Acest subiect conține 5 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de  Anonim acum 11 ani, 9 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #2443
     Dihoritza 
    Participant

    Buna ziua!

    Sunt noua pe forum si in cautare de multe informatii despre dihori.

    Mai am loc pentru inca un animalut,avand deja 4,si nu ma pot hotari intre veverita si dihor.As alege dihor,dar nu stiu prea multe despre ei.Pregatiti-va pentru un test fulger cu intrebariSmile

    1.Dihor sau dihoritza?Care credeti ca ar fi cea mai buna alegere pentru o incepatoare?

    Mentionez ca imi plac maia mult animalutele de sex masculinLaughing

    2.Cum e cu mirosul lor?Am citit pe un alt site ca miros extrem de urat si pot deranja si celelalte animalute..e adevarat?

    3.Cum e cu vaccinurile,deparazitarile si sterilizarea/castrarea?

    4.Cat de mare trebuie sa fie cusca si ce trebuie sa-i pun in ea?

    Mentionez ca vreau sa-l las liber 24/24,cusca mi-ar folosi doar ca sa aiba el mancare,apa si ce mai are nevoie..

    5.Am inteles ca pot fi invatati la litiera.Cum?Si unde as putea pune litiera,ce marime ar trebui sa aiba si ce nisip sa pun in ea?

    6.Ce alimentatie ar trebui sa aiba?

    7.Daca ar fi sa plecam in concediu cu dihorul,ar avea nevoie de cip si pasaport ca sa putem trece granita?Sau doar pasaport?

    8.Dihorii trebuie scosi afara?Daca da,exista hamuri speciale pentru ei?Si pe unde as putea sa-l plimb?Nu poate lua boli sau altceva?

    9.Au probleme daca temperaturile sunt prea scazute sau prea ridicate?

    10.Cum pot fi imblanziti?

    11.Care este perioada de naparlire si cu ce pot sa-l perii in perioada respectiva?

    12.Ar fi probleme daca il luam cu avionul?

    13.Cum se inteleg cu celelalte animaute?

    Eu mai am 1 hamster,2 pisici (una batranica,de 19 ani,si una foarte tanara,face abia 2 ani in august) si o porcuta de guineea,care sta liber 24/24 in dormitorul meu,are casuta,cort,plus cusca cu mancare,apa,si in care isi face nevoile.

    Dihorul ar sta probabil in aceeasi incapere cu porcuta.

    14.Dihorii trebuie spalati?Daca da,de cate ori pe an?Exista sampoane speciale pentru ei?

    15.De unde se poate achizitiona un exemplar de dihor sau dihoritza?As vrea sa iau un pui mic ca sa se invete de mci cu regulile casei noastre.

    16.Noi stam cu geamurile deschide vara,dar avem plase.Este in regula?

    17.Prizele trebuie securizare intr-un anume fel?Dar cablurile?

    Cred ca ajunge deocamdata.Daca imi mai vine o intrebare o trec mai incolo.

    Scuzati-ma ca pun atatea intrebari,dar vreau sa stiu sigur ce ma asteapta in urmatorii 10 ani daca imi iau un dihor sau o dihorita.

    #4814
     iulia 
    Participant

    Buna , am sa-ti raspund la intrebarile tale cat pot de bine

    in primul rand trebuie sa stii ca dihorul e dublu (aproape) ca dimensiuni fata de dihorita … poti sa-ti iei mascul sau femela deopotriva , masculul insa miroase mai tare din cate stiu eu (am o fetita, Joy)

    2. cu mirosul lor …. asta e o mare problema … depinde de cata toleranta la miros ai dar daca zici ca ai porcusoara … pot sa zic ca nu miroase defel in comparatie cu porcusoara .. desi se poate ca bebel fiind sa miroase de la mami dar asta se rezolva cu o baita usoara 😛

    Asta cu “pot deranja si alte animalute” nush ce sa zic … s-ar putea sa parfumeze colegul de camera dar doar daca se sperie sau … stiu eu …  nu dau puf-uri numai daca se sperie/bucra tare de tot  , dar se pot extirpa gladele o data cu sterilizarea incepand cu 6 luni de viata

    3. Cu vaccinurile sta cam asa: schema de vaccinare e la 7saptamani deparazitare interna cu INVERMECTINA injectabil (se da subcutanat) apoi  8 sapt primul vaccin antijigodios care trebuie sa fie MONOVALENT cu Disterom C daca este posibil … care se repeta la 2 saptamani distanta deci la 10 sapt se face rapelul jigodios , apoi la 12 vine antirabicul  si daca il scoti afara e recomandata si deparazitarea externa … deparazitarea interna se repeta o data la 3 luni iar vaccinurile o data pe an cu diferenta ca doar in primul an se fac 2 antijigodioase … apoi se face doar unul 😛 

    Sterilizarea atat la mascul cat si la femele se face incepand de la varsta de 6 luni pana pe la 7-8 este obligatorie la femela pentru ca daca intra in calduri  nu mai iasa si pierde in greutate, devine apatica  si la mascul e optionala cu diferenta ca daca il sterilizezi nu miroase deloc … daca nu miroase putin ca deh … e mascul 

    4. Cusca trebuie sa fie spatioasa  si in ea are nevoie de o adapatoare sau un castronel cu papica si unul cu apa ,  o litiera cu nisip (eu am un nisip parfumat) si o pernuta unde sa doarma , daca e posibil un hamac caci le place sa leneveasca in el cusa trebuie curatata si spalate hainutele pe care doarme o data pe saptamana ca sa nu aiba microbi si sa miroase bine…  

    5. De obicei micutul vine gata invatat la litiera pentru ca invata de la mama lui, dar in cazul in care nu stie e foarte simplu invatatul la litiera desi necesita putina rabdare si atentie … cand puiutul se trezeste il iei frumos si il pui in litiera si te uiti sa faca ce are de facut , apoi il iei si-i dai papica sau vitamina sau i dai putina dragoste … chestia se repeta de catva ori , sunt animalute foarte inteligente si pricep repede cum sta treaba :))

    Marimea litierei o alegi tu dar ar fi indicat sa fie putin mai mare decat lungimea animalutului , pt ca se mai intoarce in ea sau se intampla sa se joace cand pui nisipul curat :), e ok si cea de pisica, indicat e sa o pui undeva aproape de zona culcusului ca sa eviti “scaparile” de pis-pis pe langa ea  :))

    6.Dihorul este CARNIVOR deci papa carnita de pui  sau iepure , carnita cat e pui trebuie tocata apoi taiata in bucatele mici ca sa o poata manca , pe langa carnita poti sa-i dai si “bobite” de dihor sau de pisica superpremium gen Royal canin, Hills si altele , vezi la articolele legate de alimentatie , deasemenea mai au nevoie si de un galbenus de ou o data pe saptamana si cam atat

    daca vrei sa-l rasplatesti cu ceva bun exista 2 paste multivitaminizate care se numesc : Calo-pet sau Gimpet din astea iti alegi una si din ea ii dai 10 zile pe luna cam un cm sau i dai cate putin cand face ceva ce vrei tu sa faca  .

    7.Daca e sa plecati in vacanta DA are nevoie de cip si pasaport + toate vaccinele la zi .

    8.Dihorii nu necesita plimbari zilnice sau saptamanale dar pot fi scosi afara sa se zbenguie prin iarba/zapada , exista hamuri si lese pentru ei care le gasesti in pet-shopuri … indicat este hamul pentru porcusor pentru ca ala se poate strange pe langa corp in asa fel incat sa nu-ti iasa din el , alea pentru ei nu sunt tare ok … parerea mea.

    Bineinteles ca poate lua boli , iau pana si banala raceal de la om daca sunt manevrati fara sa te speli pe maini sau daca dorm bot in bot cu tine (cum e cazul meu )  dar pentru asta se fac vaccinarile de mai sus si deparazitarile externe , exista riscul sa i muste capusa si fac boala numita Lyme dar daca sunt deparazitati sunt feriti de acestea , mai sunt puricii si tantarii … care de asemenea pot fi evitati prin deparazitare.

    9. Da , au nevoie de o temperatura mai scazuta, desi media de toleranta e undeva intre 15-20 de grade vara … dar … se acomodeaza cu stilul de viata , acum sper ca nu o sa l iei sa l duci sa l tii in soare sau in portbagajul masinii ca se sufoca , DIHORII NU TRANSPIRA asa ca caldurile excesive trebuie evitate , unde traieste Porcusorul de guineea poate trai linistit si dihorul , pe scurt

    10.Sunt animale blande nu trebuie “imblanzite” dar in caz ca musca  se poate remedia cu putina dragoste si intelegera (pentru ca , datorita schimbarii dintisorilor , tind sa prinda cu ei ca sa si incerce fortele , nu e cazul sa te panichezi … o sa i treaca daca nu il bruschezi … )

    11.Naparlesc de 2 ori pe an cam 2 saptamani primavara feb-mar si toamna tarzie spre oct -nov

    12.Daca compania de aviatie cu care mergi il accepta nu ar fi probleme desi trebuie sa spun ca nu il poti pune la cala , trebuie luat alaturi de tine ca sa eviti stresul in plus pentru animalut.

    13. Este un animal sociabil si inteligent asa ca cu pisicile si porcusoara nu ar fi probleme dar hamsterul e cam riscnt :)) sa nu uitam ca e carnivor si ca ei in salbaticie mai papa si soricei 😀 asa ca poate sta cu porcusoara dar nu si cu hamsterul.

    14. Da, trebuie spalati ca altfel miros, exista sampoane speciale pentru ei dar daca nu se poate si cu sampon de pisicuta , e ok si ala il poti spala de cate ori simti ca miroase dar nu mai des de o data la 2 sapt.

    15.poi aici ai mai multe optiuni : a) fie achizitionezi unul de la ferma de la Tg Mures unde costa 100 de ron un puiut pe care l poti alege dupa bunul tau plac;

    b)fie te uiti pe site si astepti sa apara pui (inca e perioada de pui)

    c)fie adopti unul

    16.Geamurile deschise cu plase sunt ok daca sunt asigurate si nu se pot deschide , se poate ca micutul poznas, curios din fire sa-ti sara pe geam , dar daca e plasa eu zic ca e ok .

    17.Nu are treaba nici cu prizele nici cu cablurile in general dar daca il atrage vreun cablu e usor sa-l dezveti , de cate ori se apropie de un cablu il iei de acolo si ii spui ferm NU! ; repeti figura de 2-3 ori si e suficient

     

    Si acum in incheiere trebuie sa-ti zic ca in momentul in care te hotarasti ca vrei un pui de dihoras trebuie sa te gandesti bine pentru ca nu faci nimic daca il iei si apoi il donezi fie ca nu ai timp penru el … caci el are nevoie de 3-4 ore pe zi in care sa interactioneze cu tine , sa se joace , are nevoie de multa dragoste si multa rabdare .. este un animalut cu care ai de “lucru” la inceput dar toate eforturile de la inceput  merita din plin !

    P.S. daca am gresit cu ceva sa ma corectati !

    Pupicei

    #4815
     Bandit 
    Participant

    Tot ce a zis Iulia e corect…inafara de faptul ca se poate intelege cu porcusoara…nu! asa ceva nu se poate…. porcul de guineea este un animal pradat (alte animale il vaneaza) in primul rand s-ar speria extraordinar de mult,in al doilea rand sigur dihorul il va ataca (chiar daca in joaca,porcutii de guineea sunt sensibili ) 🙂 succes 🙂

     

    Eu am mascul,si peste 2-3 zile imi vine o femela 🙂 succes 🙂

    #4816
     Dihoritza 
    Participant

    Bandit a spus:

    Tot ce a zis Iulia e corect…inafara de faptul ca se poate intelege cu porcusoara…nu! asa ceva nu se poate…. porcul de guineea este un animal pradat (alte animale il vaneaza) in primul rand s-ar speria extraordinar de mult,in al doilea rand sigur dihorul il va ataca (chiar daca in joaca,porcutii de guineea sunt sensibili ) 🙂 succes 🙂

     

    Eu am mascul,si peste 2-3 zile imi vine o femela 🙂 succes 🙂

     

    Pai..vad eu cum fac cu porcuta..oricum daca stau numai cu el pe langa mine cat sunt acasa,si sta in cusca cat nu sunt,ar trebui sa fie ok:)

    La noi mereu au fost exceptii:))

    De exemplu hamsterul sta cu pisica..se miros,el se baga in blanita pisicii:))Pisica a vrut sa-l spele intr-o zi,dar nu am lasat-o ca m-am gandit ca poate ia soricul vreo bacterie sau boala..:))

    Si cum e cu ferma aia din Tg. Mures?Nu cred ca pot ajunge acolo..aduc ei puiul?Si cum pot lua legatura cu ferma aia?

    #4817
     Bandit 
    Participant

    Hmmm,mare mare grija…au niste coltisori :)) pe catel mereu il capseaza 🙂 sunt plini de energie 🙂

    #4818
     Anonim

    Buna, dihoritzo :))

     

    Punctual vorbind:

     

    1. Ferma nu trimite pui, trebuie sa mergi sa il iei.

    2. Dihorul si porcusorul nu se vor intelege niciodata si nu iti recomand sa faci experimente de genul acesta, crezand ca veti fi o familie mare si fericita. Dihorii nu sunt pisici sau caini 😉 Te sfatuiesc sa nu ii tii in aceeasi camera; porcusorul va fi foarte stresat sa stea cu pradatorul la coada lui.

    3. Mirosul nu dispare odata cu baia, ci dupa castrare (si nu in totalitate; mirosul specific ramane).

    4. Dihoritele nu sunt apatice daca nu sunt sterilizate, ci MOR! Sterilizarea este, prin urmare, OBLIGATORIE, in cazul in care nu se doreste monta.

    4. Exista mancare speciala pentru dihori acum de la Totally Ferret (vezi articol pe site). In maxim 2 saptamani vor veni si accesoriile: sampoane, spume ptr purici si capuse etc. Voi posta pe site.

     

    Intrebarile pe care le-ai adresat si care ti-au fost raspunse de Iulia pe scurt sunt practic un rezumat al site-ului. Te rog sa citesti articolele de pe dihori.ro, unde vei gasi absolut tot ce te intereseaza (si ce nu te intereseaza, momentan, dar e bine de stiut tocmai ca sa nu comiti erori).

    Va rog sa cititi articolele. Forumul este adiacent site-ului, pentru persoanele care nu au inteles bine anumite aspecte si au nevoie de lamuriri suplimentare sau sfaturi din partea stapanilor cu experienta. 

Vizualizare 6 articole - 1 la 6 (din 6 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account