Acest subiect conține 0 răspunsuri are 1 voce și a fost actualizat ultima dată de  L acum 8 ani, 11 luni.

  • Autor
    Mesaje
  • #8687
     L 
    Participant

    Buna tuturor!

    Am o dihorita de 10 luni, pe care am luat-o acum 2 saptamani de la Animax. Ieri am pus un anunt ca as vrea sa o vand altcuiva, care sa o poata gestiona mai bine. Azi nu mai sunt asa sigura ca vreau asta..Asta pentru ca nu este un dihoras obisnuit cu oamenii, este tare stresata, probabil ca si-au batut joc de ea in petshop luni la rand…nu este obisnuita sa fie manipulata/atinsa de oameni si pentru ca inca nu ma accepta ca stapan si din cauza ca este speriata de oameni (poate au batut-o, poate singurele momente cand au interactionat cu ea a fost cand i-au aruncat in scarba niste apa si mancare), musca. Dar rezultatele bune se vad rapid, daca este aplicata strategia corecta (daca petreci timp cu ea, daca te joci cu ea, daca ii vorbesti cald si afectuos, imediat se schimba si vezi mici imbunatatiri). Este vorba insa de timp si rabdare pentru a ajunge la rezultate mai mari si evidente.

    Este un sufletel care a tot fost plimbat de colo-colo (la mine in Bucuresti) a ajuns tocmai din Targu-Jiu, cine stie pe unde or mai fi plimbat-o pana sa ajunga la mine, asa ca nu e de mirare ca e haotica si zvapaiata si ca de frica, musca. Nu are incredere in mine, in oameni, din cauza experientelor avute, probabil.

    Trebuie sa recunosc ca nu ma pregatisem pentru asta, credeam ca-mi voi lua un ghemotoc de blana pufos si bland, pe care sa-l smotocesc din prima clipa, pe care sa-l pup in bot de cum l-am luat..eu ghidandu-ma dupa filmuletele de pe net. Nu a fost asa..si-mi pare rau pentru mine, ca siutm ca nu am nicio satisfactie afectiva, dar imi rupe sufletul in acelasi timp, pentru ca imi dau seama ca ea nu are nicio vina, ba dimpotriva, are nevoie de tot ce n-a primit pana acum: iubire si rabdare si calm.

    Spuneam ca ieri ma gandeam sa o dau si trebuie sa recunosc ca mi-e tare greu (nu doar din cauza ca nu ma accepta, ci si din alte cauze, voi povesti imediat) si ca uneori chiar cedez..ca aseara. Azi m-am gandit ce m-ar putea ajuta si am ajuns la o concluzie. Poate reusesc sa fac asta si functioneaza.

    Sa continui deci..eu am dat gres si cu cusca pe care i-am cumparat-o, nepricepandu-ma si cei din Animax habar neavand despre ce e vorba, am luat o cusca cu gratiile prea departate, se pare. A stat in ea cam 3 zile, dupa care s-a prins pe unde si cum se deschide, care-i punctul slab al sistemului de inchidere, a fortat si a iesit. Ma mir cum nu s-a ranit. Am securizat usile custii, degeaba. In alta jumatate de zi s-a prins ca poate incerca sa iasa printre gratii. M-am speriat ingrozitor cand am vazut ca a scos capul (nu stiu cum a incaput!!!) si incerca sa iasa cu totul. nu a reusit si a ramas blocata acolo, daca nu eram acasa, o gaseam strangulata acolo..:(
    Am renuntat deci la cusca si m-am vazut nevoita sa o las libera in hol (unde ii sta cusca si unde am gresie pe jossi unde e cel mai ferret-proof). Desi…in alte cateva zile am inteles ca tot nu e ferret-proof, pentru ca am un dresing mare in hol, care contine tot felul de maruntisuri depozitate, de la haine la obiecte mici din toate materialele. A invatat ca usile se deschid si mi-a intrat pe rand, in fiecare parte a dresingului, practic a invatat sa deschida toate cele 3 usi si acum nu mai renunta. Nu am cum sa securizez dulapul, cel putin nu pana nu imi vine nenea care a facut mobila sa gandim un sistem ptr usile glisante imense…daca s-o putea! 🙁

    Aici sunt niste dezavantaje si pentru ea si pentru mine:
    – nu are lumina naturala in hol, unde sta toata ziua
    – nu este 100% in siguranta bantuind prin dulap pe unde vrea ea, era sa o prind cu usile cand s-au glisat, incercam sa iau niste soseste si nu am stiut ca e in partea cealalta a usii, fix pe sina de glisare)
    – “libertatea” asta o incurajeaza sa fie si mai haotica si sa nu inteleaga deloc ca trebuie sa respecte niste regului si ca este pe teritoriul meu, unde nu isi poate face de cap chiar cum si unde vrea;
    – isi face nevoile cam peste tot in hol si uneori mai intra cu labutele murdare in dulap si pute…
    – incep sa imi prina hainele miros de fecale, usile stand mereu deschise, iar holul nefiind aerisit, pentru ca e ea acolo..
    – nu este o solutie sa stea multa vreme intr-un hol neluminat, dormind in dulap si nici in alta camera nu o pot las alibera ptr ca ar fi si mai periculos

    Din pacate, nu pot cumpara o alta cusca in acest moment, din motive finainciare, cheltuielile pentru fosta cusca, ptr accesorii si pentru ea au fost oricum mari si am facut un efort sa le avem pe toate. Mai grav este ca imi dau seama ca am nevoie de o cusca mai zdravana, din care sa nu poata evada (si careia sa nu-i rupa gratiile cu dintii, ca trage ca nebuna si daca o bag 2 minute), ca sa o pot tine in anumite perioade cand nu o pot supraveghea. Eu as vrea sa fac asta pana se mai “domoleste” si pana ma accepta macar putin. Caci altfel, eu visez ca toata casa sa fie safe si a ei..insa momentan nu e aplicabil. Altfel, in fiecare zi ajung acasa intrebandu-ma daca mai e vie sau daca nu cumva o gasesc electrocutata in panoul electric caruia a invatat sa-i desfaca capacul si are fire neizolate..si pe care de 3 ori le-a tras afara..chiar si lipit cu banda adeziva, tot a scos capacul..

    Intrebarea si rugamintea mea ar fi: exista cineva pe acest forum care ma poate ajuta temporar cu o cusca asa cum am mentionat mai sus, eventual una care sa fi fost probata pe un dihoras si care sa fi functionat, dar care poate nu mai este folosita de animalut? Poate fi si contra cost, cu copie dupa buletin, anything..scopul meu este sa fac tot ce-mi sta in putina sa o stiu mai in siguranta, sa o pot tine fara sa distruga casa si fara sa se expuna la toate pericolele, mai ales ca nici blanda nu e inca. Inainte sa ma decid ca eu nu am posibilitatea de a avea grija de ea si ca mai bun i-ar fi un alt stapan.

    Pot da la schimb cusca mea ca si garantie sau o suma de bani. Ideea e ca una noua e peste 400 de lei si efectiv nu as putea-o cumpara decat peste cel putin o luna si data fiind situatia, nu am timpul asta. 🙁

    De asemenea, daca cineva are rabdare sa citeasca tot postul meu si sa ma ajute cu niste sfaturi, e mai mult decat binevenit!

    Multumesc!
    L.

Vizualizare 1 articol (din 1 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

CONTACTEAZA-NE!

Lasa-ti-ne un mesaj si noi vom reveni cu un raspuns cat se poate de repede.

Se trimit datele

©2024 Dihori.ro - comunitate dedicata dihorilor ca animale de companie

Log in with your credentials

sau    

Ați uitat datele dvs.?

Create Account