Acest subiect conține 11 răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani, 5 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2266
     Simo_Pas 
    Participant

    Este foarte important sa-i curatati urechiile dihorului dumneavoastra, deoarece poate face raie auriculara. Puteti face acest lucru, la cabinet sau acasa.

    Eu la Tina ii curat urechiile acasa si o fac cand doarme 🙂 Am cumparat o solutie ,,Otto Cleans” pe care o pun pe betigase cu vata(betigase normale ce se gasesc in comert) si frumos fara sa apas, ma apuc de curatat 🙂

    Voi cum procedati?

    #2563
     danieladdo 
    Participant

    Eu l-am cumparat pe Bijoux cu raie auriculara si cind e vorba de curatarea urechilor ne chinuim…nu sta, nu supota sa se atinga cineva de urechile lui…e nevie de 2 persoane ca sa il curatam…unul sa il tina si unul sa il curete… 🙁 

    #2566
     Simo_Pas 
    Participant

    danieladdo a spus:

    Eu l-am cumparat pe Bijoux cu raie auriculara si cind e vorba de curatarea urechilor ne chinuim…nu sta, nu supota sa se atinga cineva de urechile lui…e nevie de 2 persoane ca sa il curatam…unul sa il tina si unul sa il curete… 🙁 


    Daniela, incearca cand doarme 🙂 vezi daca poti asa

    #2571
     Anonim

    Pif sta la curatat ca un alintat si ma si linge ca rasplata. Leeloo si Maya sunt mai razvratite, asa ca le apuc de ceafa si se relaxeaza. Daca devin prea stresate, le sterg o ureche, le mai alint si abia apoi trec si la a doua ureche. Stresul este foarte periculos la dihori asa ca e bine sa il evitam pe cat posibil.

    #2581
     ingerasuoana 
    Participant

    Domnul meu e mai alintat si nu prea sta decat cand il tin de ceafa Smile

    #3558
     Lilu 
    Participant

    Eu cand am vazut ce murdar era Merlin in urechi, am crezut ca are raie, mai ales ca mirosea foarte foarte urat. Cand l-am dus la castrat, Paul i-a curatat bine bine urechile cand era Merlin adormit, a scos ceva jeg de acolo….. i-am spus ca imi este teama ca are raie, a recoltat putin din ce a scos si s-a uitat la miroscop, din fericire Merlin nu are raie, pur si simplu nu a fost curatat deloc. La capitolul acesta nici Adolf nu sta mai bine, si el era cam jegos acolo, dar am rezolvat problema. Am observat ca lui ii place foarte mult daca ii umblu la urechi, daca incerc sa curat mai adanc nu prea mai sta.  Cand mai prind curaj amandoi si nu o sa doarma in locuri stramte si ferite o sa incerc metoda Simonei.

    #3573
     Sonia Ugro 
    Participant

    Eu cred ca tinutul de ceafa e cel mai bun.Sunny se trezeste foarte usor.Cand ii apuci de ceafa,intra intr-un fel de transa(sau somn).Asa ii tine mama lor si nu ii doare.

    #3580
     Anonim

    Da, tinutul de ceafa merge la taiatul unghiilor, dar nu mereu si la urechi. Sunt zone sensibile (nici noua nu ne-ar conveni sa ne stearga altcineva urechile) si din instinct trag capul sau se apara. Recomand stergerea in etape, adica pana la un anumit nivel de stres. Dupa care pauza, iubit, recompensat, eventual lasat putin sa se mai joace, dupa care revenit asupra urechilor.

    #3581
     Lilu 
    Participant

    Nici eu nu ii tin de ceafa, ii tin pe bratul stang, ii pun pe burta cu picioarele atarnand, ii tin asa aproiat de piept, capul sta in palma mea. Le tin capul putin intr-o parte si cu cealalta mana incep sa sterg. Am observat ca stau foarte calmi in pozitia aia. Daca se zbat prea tare ii las putin in pace si reiau mai tarziu. Daca vreau sa sterg la suprafata, atunci chiar dupa ce se trezesc iau un material fin de bumbac si ii ferc un pic acolo, le place foarte mult sau chiar cu degetul dau de cateva ori si se duce mizeria care se vede.

    #5137
     blanquitablanquis 
    Participant

    toate bune si frumoase pana la….urechiusele ei…atunci incepe razboiul..

    Blanquita mi-a fost adusa cu raie auriculara…habar nu aveam ce inseamna asta pana ce a consultat-o domnul doctor Radu

    apoi mi-a dat o solutie auriculara si trebuia sa o curat la 3 zile…am scapat de aceasta raie dar inca am ramas stresata cand vad ca are mizerie in ureche.inca folosesc solutia auriculara o data pe saptamana…dar este chinul de pe lume sa o pot curata…dureaza cam 2 ore sa reusim aceasta performanta…cu cearta,iubire multe zgarieturi si muscaturi…incerc sa nu o stresez dar nu prea imi reuseste…pt ca blanquita mea se streseaza si daca tip la ea cand face ceva rau…e foarte alintata si intotdeauna trebuie sa fie ca ea…

    #5140
     danieladdo 
    Participant

    Cu raia auriculara a lui Bijou am ajuns sa ma obisnuiesc sa curat 4 urechi, eu ii tin de ceafa si in 2 minute am terminat cu amandoi, nu se streseaza, stau cuminti si nu zic nici pis. La noi asa merge mai nou 😀  si la taiat unghii la fel 😀

    #5142
     Anonim

    E normal sa fie agitata si sa nu ii convina, cred ca putini dihori stau din proprie initiativa si nu riposteaza prea mult, insa daca ai de-a face cu un comportament atat de incisiv, mai bine o lasi in pace. Atata timp cat nu e raie auriculara (pentru asta e bine sa faci o retestare), mai bine ii lasi urechile murdare decat sa o stresezi 2 ore Smile

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 12 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account