu nasul de pe raft si apoi se duce langa ei, tutuind: 'eh, vedeti ce am facut ptr voi?' Dar ea nu mananca! O face doar pentru ei, pripasa…

    De atunci, le depozitez in sau pe frigider (acolo nu poate sa urce). S-a terminat cu smecheriile. 

    Am auzit chestii de genul: 'pai ii dau doar un patratel de ciocolata, e putin.' E putin pentru noi! Dar pentru ei, la o greutate de cca. 1 kg, este enorm! 

    Tatal meu a picat in aceeasi plasa si ii dadea lui Pif pe ascuns, pana l-am prins intr-o zi. 'I-am dat putin si era asa fericit!'. Am avut un scandal monstru si i-am zis ca nu ma mai duc cu dihorii in vizita daca face asa. Sper sa fi inteles mesajul Laughing

    #3665
     Lilu 
    Participant

    Si eu stiu ca nu e bine, dar rar mai primesc si altele decat bobitele si pliculetele umede. De ex ieri a venit Adolf, s-a suit pe canapea si a vrut sa fure niste ciocolata. L-am prins, a apucat sa muste cat avea in gura. Se vede ca ii place la nebunie. Cum si mie imi place ciocolata ft ft mult… sunt cunoscuta ca nu impart Laughing asa ca lui Merlin i-a ramas doar o dara de ciocolata pe ambalaj, pentru ca binenteles si el s-a suit pe canapea.

    Eu ma cunosc, stiu ca nu ma pot abtine, dar stiu si ca nu le face bine. Nu exagerez. “accidente” din acestea se intampla odata pe luna. Pentru cei ca mine, cred ca ciocolata pentru caini este o solutie buna. Sunt prin pet-shopuri multe chestii bune pe post de recompensa, cea mai des utilizata ar trebui sa fie tubuletul de multivitamina. Nu cred ca un stapan de dihor ar da gres cu asa ceva.

Vizualizare 6 articole - 1 la 6 (din 6 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account