Acest subiect conține 29 de răspunsuri are 8 voci și a fost actualizat ultima dată de  alina_elena acum 10 ani, 10 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2277
     margot1 
    Participant

    Daca stie cineva cum pot sa inveti dihorii sa mearga 100% la litiera, sa-mi spuna si mieCryCryCryCryCryCryCry sau macar 50%YellYell

    #2598
     ingerasuoana 
    Participant

    100% la noi inca nu merge.

    am incercat cu ziare si nu absorbeau nici miros nici pis-pis….am incercat cu pelete – era la inceput si nu prea il coafa….mai degraba langa, decat in litiera…apoi am mers numai pe nisip…

    sunt 2 probleme la Dexter: daca litiera e curata si nu pun nici o urma de pis pis, sapa nisipu si se tavaleste in el. daca e putin murdara sau miroase a pis pis, face in ea. dar face numai o data sau de 2 ori. el e mai pretentios si daca a facut acolo, nu isi mai baga labutele lui finute in nisipul murdar sau sa calce in caca-cah, nici vorba!

    cam asa e la noi…nu stiu daca rezolv problema cu o litiera 1m pe 1m ca sa ii ajungaLaugh

    #2599
     Simo_Pas 
    Participant

    Margot draga nu stiu daca ai tai se mai pot invata acuma la litiera Kiss

    Eventual cand te muti, atunci sa nu le mai permiti.

    Eu pe Tina am invatato la litiera din prima zi cand am aduso acasa si am procedat asa: dupa ce a facut prima data, care sa intamplat sa fie in colt la balcon, l-am luat cu un servetel si l-am pus in litiera pe nisip, dar fara servetel. Cand am bagato in cusca, ceva nu ia fost in clar ca il tot mirosea, am lasato putin in cusca, a dormit,sa trezit,  a mancat …dupa care i-am dat drumul iar afara, dar nu am lasato decat cateva minute libera. Am luato si am puso in litiera, venea iar la usa, o luam si o puneam iar la litiera, se uita la mine …. se uita la litiera…. am lasat`o iar pe jos dar cu ochi tot pe ea am fost, dupa inca aproximativ 5 min. am puso la litiera iar si a facut putin … foarte  repede a venit la usa . Dupa cateva exersari, afara si in cusca la litiera, sa prins despre ce e vorba si a ajuns sa mimeze ca face, doar ca sa-i dau drumul afara.

    Intr-un final a ajuns sa intre singura in cusca la litiera cand e afara. Tocmai adineauri sa urcat in cusca sa faca Smile

     Accidental mai facea in coltul  usi de la intrare, dar acum decand este ok nu mai face!

    Cand era bolnava, a facut o data la mine in camera intr-un colt, langa o floare, am sters repede sa nu se impregneze mirosul, daca se impregna mirosul acolo …. cu siguranta mai facea in acel loc. Am vazut ca,  mirosea, cauta,dar negasind nimic nu a mai mers acolo.

    #2654
     ingerasuoana 
    Participant

    La noi , Dexter a fost mai liber de la inceput. pt ca statea singur, la un moment dat facea peste tot. si am inceput sa il inchidem si faceam asa cum facea si simo, dar cand era singur tot facea peste tot.

    pentru ca noi avem parchet, am pus la coltului lui o fata de masa lipita cu scotch. acum face in cusca, in olita din colt si pe langa daca nu ii faci curat Smile

    de cateva zile nu prea mai vrea sa faca in olite. ieri nu a facut in olite. si i-am schimbat nisipul. primul se strangea si se facea gen namol mai tare. i-am luat altul care se umfla si ramane la fel. vad ca azi-noapte a facut numai in olita – 3 pis pis si un caca – ceea ce el nu facea de obicei mai mult de 2 ori in olita.

    deci tineti-ne pumnii Embarassed

    a, si mai facem un lucru: atunci cand venim la el si il gasim dormind, il lasam sa se trezeasca si apoi il punem la olita si incercam sa il convingem sa faca pis pis.il recompensam din cand in cand, atunci cand consideram Smile

    margot la tine fac peste tot?

    #2655
     Anonim

    Nici ai mei nu stiu ce e aia litiera, fac pe ziare. E drept ca e mult mai convenabil cu litiera, asta nici nu intra in discutie, insa nu pot sa spun ca ma deranjeaza nici ziarele. Le improspatez foarte des si nu e problema, in afara de cea estetica. Am trecut si peste asta Laugh

    Cred ca pot fi invatati la litiera la orice varsta, insa trebuie tinuti inchisi intr-un spatiu mic si apoi marit teritoriul treptat. Eu una nu i-am tinut pe ai mei niciodata in cusca si nici nu cred ca ar sta ei…poate doar sa isi rupa toti caninii Cool

    #2656
     ingerasuoana 
    Participant

    Mie una mi-era greu cu ziarele…nici nu mai spun de miros Cry

    da, si eu consider ca trebuie sa ii limitezi un pic si sa te impui un pic ca sa fie ca tine…. dar pt asta trebuie sa ai timp…

    eu il mai inchideam pe dexter, mai ales cand il apuca racaitul la usa in miezul noptii…pur si simplu e disperat cand il inchid…la noi, inchisul in cusca e pedeapsa suprema, mai ales cand nu tine tipatul….

    #2657
     margot1 
    Participant

    #2658
     margot1 
    Participant

    La inceput am pus si noi ziare, linoleu, litiere, nu a ajutat nimic, faceau pe linga.

    Problema este ca dimineata sunt singuri prin casa.

    #2659
     ingerasuoana 
    Participant

    auuuu Cry

    ma doare sufletu Frown

    nu stiu cum rezistati…eu cred ca imi smulgeam paru din cap 😀

    eu de ex incerc ca acolo unde face nou, sa ii spal si sa nu mai fie mirosu lui….

    cam nasol ca sunt singurei de dimi….

    chiar imi pare rau….

    #2717
     ingerasuoana 
    Participant

    I-am cumparat o litiera noua domnului Dexter Smile

    are doua olite care tin nisipul (le folosesti pe rand) si o olita care o pui deasupra, care are gauri (gen sita) – ii voi face poze pt a intelege mai bine 🙂

    este mult mai buna – nu ii mai alunega gherutele in olita, caca ramane sus iar pispis trece prin gaurele si ramane jos – cand facea pis pis in olita veche, nu mai calca in el, asa se duce la etajul de jos si poate calca pe sita fara nici o problema.

    deocamdata face 70 % in ea. inca suntem la inceput cu noutatea….speram sa mergem spre 100% Laugh

    iar dupa ce face in olita, e cu nasu pe sus sa primeasca vitamine Smile

    #2732
     Anonim

    Margot, si ai mei au dat ziarele la o parte la inceput, de curiozitate. Dupa o perioada, au renuntat si si-au dat seama ca acolo trebuie sa isi faca nevoile. Insista mai mult si o sa ai rezultate, cu siguranta. E pacat de parchetul tau…

    #2738
     margot1 
    Participant

    Roxana, ai mei nu au treaba cu ziarele, le ignora complet si fac pe lingaYellYellYellYell

    Daca as fi putut sa ii tin mai mult inchisi in cusca poate s-ar fi invatat la olita, dar blanosii nu au voie sa stea prea mult inchisiWink, evtl. numai pina fac curat in sufragerie.

    Daca sotul meu vede ca sunt inchisi, il vad ca pufaie si face botSmile,nu suporta sa ii vada inchisi, prefera sa-i ia la plimbare

    Am noroc ca fac des in cusca unde este tabla pe jos. Tabla se poate scoate si spala.

    In priviinta laminatului nu ma mai enervez, oricum ne vom muta cit de curind si vom renova toata sufrageria (laminat, tapet)

    #2741
     ingerasuoana 
    Participant

    #2742
     ingerasuoana 
    Participant

    prima olita e cea albastra deschis – tine nisipu (acum i-am pus cristale) – mai am una albastru inchis si le folosesti pe rand , iar cea alba se pune deasupra…

    in poza de la litiera arata ca nisipul se pune si peste cea alba, dar eu prefer sa nu fie deasupra….

    mergem spre 90% Laugh

    #2743
     Anonim

    Hehehe! Sunt de acord cu sotul tau, nu am ce sa spun:D. Adevarul este ca nici nu poti sa le rezisti…nici eu nu ii tin in cusca nici o clipa.

    Foarte interesanta ultima litiera, cu nisipul dedesubt. Hm…ma intreb daca ar merge la ai mei Confused

Vizualizare 15 articole - 1 la 15 (din 30 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account