Acest subiect conține 12 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de  ana-simona acum 11 ani.

  • Autor
    Mesaje
  • #2516
     RalucaP 
    Participant

    Salut! De cateva zile am observat ca Maya are o problemuta….adica zona din jurul anusului este cam umflata…in rest nu are nici secretii….sau schimbari de comportament.Este normal? Trebuie luate masuri? Este cumva in calduri? (are 5 luni jumatate si este necastrata)

     P.S.:cred ca mai bine incadram mesajul la “afectiuni si tratamente”

    #5327
     raluka 
    Participant

    Buna! Din ce ai spus in mesaj reiese ca intra in calduri! asta a fost si la pufoasa mea insa era putin mai maricica!

    #5328
     RalucaP 
    Participant

    Multumesc de raspuns! Luni ma duc si fac programare pentru sterilizare.Cu cat mai repede cu atat mai bine,mai ales ca este femela!

    #5329
     ana-simona 
    Participant

    Buna, a inceput cumva sa miroasa? in zona respectiva sau chiar pe toata blanita…..La fel, poate fi un alt semn ca intra in calduri. .

    #5330
     RalucaP 
    Participant

    Sincer…nu prea.Adica are momente(in general cand se trezeste) cand miroase.Dar de obicei nu miroase

    #5331
     RalucaP 
    Participant

    Revin cu o informatie noua: DA! Maya miroase! ca si cum ar da pufuri incontinuu! este clar ca e in calduri.Dar nu este totusi prea devreme? 

    #5333
     ana-simona 
    Participant

    Da, la 5 luni e cam devreme dar daca org ei e pregatit…astea sunt semne clare ca intra in calduri.

    #5334
     Anonim

    Desi cel mai usor de considerat (dupa simptomele descrise) este sa cred ca a inceput perioada de calduri, nu este exclus sa fie ceva de alta natura: poate o infectie, o vaginita, o afectare a glandelor perianale? Numai un medic veterinar poate sa spuna exact ce se petrece acolo. Mergi cat mai curand la doctor. 

    Multa sanatate!

    #5366
     RalucaP 
    Participant

    Defapt,Maya era intr-adevar in calduri.Am dus-o la medic,i-a facut o injectie cu hormoni si cand fundicul s-a desumflat,am castrat-o.Asta se intampla cam acum o saptamana.Incepand cu ziua de vineri,Maya parca a innebunit! musca iteralmente ORICE prinde (a avut o perioada destul de lunga in care s-a cumntit si nu musca nici strainii).Si pe mine in special ma prinde de degete si ma duce pana dupa canapea,unde pana nu adoarme nu imi da drumul.In rest pare forte stresata,agitata,si scoate niste sunete ciudate (parca cotcodaceste).Cacalica e moale,dar in rest mananca si bea apa ca si in mod normal.                    Sper sa imi puteti raspunde,sunt desul de  ingrijorata.Multumesc!

    #5368
     Anonim

    Cum arata operatia? E totul ok? 

    'Cotcodacitul' este semn de bucurie, in cel mai intalnit caz. E posibil sa muste tocmai datorita traumei prin care a trecut, respectiv interventia chirurgicala Sau poate fi de natura hormonala. Ce injectie cu hormoni i s-a facut? …

    #5369
     RalucaP 
    Participant

    Sincer,nu stiu cum se numeste injectia,dar a doua zi dupa operatie am facut o injectie cu antibiotice.Si mai este un lucru pe care l-am observat: inainte, Maya era curatica.Chiar daca nu faceam mereu la ltiera,atunci cand trebuia sa faca se ducea in cusca.Acum,pe canapea,pe covor,pe dupa televizor! oriunde o apuca lasa cate “ceva”. Si cotcodacitul,am vazut si in videouri cum cotcodacesc,dar ea parca face altfel.Ca si atunci cand se agata de ceva si nu pote iesi (mi s-a intamplat in ziua cand am adus-o acasa).Operatia arata foarte bine,s-a inchis,este calumea.In rest mananca mai mult si bea mai putina apa.

    #5377
     Anonim

    Nu stiu ce sa spun, pare un comportament foarte ciudat. Daca operatia arata bine si nu o doare, poate e revolta. Presupun ca operatia totusi s-a realizat corespunzator, asa ca nu pun asta pe seama vreunei dereglari hormonale…

    #5382
     ana-simona 
    Participant

    Buna si eu zic la fel ca Roxana e  revolta si eu am patit-o cu millo cand l-am castrat pe celalalta baietel al meu si l-am tinut cateva zile separat mi-a facut kk pe masa ceea ce nu s-a mai intamplat pana acum,a fost prima si ultima oara .Si clar am inteles revolta lui fara sa il cert .

Vizualizare 13 articole - 1 la 13 (din 13 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account