Acest subiect conține 1 răspuns are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de  Roxana acum 10 ani, 4 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2550
     Irisk 
    Participant

    De curand am primit un dihoras,o femela mai exact,culoarea sampanie cred (e galbuie). Are 7 saptamani si e foarte vesela si mancacioasa. As avea cateva intrebari pentru care exista google,dar am preferat sa intreb direct pe un forum,pentru a fi sigura de informatii.

    1. Cat traieste un dihor daca este ingrijit bine? Nu prea prefer animalutele care traiesc 3-4 ani. Ma atasez foarte tare de ele si dau in depresii cand mor. Daca e mascul traieste mai mult?

    2. Ce altceva pot sa-i dau sa manance inafara de mancarea existenta in pet-shop la cutie?

    3. E mai bine sa o invat la litera? Sau sa o las sa faca nevoile in cusca?

    4. E adevarat ca dihorii miros urat chiar daca nu sunt speriati? Eu am tot stat cu nasul in ea si chiar nu mi se pare ca pute…

    5. Am auzit in treacat ca poti sa scoti dihorul la plimbare in lesa. Eu una nu am vazut oameni plimband dihori pe afara si nici nu mi se pare ca e normal sa scoti afara un animalut domestic si obisnuit in casa (exceptie face cainele). Dar daca asta face bine dihorasului imi fac timp si pentru plimbat. Deci e ok sa-l scoti afara? Ii face bine la aer proaspat? (semi-proaspat defapt ca stau in Bucuresti).

    6. Eu sunt adepta “lasa vietatea libera”. Porcusorul mei de guineea pe care nu-l mai am avea cusca doar ca sa-si faca nevoile si sa manance (si sa bea apa),in rest se plimba libera in dormitor,statea in casuta sau in cort si nu rodea/distrugea nimic. Era super cuminte,nici macar nu iesea din dormitor. Ma gandeam daca pot face acelasi lucru cu dihorasul..Deocamdata i-am dat cusca porcusoarei care e lunga de 70 cm si lata de 40 cm cred. E mai bine sa las cusca asta si sa tin libera sau sa iau o cusca mai mare si sa o tin inchisa? 

    7. Cum se inteleg dihorasii cu pisicile? Eu am o pisicuta de 3 anisori care inca nu a facut cunostinta cu dihoruta,dar da tarcoale pe la usa dormitorului si nu o pot ascunde la nesfarsit. Stiu ca rozatoarele nu sunt rele cu pisicile sau cainii,dar mie nu pentru pisica mi-e frica. Problema e ca matza mea e cam super teritoriala. Cand aveam porcuta era cel mai mare chin de pe lume. De nervi facea pipi pe canapea sau in pat si o supara putin pe porcuta. Ii mai dadea cu labuta peste fund :)) Sau in cap. Dar nu tare. Cred ca mai mult se juca. Se dadeau si pe skateboard impreuna. Si era mai mica atunci. Abia implinise 2 ani cand porchi a murit.

    Sper ca nu o sa va plictisiti raspunzand la papirusul meu 🙂 Sunt mai perfectionista de fel.

    #5489
     Roxana 
    Keymaster

    Buna Irisk si bine ai venit pe forumul dihori.ro!

    Nu trebuie sa cauti neaparat raspunsuri in google, esti pe un site dedicat exclusiv dihorilor, unde vei gasi toate informatiile pe care le-ai solicitat mai sus, daca citesti articolele dedicate. Un raspuns ar fi mult prea amplu, pentru ca tu practic ai atins cam tot ce trebuie stiut despre un dihor. Te rog sa citesti site-ul (sunt articole pentru fiecare din intrebarile tale: alimentatia puilor de dihori, cusca, plimbarile in lesa, interactiunea cu alte animale etc) si daca inca mai sunt nelamuriri, asteptam sa raspundem cu interes 🙂

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account