Acest subiect conține 9 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani, 6 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2262
     Luglia 
    Participant

    ma intereseaza daca dihorii care au fost cumparati de acolo (cu varsta peste 3 luni) musca….

    sunt la primul dihor (nu la primul animalutz Laughing) si prietenul meu este tare speriat ca acei dihori care au acum 3,5 luni musca 🙂 eu stiu ca se pot educa, plus ca eu ma voi ocupa de el 100%…

    deci…acei dihori peste 3 luni de la tg mures, musca? a fost greu pana i-ati invatat anumite lucruri? (litiera, culcus etc).

    va multumesc frumos!! abia astept sa il iau Surprised

    iulia

    #4975
     Anonim

    Iulia, eu stiu 2 dihorasi luati de la Tg Mures la varsta de 3 luni care nu au muscat. Sunt foarte cumintei…insa fiecare dihor e diferit. Cred ca tine si de norocul tau :)))

    #4976
     Luglia 
    Participant

    :)) da, asa e

    sper sa nu fiu eu cea ghinionista pt ca prietenul meu imi va spune: “ti-am zis eu!!!!” Laughing

    si eu cred ca nu sunt niste “fiare” cei din tg mures….

    dar prietenul meu a vb la telefon cu dl de acolo si i-a zis la telefon ca acestia sunt putin salbaticiti si ca s-ar putea sa muste..de parca el ar avea grija de el…. offf 🙁

    #4979
     Diana 
    Participant

    Buna,

    Luna trecuta am fost la Tg Mures si am luat un puiut care avea 3 luni si doamna care a mers cu mine sa il aleg mi-a spus la fel ca este cam mare si ca nu stie daca se va acomoda cu noi si daca il vom putea dresa, dar  tin sa spun ca este foarte cuminte, cat se poate spune despre un dihor ca este cuminte :), nu musca decat foarte rar cand are cheful maxim de joaca si ma agata de sosete si de pantaloni si mai nimereste si piciorul, sau cand este in dragostea lui ce-a mare si imi linge urechile si imi rontaie nasul. Greu de educat…ce sa zic…trebuie sa te tii de capul lui si sa ii arati unde trebuie sa isi faca nevoile. Eu l-am tinut in cusca initial, cand dormea si cand nu eram acasa, si cand se trezea il luam si il puneam in litiera, isi facea nevoile dupa care il lasam liber prin casa. Dupa 10 minute de mainutareala mergea in hol si tragea un pisu, dupa care se ducea in balcon si tragea un pisu. M-am tot plimbat cu litiera dupa el in speranta ca se va urca in ea…dar nici vorba. O mirosea si facea langa. Asta pana m-am hotarat sa pun ziare in hol si pe balcon si sa las litiera in cusca. Acum altfel discutam. Mai trage cate un pisu si pe langa ziare dar foarte rar. De vreo 2 saptamani intra in cusca doar sa bea apa si sa manance , de dormit doarme sub canapea iar nevoiele si le face, in mare parte, in hol pe ziare, sau sub canapea …cand ii este prea lene ca sa iasa de acolo in timp util ca sa mai ajunga in hol la ziare. Dar nu e problema ca i-am pus si sub canapea ziare si stiu ca daca s-a trezit si nu e nimic in hol, este sub canapea .

    Trebuie sa ai grija daca faci treaba cu cusca deoarece la un momentdat o sa se prinda de faza ca ii lasi liber doar daca face pipi la litiera si o sa inceapa sa simuleze ca face doar ca sa il lasi liber, dar daca te tii de el si vede ca nu si nu o sa se tarcaie pana la urma ca sa il lasi afara. Sunt niste inteligenti si niste sireti, nu te lasa induioasata … :))

    Acum problema mea cea mare este ca inca se trezeste de 2 ori pe noapte si normal ca vine peste noi in pat si ne rontaie urechile si nasurile si ne scarpina in cap, deci somn in reprize de o luna de zile…oare cand o sa doarma si el toata noaptea?? Pe la ce varsta isi regleaza somnul?

    Asta este cazul meu…dupa cum a spus si Roxana, depinde de fiecare animal in parte!

    Multa bafta!

    #4980
     Luglia 
    Participant

    multumesc pentru povestioara cu dihorasul tau :X

    am mai auzit ca isi fac nevoile si pe langa litiera 🙂

    e bine de stiut ca nu musca, ca sa imi pot calma prietenul 🙂

    #4981
     Anonim

    Ti-am trimis un e-mail. Astept raspunsul tau.

    #4982
     Luglia 
    Participant

    da, multumesc, rox, l-am citit si am si raspuns 🙂

    #4983
     Cornelr 
    Participant

    Eu cred ca te-am cam dezinformat prietenul tau.

    Eu am vorbit personal cu un domn de la ferma din targu mures si vreau sa iti spun sa am ramas foarte surprins de cat de grijuliu era cand imi povestea despre dihori si sfaturi (avand in vedere ca ei ii cresc pentru blana).

    Eu o sa merg in 06 luna viitoare il iau un dihor de la tg mures.

    Poate prietenul tau nu vrea sa iti cumperi dihor pentru ca are mentalitate “romaneasca” ca majoritatea oamenilor. 

    #4984
     Luglia 
    Participant

    nuuu, si el a vb cu dl de acolo kiar inainte sa il sun eu, pt ca si el vrea dihor.

    numai ca asa mi-a zis ca dl de la tg mures i-a spus ca aceia la 3,5 luni sunt salbaticiti si a tras el (pr meu) concluzia ca musca 😛

    oricum, a ramas stabilit, ne luam de la tg mures la 3,5 luni :X:X:X

    go ferret go!!!!

    #4985
     Anonim

    Este adevarat ca nimeni nu poate garanta ca un dihor de 3.5 luni, tinut intr-o cusca, nu va musca. Poti sa iei si un dihor cat degetul care sa muste peste o luna. Sunt cazuri in care oamenii iau dihorii in brate la ferma sau in petshop, nu musca absolut deloc si cand ajung acasa, la joaca, devin agresivi. In situatia de fata, e o chestiune pura de noroc.

Vizualizare 10 articole - 1 la 10 (din 10 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account