Acest subiect conține 11 răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani, 3 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2494
     yoyolina 
    Participant

    buna seara. am revenit cu o mare problema de comportament… yza (in special) se comporta fff agresiv. Nu mai zic k si kim si tasha parca au innebunit. Sa incep cu yza, care imi ridica mari semne de intrebare. Dimineata le-am dat de mancare, i-am scos la alergat vreo ora, s-au jucat, totul normal. Dupa amiaza cand am zis le dau mancare din nou si sa ii las liberi yza mea a devenit f agresiva. Desi a fost un dihor cu mici probleme de comportament, nu mai musca atat de des, cand musca, tinea, nu tragea k sa raneasca. Acum ataca. Cand am pus mana pe ea sa o scot din cusca, s-a intors la mine si m-a muscat de am zis k mor acolo. Am trecut cu vederea, am zis k e putin agitata ca astazi au stat mai mult in cusca. Apoi am realizat k de fapt ea ma ataca. M-am dat din calea ei, sa nu o provoc, s-a dus si mi-a rupt 3 incarcatoare (tot ca sa muste, pana acum niciunu din ei nu a ros nimic). Am certat-o, i-am dat peste nas, cum, nu stiu, dar m-a prins de deget si m-a muscat din nou de mi s-a pus pe inima. Am pedepsit-o si am bagat-o in cusca. In timpul asta am incercat sa le distrag atentia celorlalti 2, m-am jucat cu ei, tasha s-a dus la cusca si a tras de usa sa o elibereze pe yza, mi s-a facut mila de ea si i-am dat din nou drumu din cusca, si din nou a sarit la mine sa ma atace… la fel a facut si cu mya si cu mama… nu ii inteleg comportamentul… Despre kim si tasha, nici ei nu sunt mai normali… s-au apucat de ros covorul… ceea ce pana acum nu s-a mai intamplat, deci ma ingrijoreaza… se vedea clar k sunt nervosi, apucase de covor si trageau cu toata forta, scuturau din cap si scoteau niste sunete destul de agresive. I`am luat pe amandoi in brate, mama l-a luat pe kim si cand a pus mana pe el a muscat-o… Kim nu a muscat niciodata pana acum, chiar ma intrebam daca stie sa isi foloseasca dintii… Am stat si am analizat situatia… nu reusesc sa imi dau seama ce se intampla pt ca nu au niciun motiv de stres, totul este la fel k inainte, nu am facut nicio modificare in casa, nu am schimbat niciun parfum, niciun produs, nu au intrat persoane straine in casa… nu gasesc niciun raspuns logic la nebunia lor…  Va rog frumos, cei care, poate, v-ati intalnit cu asa ceva, sa imi dati un sfat pt ca mi se rupe inima sa o stiu pe yza pedepsita, cel putin ea e agresiva tare, cu ceilalti cred ca m-as descurca, dar ea este agresiva tare, m-am saturat dandu-i peste nas, certand-o si pedepsind-o, iar cand ii ridic pedeapsa ea sa faca mai rau… 🙁 Va multumesc anticipat! 

    #5183
     Anonim

    'm-am saturat dandu-i peste nas, certand-o si pedepsind-o, iar cand ii ridic pedeapsa ea sa faca mai rau… 🙁 Va multumesc anticipat!'

     

    Poate tocmai asta e problema…uneori 'violenta' nu merge, tocmai de aceea nu sunt de acord cu ea. E posibil ca din dorinta de a corecta, sa inrautatim lucrurile mai mult. Dihorii sunt foarte incapatanati, destepti si nu accepta acel tip de stapan pe care il avem noi in cap (cum este stapanul de caine, spre exemplu). Daca cedeaza, nu o fac pentru ca ii violentezi, ci pentru ca vor ei, decid ei ca asa e ok din N motive. De aceea, timpul de dezvatat de muscat este relativ, de la un dihor la altul. 

    Daca spui ca astazi este o zi exceptionala si pana acum nu era atat de agresiva, e clar ca ceva s-a intamplat. Mai e posibil sa sufere de sindromul de 'gasca', stresul de aglomeratie. Ii tii noaptea inchisi pe toti 3 in acelasi loc? Cat timp stau inchisi in cusca? 

    Ai castrat-o pe Tasha? Am mai vazut un caz similar cu o dihorita foarte blanda, care, dusa in teritoriul altei femele, a devenit extrem de agresiva, gen 'posedata'. E posibil ca faptul Tasha ca femela dominanta prin simplul fapt ca nu e castrata, sa fie motivul.

    Sau..e posibil sa fie alta schimbare, de care tu nu iti dai seama, insa un lucru e cert: niciodata un animal nu o ia 'razna' degeaba. 

    Sfatul meu e sa ii separi o zi, doua si sa vezi ce se intampla, fara sa ii mai pedepsesti. Nu te speria si nu te panica, e primul pas spre disperare si spre gandul ca nu vei mai putea face nimic. Lucrurile se vor rezolva 🙂

     

    #5185
     yoyolina 
    Participant

    Pana acum au stat toti 3 in cusca. Pe timpul zile liberi, uneori si noaptea, daca sunt plecata de acasa ori iau unu din ei cu mine, pe rand, ori ii incui in camera (liberi fiind, dar fara pisici si caine), sau daca ziua respectiva este una aglomerata ii bag in cusca pe yza si kim iar tasha ramane in lesa, sau toti 3 in cusca. Pana acum nu au fost probleme, la inceput au avut ele 2 niste lupte, daca le pot numi asa, apoi au dormit toti 3 fara niciun fel de problema. Se joaca impreuna si acum, se fugaresc prin casa, mananca impreuna, nu au existat dispute nici la mancare nici la jucarii, am vazut ca exista respectul pt jucarii, fiecare cu a lui, nu se baga unul peste celalalt, dar astazi a fost o zi de cosmar. Acum am luat-o in brate, am dat sa o alint, sa o pup si m-a capsat din nou… este foarte agitata…. am sa o las pe ea singura in noaptea asta, poate nici aglomeratia nu ii convine. Tasha nu a fost sterlizata inca, maine ii iau pe toti 3 si merg la vet pt un control de rutina si sa o programez pe madam la sterlizat, desi nu da niciun semn de calduri. Multumesc pt sfaturi.  Va tin la curent! 

    #5186
     Elisza 
    Participant

    Ceva in genu am patit-o si eu cu Sheba, prima dihorica, dar doar in timp ce ne jucam, desi ea musca doar cand era mica.. doar ca in continuare dormea si inca doarme cu mine desi am 3 dihori. Bine.. Sheba fiind foarte geloasa si invatata singura o batea groaznic pe Mishka. Nu o lasa sa se apropie de castronele, jucarii. De absolut nimic. Acum se inteleg minunat, iar uneori dorm impreuna. Ma gandesc ca Sheba a luat agresivitatea de la MIshka pt ca ea musca destul de rau, iar ei imprumuta 'bunuri' obiceiuri de la fiecare dihor cu care traiesc si spun asta pt ca de fiecare data, de la fiecare dihor pe care l-am cazat, a invatat cate o 'prostioara':D

    #5187
     Simo_Pas 
    Participant

     Eu cred ca nu le place in cusca tinuti impreuna. Incearca sa le lasi spatiu, daca nu se plac una pe cealalta in acest fel se pot evita, fiecare cu culcusul ei. la dihori intervine si gelozia prin simplul fapt ca te joci cu  unul sau celalalt. gandeste`te ca nu sunt demult timp impreuna, inca nu sau acomodat f bine uni cu ceilalti. Incearca asa (liberi) vezi ce iasa 🙂 

    #5188
     yoyolina 
    Participant

    Hello. Cei 3 dihorasi nu petrec f mult timp in cusca, sunt exceptii cand stau toata ziua in cusca, sa zic daca se intampla asta odata la 2 3 saptamani, dar seara raman liberi… Pana acum n-au fost probleme… Ieri a fost o zi de groaza… astazi totul a revenit la normal. Cred ca a fost doar o pasa proasta. a lor… sau, nu mai stiu ce sa cred… Yza nu mai musca, se mai da cu gurita, dar nu agata. Am prins-o la incarcatoare si i-am spus ca nu are voie acolo si s-a uitat la mine si a plecat imediat. Nu fac separatism intre ei, ma joc cu toti 3 in acelasi timp, sar pe mine, se joaca, ma agata de picioare in joaca, sau daca nu am f mult timp la dispozitie le leg una din jucarii cu ata si o tarai prin casa, iar ei alearga de mama focului dupa ea, toti3 dihorii si mya :))). Am renuntat la ideea de a-i da peste nas yzei (nu ii dau bobarnace, sunt de parere ca sunt prea dureroase, o lovesc usor peste nas sa stie ca nu are voie, tot asa am procedat si cu tasha, care acum pe mine ma linge, ma iubeste, iar persoanele straine, sa fereasca Dumnezeu cat de rau le musca). Inca nu am reusit sa inteleg din ce cauza a fost starea aia urata, sincer am intrat in panica… Acum slava Domnului sunt bine, s-au comportat normal toata ziua, au mancat ca de obicei impreuna si s-au dus singuri in cusca la nani, usa a ramas deschisa la cusca, deci au posibilitatea sa iasa daca vor, dar nu, dorm unu peste altu pe sub lenjeriile lor. Va multumesc din suflet pt sfaturi! Va pupacim! >:D< 

    #5190
     Anonim

    Mai au si ei zile proaste :)) Ideea este, cand se intampla asta, sa nu fortezi. Daca unul dintre dihori este agresiv, lasa-l in pace, nu mai interactiona cu el. E clar insa ca a fost un motiv bine intemeiat, din moment ce toti 3 s-au comportat diferit decat pana atunci. Cred ca acomodarea inca nu s-a petrecut complet, sunt cumva undeva la limita de confort. Ai rabdare si mare grija sa nu fie stresati 🙂 Pupicei!

    #5206
     yoyolina 
    Participant

    Buna. Imi pare rau sa va anunt ca am izolat-o pe yza. Aseara dupa o joaca de vreo ora cu toti 3 cand am pus mana pe ea m-a muscat de deget si a inceput sa se rasuceasca haotic. Am incercat sa scap din coltii ei dar cu cat ii dadeam mai multe bobarnace peste nas cu atat strangea mai tare, sangele imi curgea din deget in gura ei si il inghitea, incercand sa se rasuceasca, in mana mea. Cu greu am reusit sa strig la mama, a venit si i-a bagat unghiile in gura incercand sa ii desclesteze dintii, iar ea strangea din ce in ce mai tare, sangele curgea din ce in ce mai tare iar ea incerca sa rupa carnea de acolo. Intr-un final am reusit sa ies din dintii ei dar cand am incercat sa pun mana pe ea m-a prins de alt deget, acolo am scapat mai usor pt ca nu a fost prea bine prinsa de carnea mea si am scuturat mana iar ea a cazut jos. Nu mai zic ca imi este frica sa mai pun mana pe ea sau sa o mai las cu kim si tasha in cusca, ma gandesc daca prinde pe vreounu din ei de gat si face la fel? Dar ma intrebam daca ajungea la vreo familie care are copil si ii facea asa copilului? Nu reusesc sa inteleg ce se intampla cu ea, dar cred ca fiind dihor nascut si crescut pana la o anumita varsta la crescatorie, nu a avut cine sa se ocupe de ea, sa ii arate ca oamenii ii iubesc si de aia este atat de agresiva. Va rog frumos sa ma ajutati cu sfaturi, nu stiu ce sa mai fac sa o dau pe brazda, nici nu vreau sa o tin sechestrata singura intr-o cusca dar nici nu-mi convine sa imi sfasie carnea pe mine sau sa-mi muste celelalte animale, in final sunt toti ai mei si ma doare inima de fiecare dintre ei.

    #5208
     Anonim

    Te-am sfatuit sa nu ii mai dai bobarnace. E clar ca nu merge, nu faci altceva decat sa te 'lupti' cu ea, iar in lupta asta, ea castiga intotdeauna. Cand nu reusesti sa ii scoti coltii din mana, cel mai bine e sa o pui sub jet de apa. 

    Nu stiu ce se intampla cu animalul asta, probabil sufera de stres (din multe motive: stapani noi, case noi, lipsa unei corectii corespunzatoare, parteneri de joaca noi etc.). Da-i timp si nu o mai agresa, evita contactul cu mainile goale o perioada, inlocuindu-le cu jucarii pentru a-i testa reactiile.

    Si cel mai important, trebuie sa descoperi motivul pentru care musca (teama, protejarea teritoriului, stres etc.). Nu exista un animal agresiv fara motiv. Dupa ce ai descoperit motivul, poti sa incepi sa lucrezi in sensul cel bun. 

    #5209
     yoyolina 
    Participant

    Practic din lupta asta este imposibil sa iasa ea castigatoare, din cate imi amintesc eu sunt stapanul si nu ea. Am ajuns la concluzia ca a fost crescuta in cescatorie si nu este un pet, ci kamicaze. Am vrut sa ii dau de mancare si sa o scot la joaca si sare sa ma atace. Nu este placut sa te trezesti cu degetele sfasiate, lucrurile rupte, atacat si sa umbli cu manusi cu animalul care chipurile iti este de companie, nu de atac. Este un animal extrem de dificil, are unele caracteristici care nu le au si ceilalti 2. Gen: ochii rosii desi este bandit, cand alearga nu se inconvoaie (nu stiu daca m-am exprimat tocmai corect) ci alearga ca si cum ar fi un sarpe, caine, etc. Multe din lucrurile astea imi dau de inteles ca ori nu este dihorul care il stim noi (din cele 70 de subspecii, ar putea fi cine stie ce) … ori are traume psihice si nu se da pe brazda. Are o luna de cand este la mine, tasha musca mult mai des decat o face yza, dar in maxim 2 saptamani am dat-o pe brazda. + ca imi este greu sa cred ca yza a crescut cu kim. Hai sa fim seriosi, daca cineva i-ar fi avut pe amandoi le-ar fi dar aceeasi educatie, nu cred ca exista iubitor de animale care sa faca diferente intre animalele lui. Eu una imi iubesc animalele pe toate la fel, nu fac niciun fel de diferenta, la fel ma joc cu ele, la fel le iubesc, la fel le ingrijesc si au parte de toata atentia mea. Chiar daca yza mi-a sfasiat degetul, nu pot face niciun fel de diferenta. Tind sa cred ca cei de la crescatorii ii trateaza intr-un mod brutal de acest animal are un asemenea comportament.

    #5213
     Bandit 
    Participant

    Imi pare rau ce aud…eu am 5 dihori (4 ai mei,unul care sta pana in vara) se inteleg neasteptat de bine toti 5,nu am nicio problema deloc,si cu mine se inteleg perfect . Imi pare rau,sper sa se cuminteasca 🙁

    #5216
     Anonim

    Crezi gresit ca cei de la crescatorie trateaza brutal aceste animale si nu e corect sa faci o afirmatie nefondata. Ai fi uimita sa vezi cat de gentili sunt cu animalele, actually, insa este o afacere, nu o crescatorie de dihori cumintiti, nu fac nimic in acest sens pentru ca nu este interesul lor. Evident ca au fost iubiti amandoi in acelasi fel de prima stapana, insa sunt dihori diferiti! 2 copii, din aceeasi parinti, cu aceeasi crestere, pot fi foarte diferiti. 

    Sunt dihori si dihori. Cum iti explici ca alti dihori luati din aceeasi/aceleasi crescatorii sunt blanzi si altii nu?

    Este o diferenta maxima de perceptie: faptul ca tu te duci sa ii dai mancare si ca o iubesti nu inseamna ca ea trebuie sa iti intoarca 'favoarea', adica ceea ce te astepti tu sa faca in mod normal. Nici oamenii nu fac asta! Cati oameni ai ajutat si te-au dezamagit? Cred ca multi…Diferenta intre oameni si animale este ca animalele nu o fac in mod voit si constient, nu vor sa iti faca rau din rautate, ci din acele motivele pe care ti le-am enumerat intr-un mesaj anterior. Iar faptul ca dihorita merge la firul ierbii este un semn ca este tot timpul in expectativa, ca ii este teama de ceva, nu ca e kamikaze si ca vrea sa te matraseasca. 

    Ai cerut un sfat si ti l-am dat. Nu cred ca datul de bobarnace este solutia pentru dihorita asta. Ca a mers cu prima, e partea a doua, nu inseamna ca merge cu orice dihor. De asemenea, te-am indemnat sa incerci sa vezi care este motivul pentru care dihorita este agresiva. Daca tu ai tras concluzia ca este un animal traumatizat, un kamikaze, atunci ai gasit scuza perfecta: metodele aplicate de tine sunt corecte, insa dihorul este rau. 

     

    PS: De ce spun ca dihorii nu au stapan? Pentru ca sunt animale solitare, nu de haita. Nu cred ca un om poate fi Alfa pentru un dihor, nu e scris in codul lui genetic. Dihorul te accepta ca egalul lui, e o relatie bazata pe prietenie/impartire de teritoriu si TU trebuie sa faci demersuri in sensul asta, nu el.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 12 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account