Acest subiect conține 25 de răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani, 8 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2458
     ELEnNa 
    Participant

    Se vinde:

    Femela Bandit – nume Qua

    Data nasterii: 5 iulie 2011

    Parinti: Rici & Kiki (Isabela)

    Carnet de sanatate + vaccinurile la zi

    Nesterilizata 

     

    Este foarte inteligenta, linistita si calculata. Vine cand este strigata pe nume, dar poate fi invatata usor cu un alt nume, daca se doreste acest lucru. Este invatata sa faca la litiera. Nu musca, nu ataca, nu este agresiva.

    A fost mamica o singura data, a fatat 5 pui la data de 4 martie 2012, toti sanatosi. Daca nu se doreste o alta inmultire, necesita sterilizare.

    Fara probleme de sanatate pana in prezent! 

     

    Pret 100 ron 

     

    http://img39.imageshack.us/img39/1783/dsc03875v.jpg
    http://img338.imageshack.us/img338/4769/dsc03876a.jpg
    http://img521.imageshack.us/img521/664/dsc03877e.jpg
    http://img818.imageshack.us/img818/3885/dsc03879ar.jpg
    http://img585.imageshack.us/img585/6277/dsc03880b.jpg
    http://img528.imageshack.us/img528/6148/dsc03883z.jpg

     

     

     

    Mascul Sampanie – nume Lov

    Data nasterii: 4 martie 2012 

    Parinti: Sid & Qua 

    Inca nu a fost vaccinat, nici carnetul de sanatate nu e facut.

    Nesterilizat

    Pret 200 ron 

     

    Este foarte activ si jucaus. Nu a invatat inca sa vina cand este strigat pe nume, deci poate fi invatat foarte usor sa raspunda altui nume in cazul in care se doreste acest lucru. Face la litiera,  nu musca, nu ataca, nu este agresiv, s-ar juca toata ziua. La 6 luni poate fi sterilizat! 

    Fara probleme de sanatate pana in prezent!   

     

    http://img594.imageshack.us/img594/5798/dsc03869o.jpg

    http://img6.imageshack.us/img6/5016/dsc03870jr.jpg

    http://img684.imageshack.us/img684/5843/dsc03871uj.jpg

    http://img823.imageshack.us/img823/5239/dsc03872ow.jpg  

     

     

     Imi rezerv dreptul de a nu acorda oricui dihorasii! Prefer persoanele care mai au un dihor si stiu ce inseamna sa cresti un astfel de animalut.

    #4937
     ELEnNa 
    Participant

    Cate un filmulet cu fiecare:

     

    #4938
     Anonim

    Esti sigura ca vrei sa renunti la ei? Pacat Frown

    #4939
     Geo 
    Participant

    Eu am 2 fete, surori, Cara si Booboo, luate din Sf. Gheorghe, au (aproape) 3 luni-sunt nascute pe 6 mai. 

     As vrea sa iau baiatul-sampanie…Fiind cu totii mici, sper sa se inteleaga…Ar trebui de adus Lov la mine, sa vedem cu se comporta cu totii si, in cazul in care e totul OK, as incerca sa am un rand de pui cu ei, apoi, probail ii voi castra (dar, in cazul in care nu e prea dificil cu ei necastrati, ii voi lasa asa.)

     Astept raspuns de la dvs.

    Cu simpatie pt. dihorasi,

     Cezar

    #4940
     ana-simona 
    Participant

    Ce a patit elena de renunta la qua si la lov?imi pare tare rau sa aud asta .dak e si nu se gaseste cine sa o ia p qua pot opta eu pt ea ii mai am pe millo si mara care este sterilizata :D.:(:(:(:(

    #4942
     ana-simona 
    Participant

    bineinteles daca este si elena deacord….o si poate vedea oricand p Qua si toate cele…

    #4948
     Anonim

    Nu vreau sa intervin abrupt in aceasta discutie, insa inainte de a va 'aranja ploile', ma simt datoare sa va avertizez in privinta reproducerii dihorilor in casa si, in speta, asupra acestui caz.

    In primul rand, Qua a dat nastere unor pui cu probleme (rahitism, crize de crestere, artralgii – dureri articulare, membre deformate, coloana deformata, malabsortie de minerale si vitamine etc.) si NU ar mai trebui sa mai dea nastere altor pui, care la randul lor vor fi imperecheati si vor da nastere altor pui. Este o linie care trebuie stopata. 

    Imperecherea facuta la modul acesta nu este in regula. Din acest motiv am recomandat intotdeauna sa se cumpere dihori din ferma sau de la crescatori specializati, care asta fac. O imperechere corecta presupune o selectie a parintilor din punct de vedere genetic pentru evitarea consangvinizarii (si nu numai, se aleg exemplare sanatoase, care corespund unor standarde), presupune o alimentatie speciala pe timpul gestatiei si alaptarii, conditii speciale si asa mai departe. 

    Este un motiv pentru care, de exemplu, in USA, nu se pot cumpara decat dihori sterilizati. Este o masura cu care as fi complet de acord si in Romania, daca ar fi posibil prin lege. 

    #4950
     ana-simona 
    Participant

    Roxana dak prin absurd Qua ar ajunge la mine eu o voi steriliza pt k nu vreau sa faca pui.si millo la  fel va fi sterilizat numai dupa ce il voi imperechea o singura data cu femela care sper eu ca i-am gasit-o deja .ca na asa mi s-ar parea normal pentru el dat fiind un pui sanatos si un mascul destul de frumusel zic eu ca am crescut .Urmeaza sa ajungem la voi in sapt urmatoare sper sa se uite la el putin D-nu Dr Radu ( consultatie) si aia e.Mara a fost sterilizata pentru ca era deja si in calduri de foarte mult timp cand am luat-o  si mai ales am luat in calcul problemele de sanatate care le-a avut in trecut deci nu imi puteam permite sa o imprechez .

    #4951
     ELEnNa 
    Participant

    Roxana, malabsorbtie de minerale si vitamine… yep, ni se mai intampla si noua, oamenilor… dar ce spui tu?! Coloana deformata, membre deformate???? WTF?!? Care-s puii aia?! Eu nu am vazut niciun pui handicapat si nici nu mi-a zis nimeni nimic despre o astfel de problema! Singurii cu probleme de calciu au fost Lov si Alko care si-au revenit dupa primele 2-3 pastile, cel putin in cazul meu. Alko daca are in continuare probleme inseamna ca nu i s-au administrat la timp. Cand am venit cu Lov la 5 saptamani mi-ai spus ca o sa ramana cu probleme, ca va merge diferit fata de ceilalti… ai reusit sa ma sperii dar puiutul mi-a aratat foarte clar ca este sanatos, avea nevoie de un impuls dupa intreruperea alaptarii. Si in timp ce tu imi spuneai lucrurile acestea, Radu zicea foarte clar, la insistentele mele intrebari, ca e ceva minor, o lipsa de calciu, si isi va reveni.

     Lov este absolut perfect! 

    Sa se inteleaga, nu sustin imperecherea acasa si din motivele sau riscurile pe care le sustii tu, dar si din cauza faptului ca foarte multa lume nu este constienta de atentia si cheltuielile pe care le necesita un cuib. Si efectiv esti legat langa ei, si nu stii de lucrul acesta inca de la inceput. Te gandesti ca e simplu, hranesti mama si ajunge. Dar puii au nevoie de mult mai mult de atat… In fine. 

     

    Din acest motiv nici nu am raspuns niciunuia dintre doritori. Deocamdata mai astept si alte persoane pentru ca vreau sa cada dihorasii mei cu adevarat pe cele mai bune maini.  Au nevoie cel putin de atentia pe care au primit-o la mine, pana la un moment dat… 

    Rog incheierea discutiei, fara polemici. 

    #4952
     Anonim

    Roxana, malabsorbtie de minerale si vitamine… yep, ni se mai intampla si noua, oamenilor… dar ce spui tu?! Coloana deformata, membre deformate???? WTF?!? Care-s puii aia?! Eu nu am vazut niciun pui handicapat si nici nu mi-a zis nimeni nimic despre o astfel de problema!’Singurii cu probleme de calciu au fost Lov si Alko care si-au revenit dupa primele 2-3 pastile, cel putin in cazul meu. Alko daca are in continuare probleme inseamna ca nu i s-au administrat la timp.’ 

     

    In afara de Lov si Alko, in care s-au pompat vreo 2 luni de calciu si vitamine si a carui proprietar inca respecta o schema de alimentatie speciala pentru acest animal (doar hrana este mix de carne de iepure, carne de prepelita, carne de pui luat de la tara, organe, peste care se adauga Ferretone, Ferretvite, probiotice si un calciu special) si care animal este controlat o data la 2 saptamani, mai este Oddie, tot pui din cuibul tau, care are coloana deformata in mod grav, probleme de locomotie (mai mult se taraste decat merge) si foarte mic de statura. Nu a evoluat.  

    Pentru faptul ca Lov a luat 3 pastile si este ok ar trebui sa te bucuri si sa te consideri un om norocos. 

     

    ‘Cand am venit cu Lov la 5 saptamani mi-ai spus ca o sa ramana cu probleme, ca va merge diferit fata de ceilalti… ai reusit sa ma sperii dar puiutul mi-a aratat foarte clar ca este sanatos, avea nevoie de un impuls dupa intreruperea alaptarii.’

    Consideri tu ca era nevoie doar de impuls dupa intreruperea alaptarii! Orice pui dupa intarcare are nevoie de o alimentatie speciala si o vitaminoterapie atent aleasa, este adevarat, insa, lasand asta la o parte, majoritatea proprietarilor nu fac asta si totusi nu au avut problemele puilor tai. 

    Intentia mea nu este sa stau sa ma cert pe forum cu tine sau cu oricine altcineva (eram sigura ca o dai reply-ul asta si ca o sa o iei personal), insa ‘fara polemici’ NU se poate in conditiile in care tu negi adevarul. Adica tu vrei sa zici ca tot cuibul tau a fost perfect, nu? Nu a avut niciunul nicio problema si prin urmare, hai sa o mai imperechem pe QUA? Scuza-ma ca iti spun, dar ori esti inconstienta ori pur si simplu nu iti pasa.

    Ce ar trebui sa fac eu, ca iubitor, crescator si administrator al acestui site (de unde tu te-ai informat cand ti-ai luat dihorii), cand vad ca se nasc pui cu probleme sau aud recomandari despre alimentatie gen Whiskas si Friskies??!! Sa stau cu mainile in san, sa nu dau curs polemicilor? 

    Tie ti se pare normal ca QUA sa mai fie imperecheata? Sincer vorbind, lasand la o parte egoul tau, crezi ca e ok?

     ‘Lov este absolut perfect!’ 

    Stii cumva standardul de agilitate al unui dihor? Stii cumva raport masa musculara, masa osoasa etc?

    Si, a propos, ca mi-am adus aminte, stii concentratiile per fiecare vitamina, atata timp cat tu ai dat sfaturi la modul “Calopet e mai bun decat Ferretvite”? Asta inseamna ca stii ce reactii adverse poate da Vitamina A, ce concentratii de vitamina B12 trebuie sa fie, daca au nevoie de taurina sau metionina, ce efecte are biotina. Inseamna ca stii daca tu recomanzi Calopet in detrimentul Ferrevite-ului, o pasta de vitamine special conceputa pentru dihori…

    #4953
     Geo 
    Participant

    Daca Lov este in regula acum (…in sensul de a fi pe picioarele lui, daca mai are nevoie de tratament, il pot eu continua la Radu, pe care il stiu de cand era student si mi-a castrat 2 pisici…), eu incontinuare vreau sa il iau. Din ce am citit pe forum, mirosul e cea mai mare problema la dihorii necastrati, deci , mai mult ca sigur, nu-i voi putea tine pana la imperechere-varsta potrivita, necastrati. Dar mi-ar placea, pur si simplu sa il am si pe Lov si ii voi castra pe toti 3

    …Acum ramane sa se hotarasca ''mama'' lui Lov si Qua, cui va da puii…

     Toate bune si toata dragostea mea si responsabilitatea pr dihorasii nostri,

     Cezar

    #4954
     Anonim

    Cezar, in niciun caz nu am scris mesajul de mai jos in ideea ca Lov este bolnav si te avertizez intr-un fel sa nu il iei. Nu. Referirea era la o eventuala monta a lui Qua, pe care nu o consider necesara si nici corecta pentru urmatorii ei pui si stapani. Lov este un exemplar splendid, dezvoltat frumos, foarte afectuos si fara probleme de locomotie. Chiar sper ca Elena sa te aleaga pe tine ca viitor stapan; pari o persoana foarte rationala si apropiata de animale. Numai bine Smile

    #4955
     Anonim

    Pixie, nu inteleg care e legatura cu subiectul…

    #4956
     Anonim

    Inca discutam pe doua planuri complet diferite. Eu si nimeni altcineva pe acest forum nu a judecat-o public pe Elena (nu ma intereseaza ce se intampla in privat) ca isi da dihorasii. Nu ma intereseaza motivele, nu e treaba mea ca admin pe acest forum sa judec deciziile oamenilor, ci doar sa imi exprim o opinie atunci cand ceva nu este in regula.

    Parerea mea larg exprimata pe acest site este ca nu recomand imperecherea acasa, din motive argumentate, mai ales a lui Qua (am vazut ce s-a intamplat). Qua este dihorita Elenei, ok, putea fi oricine altcineva, eu nu am ceva personal cu Elena si nu ma intereseaza ce face ea cu dihorii ei sau oricine altcineva pe acest forum.

    Sunt atatia crescatori privati, exista petshopuri de unde avem de salvat animale chinuite, exista o ferma la Tg Mures de unde putem lua dihorasi sanatosi, de ce sa recurgem la imperechere acasa si sa dam sansa unor astfel de probleme?

    Eu sunt primul exemplu, inainte de cazul Elena/Qua, cu ce au patit puisorii lui Bijou, deci vorbesc in primul rand din experienta proprie. Si mai sunt si alte cazuri care nu au fost expuse pe acest forum si cu care intru in contact in mod constant. 

    Atata tot. Nu inteleg ce spui tu cu 'spalatul rufelor in public', cu 'intratul cu bocancii' in viata Elenei etc…M-ai pierdut complet.

    #4957
     ana-simona 
    Participant

    Era vorba de mine aici draga Roxana si la concluziile pe care le-a tras pixie dak am zis k as fi fost  dispusa sa o iau p Qua gata sa gandit k eu vreau sa o imperechez pe Qua cu Millo si sami cresc beneficiul financiar sau cine stie ce concluzii a mai tras pixie pe care doar ea le stie de tot bate atatea apropouri si vorbeste atata.Eu pur si simplu am intrebat ce a patit Elena de ii da pt k o stiu foarte pasionata , atasata de dihorasii ei pe care s-a vazut destul de clar k ii iubeste foarte mult atata tot.Eu nu am specificat cu cine il voi imperechea p Millo cand unde si cum si nici nu am degand sa spun cand vad ca se face atata barfa si judecata pentru nimik .O mai spun inca o data clar si concins sper sa inteleaga toata lumea care se vede ca nu a inteles nici in ziua de azi.Ce a fost in trecut a fost cine a inteles bine cine nu iara bine si foarte putin ma intereseaza.Animalele mele asa cum pot eu am grija sa nu le lipseasca nimik cu atat mai putin sanatatea si fac ce vreau eu cu ele atata timp cat sunt stapana lor si sunt la mine in casa.Daca am avut nevoie de un sfat am avut si am la cine sa apelez la orice ora,fara sa scriu aici pe forum unde vad ca daca deschid gura se incepe cu apropouri si replici de genu .Iar daca pe altii ii deranjeaza ca am 3 animale la mine in casa nu au decat sa fie sanatosi ele convetuiesc destul de bine cu noi,si prea putin ma intereseaza ce cred unii. unde mananca 3 mananca si al 4 lea.Eu am vrut sa fac o fapta buna da vad ca sa inteles contrariul .Asa ca las lumea buna sa isi exprime comentariile in continuare pe baza acestui subiect  si ma retrag .

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 26 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account