Acest subiect conține 12 răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de  Soso acum 12 ani, 3 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2412
     Soso 
    Participant

    Salut!

    Soso al meu are un comportament ciudat in sensul ca se musca singur de coada si nu o lasa din gura minute bune. Mi se pare ciudat pt ca am impresia ca-l doare….face urat in acelasi timp, la fel de urat ca atunci cand se agata cu ghieruta in ceva si nu-si mai poate da drumul si trebuie ajutat. Oare are mancarimi? Si noaptea se prinde de ea nici nu pot sa dorm.

    Alta chestie ciudata este cand imi sechestreaza mana si incepe s-o linga mult, iar cand vreau sa o iau ma musca, o prinde si nu-i da drumul . De parca ar fi a lui .Si daca insist sa-mi scot mana din gura lui ma musca si mai tare.

    Deci, e normal? Ati mai intalnit? Macar faza cu coada .

    #4506
     suzana 
    Participant

    Salut

    spune-ne, te rog, intai ce varsta are soso si de cand il ai?

    La faptul ca se musca de coada e posibil sa aiba o problema acolo, sa-l manance si sa vrea sa se scarpine si sa nu ajunga. Cu atat mai mult cu cat scoate sunetul de ‘panica’ ma gandesc sa nu fie ceva grav; asta daca esti sigur ca nu e sunetul de joaca:)

    La partea cu luatul mainii, este probabil o chemare la joaca, fara sa fi invatat inca sa nu mai muste. Ai incercat sa-i spui ‘Nu’ ? Sau in momentul in care te apuca de mana, sa nu mai tragi (pentru ca instinctul de animal ii spune sa stranga mai tare), ci sa ii impingi mana mai tare in gura, cat sa-l deranjeze.

    #4507
     iulia 
    Participant

    Doamne, eu n-am mai auzit faza cu coada dar nu cred ca ar fi in regula , poate te ajuta cineva cu un sfat dar eu zic ca ar fi timpul sa mergi la vet cu el … si in legatura cu sechestratul de mana , e ok atata timp cat e puiutz , incearca sa ti atraga atentia si daca tragi normal ca te musca mai rau pt ca strange sa tina de “jucaria” lui … eu zic sa i cumperi o mascotica care sa ia locul mainii tale , a mea lingea picioarele si le linge si n ziua de azi doar ca nu le si musca 🙂 spor la joaca ! pupam cu drag si sper ca ti-am fost de ajutor.pupam nasucu lui soso Kiss

    #4510
     Soso 
    Participant

    suzana a spus:

    “Salut

    spune-ne, te rog, intai ce varsta are soso si de cand il ai?

    La faptul ca se musca de coada e posibil sa aiba o problema acolo, sa-l manance si sa vrea sa se scarpine si sa nu ajunga. Cu atat mai mult cu cat scoate sunetul de 'panica' ma gandesc sa nu fie ceva grav; asta daca esti sigur ca nu e sunetul de joaca:)”

     

    Are 8 luni si eu il am de 5 luni si este in calduri” . M-am uitat la codita dar nu am vazut nimic iesit din comun. Am sa ma mai uit odata mai atent dar acum doarme :D.

    Asa ma gandeam si eu ca-l mananca dar daca are alergie sau , nu stiu, altceva, nu ar trebui sa-l manance si restul corpului? Si din cauza asta ma gandesc ca are el ceva cu coada.

    Poate se joaca….

     

    #4511
     Soso 
    Participant

    Are mici urme pe coada, cred ca de la colti. Si blanita e aspra, pe restul corpului e mai fina, cred ca asa e normal.

    Am sa-l duc la un vet sapt viitoare .

    Si nu situ sigur dar cred ca  a inceput sa se muste de cand a intrat in calduri, nu stiu daca are vreo legatura sau e coincidenta.

     

    #4514
     Anonim

    Da, absolut este din cauza faptului ca e in calduri. Nu este nicio coincidenta, ci o tulburare de comportament. Castreaza-l si rezolvi problema. Bietul animal chiar sufera…

    Nu se taraie pe fund? Am vazut masculi in calduri carora li se tocise de tot blanita pe coada din cauza asta. 

     

    Alte cauze, desi nu cred ca este cazul: joaca, alergie, paraziti sau vreo afectiune dermatologica. 

    Mergi neaparat la un veterinar si sterilizeaza-l. Daca nu ai de gand sa il folosesti pentru monta, e un chin pentru el sa il tii asa…

    #4517
     Soso 
    Participant

    Multumesc! Am sa-l duc …:(

    #4518
     Anonim

    Sa ne tii si pe noi la curent. Chiar si dupa sterilizare, mai dureaza putin pana isi revine la comportamentul normal 🙂

    #4527
     Lilu 
    Participant

    “Nu se taraie pe fund? Am vazut masculi in calduri carora li se tocise de tot blanita pe coada din cauza asta. “

    …asa a facut Merlin, deabia mai avea blanita in partea de jos, iar coada ii era parca putin inflamata si mai galbuie ca de obicei.

    Nu te ingrijora,  pe al meu odata ce a fost operat si si-a revenit din anestezie a uitat total de coada 🙂 Acum mai are treaba cu el doar cand se spala sau cand tragem noi de coada lui 🙂

    Succes si asteptam vesti bune.

    #4528
     Soso 
    Participant

    Da , putin galbuie pare si la mine. Mai devreme m-am intors de la vet. L-am facut fetita :(. acum ii pregatesc antibiotic (Ospamox 50 mg dimineata si seara mi-a zis, timp de 3 zile) , si sa nu-i dau mancare si apa vreo 3-4 ore.  Sper sa fie ok.

    L-am si cantarit = 2 kg/ 8 luni  😀

    #4529
     Anonim

    Felicitari pentru castrare! Wow, are 2 kg? Maricel :)))

    Antibioticul e ok pentru greutatea asta, am discutat cu doctorii mei. Asteptam feedback cu privire la muscatul cozii. In cateva zile ar trebui sa isi revina.

    #4530
     iulia 
    Participant

    yey, a scapat de micile probleme , sa speram ca nu isi va mai roade codita , sanatate multa lui Soso si multa rabdare parintilor , pupam cu mare drag 

    #4539
     Soso 
    Participant

    Si-a revenit. Mirosul puternic a incetat imediat, cam din a 2-a zi. De coada se mai roade dar nu asa grav ca la inceput. Pe mine ma rontaie la fel ca la inceput.

    Antibiotic i-am dat doar primele 3 zile si am oprit ca am vazut ca-si revine, sper ca nu am facut rau , e vioi acum . Nu am vrut sa-l umplu cu antibiotic. 

Vizualizare 13 articole - 1 la 13 (din 13 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account